Jump to content

Mehmet Emin Yurdakul Cenge Giderken


eğitimci

Önerilen Mesajlar

Mehmet Emin YURDAKUL Cenge giderken

Bazı sana eserler vardır ki isimleriyle önem taşırlar. Bazı şairlerde vardır ki artık kendi isimleri unutulur şiirleriyle özdeşirler. İşte Mehmet Emin YURDAKUL bu şairlerimizdendir. Cenge Giderken şiiri ile adeta özdeşleşmiştir. Bu şiir bir milletin dile yıllarca getiremediği değerleri ifade etmiştir. Şiir estetik bakımdan çok mükemmel olmasa da mana yönünden önem arzeder. Mehmet Emin YURDAKUL ilk şiirlerini yayınladığında Türk edebiyatına Servet i Fünün edebiyatı hakimdi. Teknik bakımdan başarılı olan serveti fünun şiiri muhteva olarak Türk milletine hitap etmiyordu. Yıllarca yaralı yatan aslan (Türk Milleti) artık özdeğerlerini duymak istiyordu. İşte teknik açıdan zayıf olan bu şiir serveti fünün şiirinin karşısına dikili vermişti. Onu güçlü kılan şiirde konuşan savaşa giden Anadolu köylüsüdür. Mehmet Emin YURDAKUL şiirde savaşa giden Mehmetçiği anlatır. Şiirin en can alıcı dizesi bana göre “Ben bir Türküm dinim, cinsim uludur.” Dizesidir. Şiire can veren de bu dizedir.

Şiir hece vezni ile yazılmış Türk halk şiiri örnek alınmıştır. Bu şiir aynı zamanda Türk halk şiirinin başlangıcı olmuştur. Türk halk şiirinde kullanılan 11li hece ölçüsü şiire hakimdir. Mehmet emin YURDAKUL’u milli şair yapanda bu şiirdir.

mehmet_emin_yurdakul_.png.jpg

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...