Jump to content

Servet-i Fünun Edebiyatının Oluşum Nedenleri


eğitimci
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Servet-i Fünun Edebiyatının Oluşum Nedenleri

 

Servet-i Fünun edebiyatı, II. Abdülhamit’in baskıcı döneminde oluşmuş ve sona ermiştir, istibdat döneminde, Tanzimat’ın ve 1. Meşrutiyetin özgürlük ortamı yok olmuştur. Osmanli imparatorluğu dıştaki başarısızlıklarını örtbas etmek için içteki özgürlüklerin ortadan kaldırmış ve tüm eleştirileri yasaklamıştır. Güçlü biri Jurnal sistemi yaratılarak aydınlar ve yurtseverler kontrol altında tutulmaya çalışılmıştır.

 

Bu baskıca ortam tanzimat edebiyatı ile başlayan toplum için sanat anlayışına ağır bir darbe indirmiş sanatçıları toplumsal sorunları işlemekten uzaklaştırmış ve onları sanat için sanat ilkesini benimsemeye zorunlu kılmıştır.

Çıkmakta olan gazete ve dergilere ağır bir sansür uygulayan istibdat yönetimi özügür düşünceyi yok etmiş içe kapanık karamsar ve sinik aydınlar toplumu oluşturmuştur.

1896 ya gelindiğinde tanzimat 1.ve 2. Dönem yazarlarının bir kısmı ölmüş bir kısmı edebiyat yaşamını tamamlamış bir kısmıda silinmiştir. Bir edebiyat boşluğu meydana gelmiştir.

Recaizade Mahmut Ekrem bu boşluğu dolduracak genç yazarları serveti fünun dergisi etrafında toplayarak yeni bir edebiyat topluluğu oluşturmuştur. Bu topluluğa Serveti fünun yada Edebiyatı Cedide topluluğu denir.

Serveti fünun edebiyatı aslında esik yeni çatışmasının ürünüdür. Tanzimat edebiyatının klasik edebiyatı savunan sanatçılarıyla yeniliği savunan sanatçıların adasındaki tarışmalar bu debiyatın oluşmasın zemin hazırlamıştır.

Bu edibiyatta tanzimat olduğu gibi siyasi bir yön ve aksiyon yoktur. Batıya aşırı bir düşkünlük vardır. Bu da serveti fünuncuların en çok eleştirilen özelliklerindendir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...