Jump to content

Kadınlarda Adet Görememe Nedenleri


Rorschach
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Üreme çağındaki bir kadında adet kanaması bir çok organın bir biriyle etkileşime girmesi sonucu oluşan her ay belirli bir dönemlik vajinal bölgede meydana gelen düzenli kanamalardır. Adet kanamasında etkili olan her hangi bir organda meydana gelecek problem adet görememe durumu veya adet gecikmesiyle sonuçlanabilir. Düzenli bir adet kanamasının oluşabilmesi için öncelikle rahim iç tabakasının atılabilmesi için düzenli bir genatel tabakaya yani bir akış kanalına ihtiyaç vardır. İkinci olarak yumurtlamayla birlikte düzenli bir hormon salınmasının gerçekleşmesi gerekmektedir. Üçüncü olarak bu yumurtaların hormonlarının düzenli bir yoldan salınması gerekir. Son olarak beyinin hormonel olarak yumurtlamayı sağlaması gerekmektedir. Adet kanamasında ki gecikmenin sebebi bu düzende ki işlevlerden birinin bozulmasıdır. Bu bozulmayı bir uzmana başvurarak hangi bölümde meydana geldiğini belirleyebilirsiniz.

 

Düzenli olarak adet kanaması geçiren sağlıklı bir kadında adet kanamasının gecikmesi sonucu akla gelecek ilk neden gebelik olmalıdır. Gebelik testi sonucu negatif çıkarsa bir kadın hastalıkları uzmanına görünmemiz gerekecektir. Bir adet kanamasının gebelik dışında bir nedenden dolayı oluşmamasının birinci nedeni, üreme organlarının gerekli gelişmeyi sağlayamamasıdır. Bu gibi durumlarda kromozom testi yapılarak kandaki kromozom sayısı belirlenir. Ayrıca kürtaj sonrası adet kanamasının düzene girmesi neden olabilir. İkinci olarak yumurtalıklarda ki yumurta rezervinin tükenmesi yani erken menopoza girilmesi olarak söylenebilinir. Üçüncü olarak beyinde adet kanamasını sağlayan hormonların salgılanamamasıdır. Bu kendini göğüslerden süt gelerek göstermektedir. Dördüncü ve son neden ise genelde yeme bozuklukları, aşırı stres olarak sayılabilir. Adet kanamalarında ki gecikmelere hemen tanı konulmalıdır ve tedaviye başlanmalıdır. Aksi halde bir daha hamile kalamaya varan ağır sonuçlarla karşılaşılabilinir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...