Jump to content

Ziya Paşa Ve Biyografisi


Önerilen Mesajlar

Ziya paşa 1825 yılında istanbulda doğmuştur.Galata gümrügünde katiplik görevinde bulunan Erzurumlu Feriduddin Efendinin oglu olan Ziya Paşa, beyazid rüştiyesini bitirdi.15 yaşlarında Aşık Garip,Aşık Kerem ve Aşık Ömer gibi halk şairlerinin eserlerini okumuya yöneldi.18 yaşında Bab-ı Sadaret Mektubi kalemine girdi.Divan edebiyatı yolunda yazmakta olduğu şiirler ona,arkadalları arasında ün kazandırmıştır.Reşat Paşanın yardımıyla Sultan Abdülmecidin üçüncü katipligine tayin edilmiştir.Mabeyne geçtikten sonra Fransızca öğrenmiştir.

 

Sultan Abdülmecidin vefatı üzerine saraydan uzaklaştırılmıştır.Önce zaptiye müsteşarlıgına tayin edilen Ziya paşa Atina elçiliği ve paşalık ritbesi ile kıbrıs mutasarrıflıgına gönderildi.Birkaç ay sonra sultan Abdülaziz kendisini istanbula çagırmıstır ve bosna hersekin denetimi ile görevlendirilmiştir.Bir süre sonra Meclisi Vala azalığına ,beylikçiliğe,Adelat bakanlıgına yükselmiştir.

 

Ziya paşa son görev yeri olan Adana da 1880 yılında vefat etmiştir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Benzer Konular

    • Gazel (Gönlüm Esîr-i Çâh-ı Zenahdân Olup Gider)Ahmet Paşa

      Gönlüm esîr-i çâh-ı zenahdân olup gider Bî-çâre neylesün yiri zindân olup gider   Gün yüzlüler hevâsına düşen bulut gibi Yile virüp karârını giryân olup gider   Zülfün misâfir itse beni ta’n değül ki müşg Çinden bu cevr ile ciğeri kan olup gider   Sünbül saçun seher yili seyrân idüp gelür Reyhân hatun kohusına hayrân olup gider   Ol şem‛-i cem‛ giceleri ağlatmağa beni Meclislere rakîb ile handân olup gider   Çevgân salarsa turralarun top yirine ger Yüz baş ayakda her yana galtân

      , Yer: Divan Edebiyatı

×
×
  • Yeni Oluştur...