Jump to content

Fil La’Bi Kenani Çömlek ile Oyunlar


Guest mfc210c
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

FİL LA’Bİ KENANİ

 

ÇÖMLEK İLE OYUNLAR

Bu bölüm Çömlek ile oyunlar hakkında olup, Hakim hazretleri buyururki: Eğer istersen bir çömleğin içinden parlak bir ışık verdirirsin.

Bunun için: Bir çömleğin içine saf ve temiz Zeytin yağı koyarak üzerine Zencebil ilave et. Daha sonra bu çömleği ateş üzerine koy. Bu çömlekten bir duman çıkar. Bu duman etrafa Mum gibi aydınlık verir.

 

ÇÖMLEKTE ATEŞSİZ SU KAYNATMAK

Eğer istersen, çömleği ateşe koymadan ateş üzerinde kaynatır gibi kaynatırsın .

Bunun için: Çömleğin içine Şaraptan dönme Sirke koy. Sirkenin üzerine dövülmüş Büre saçarsan, bu Sirke kaynamaya başlar. Bunu görenler ateşsiz suyun nasıl kaynadığına hayret ederek şaşırırlar .

 

İMAM EBUL KASIM HAKİMÜL HAZIK NECRUZİ ŞAH SİMAVİ

--------------------

..........................................

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

YAZININ GÜNDÜZ GÖRÜNMEMESİ

Bir kağıt üzerine yazı yazsan, gündüzleri görünmez, ancak geceleri görünür ve Altın gibi parlar.

Bunun için: Zevra ibazı alıp, bir kağıt üzerine bununla yaz. Yazı gündüz görünmez. Sadece geceleri görünür ve Altın gibi parlar .

 

YAZININ GÖRÜNMEMESİ İÇİN

Bir kağıt üzerine yazı yazsan, bu kağıdı ateşe yakın tutmadıktan sonra yazı görünmez .

Bunun için: Süt ün Kaymağı nı Nişadır ile karıştır ve yaz. Yazdığın yazı görünmez. Kağıdın arkasını ateşe doğru tutarsan, siyah renkli bir yazı ortaya çıkar

--------------------

TEŞİN TACI YAKMAMASI

Bu taifeden birisi bir topluluğa gelir ve başındaki Tacı nı ateşe atar, Tacı yanmaz. O topluluk buna teaccüb eder. Zannederlerki, bu kişi Evliyaullah tandır.

Bu işin hilesi: Daima ateş içinde yaşayan Semender ismindeki hayvanın yağı ile Tacını yağlar ve Tacını ateşe atar ama Tac yanmaz. Bazen bu hayvanın yağı ile elini yağlar ve eliyle ateşi tutar ama ateş elini yakmaz. Bu taifenin bütün işleri hile iledir .

Nitekim Şair şiirinde :

 

لَمْ يَبْقَ فِى النَّاسِ غَيْرُ الْكَذْبِ وَالْمَلَقْ

شَوْكًا اِذَا لَمَسُوا وَرْدًا اِذَا رَمَقُوا

فَإِنْ دَعَاكَ الزَّمَا نُ يَوْمًا لِصُحْبَتِهِمْ

 

فَكُنْ حَجَّمًا لَعَلَّ الشَّوْكَ يَحْتَرِقُ

 

Lem yebka fin nasi ğayrül kizbi vel malak

Şevkan iza lemesu verdan iza ramaku

Fein deakez zemanü yevmen li suhbetihim

Fekün haccemen lealleş şevke yahteriku

 

 

Yalan ve sahtekarlıktan başka birşey kalmamış insanlarda

Dokunduğunda diken, baktığında gül gibidirler

Birgün zaman seni onlarla sohbete zorlarsa

Sen akıllı ol ! Umulurki dikenlerini yakarsın

 

 

diyerek dile getirmiştir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

BEYAZ VE SARI KILLARI SİYAH YAPMAK

Bu öyle acaip bir hiledirki, beyaz veya sarı kılları siyah renge dönüştürür.

Eğer beyaz veya sarı renkli kılları siyah renge boyamak istersen: Zeytin yağında mesh edilmiş Mazı yı Zeytin yağı ile iyice karıştır.Sonra Şap ve Yumurta akı ile iyice dövüp, sıcak Su ile macun yap. Ama bu eczaların her bireri onbeş dirhem (48,75gr.) olsun. Sonra bu macunu beyaz veya sarı kıllara sürersen, siyah renge boyanmış olur.

--------------------

SİYAH KILI BEYAZ YAPMAK

Eğer siyah kılı beyaz renge boyamak istersen: Yarasa kuşunu Sığır ödü ile karıştırıp macun yap. Yani kuşu güzelce dövüp, Sığır ödü ile karıştırırsan macun haline gelir. Ondan sonra bu macunu beyazlatmak istediğin kıllara sürersen o siyah kıllar beyazlaşır. Sonra bu beyazlığı gidermek istersen, Zarb Sirke ile bir miktar Nişadır alıp, birbiriyle karıştırdıktan sonra kılları bununla yıkarsan kıllar yine eski rengine dönüşür

--------------------

KATİBE EZİYET

Yazı yazan birisine eziyet etmek istersen: Mürekkep in içine bir miktar Temur Hindi dök. Mürekkep akmaz .

 

KADI YA EZİYET

Kadı ya ( Hakim ) eziyet etmek istersen: İncir in içine biraz Karınca yumurtası koy. Bu İnciri Kadıya yedir. Kadı hemen zarta ( Yel ) çekmeye başlar .

PİRE LERE EZİYET

Pire lere eziyet etmek istersen: Acı Zeytin in suyunu çıkar ve bu suyu bir evin içerisine saç. Pire lerin hepsi ölür.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

KEDİ Yİ DANS ETTİRMEK

Kedi yi dans ettirmek istersen: Bir miktar Sünbülü Hindi alıp, toz haline gelene kadar döv. Daha sonra bu tozu Kedi nin burnuna koklattığın anda Kedi ferahlanıp,dans etmeye başlar.

 

 

KÖPEĞİ DANS ETTİRMEK

Köpeği dans ettirmek istersen: Tarçın ve Darı Fülfül isimli bitkileri alıp iyice dövdükten sonra, bu tozu hamur içine koyup, bu hamurdan Çörek yapıp pişir. Bu çöreği hangi Köpeğe yedirirsen yedir, Köpek oynamaya başlar.

 

 

FIRINCIYA EZİYET

Bu bölüm bitkilerin havassı (Özelliği) ve Esnafa eziyet etmek hakkındadır.

Eğer Fırıncıya eziyet etmek istersen: Fırının içine Civa at. Fırıncı Ekmek pişirmek için fırının içine Hamur koysa, Ekmek ler kayar ve pişmez

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

YÜZLERİNİ EŞEK GİBİ GÖSTERMEK

Eğer istersen, bir topluluğa birbirlerinin yüzlerini Eşek yüzü gibi gösterir ve hayrete düşürürsün.

Bunun için: İsfidac, Yumurta beyazı ve Eşeğin kulağının içindeki Kir den al. Bunların hepsini keten bezine sürerek bir fitil yap. Daha sonra Zambak yağından bir mum yap ve bu hazırlamış olduğun fitili mumun ortasına koy. Bu mumu bir toplulukta yakarsan, o topluluk birbirlerinin yüzlerini Eşek yüzü gibi görürler

 

 

 

KANDİL YAKIP ASMALAR GÖSTERMEK

Bu öyle bir kandildirki, bu kandili bir odanın içerisinde yaksan,odanın içinde Asma lar zahir olur.

Bunun için: Bir şişenin içine Zeytinyağı koyup, henüz yeni açılmış Koruk salkımını şişenin içine koyduktan sonra, şişeyi Asma ya bağlayıp, ağzını Balmumu ile kapat. O koruk üzümü olana kadar şişe Asmada bağlı dursun. Üzüm olduktan sonra, Asma dan şişeyi çıkarıp, salkımdan kes.Şişenin içindeki Üzümü çıkarıp, Zeytinyağını bir kandil içine koy. Bu kandili bir odanın içinde yakarsan odanın içinde Asma lar zahir olur.

 

 

HAYAL GÖSTERMEK

Acaip bir hüner göstermek istersen: Üç tane Kertenkele tutup kuyruklarını dibinden kes. Kuyrukların canı çıkıncaya kadar çırılçıplak soyun. Soyunduktan sonra,bir kadına tasarruf et. Eğer ,kadın veya erkek olmazsa tütün yap. Ondan sonra kuyrukları alıp, kuyrukların ağırlığı kadar Zeytinyağı alıp, bu yağın içine kuyrukları koyduktan sonra bu yağı Ateşte iyice kaynat ve bir şişenin içine koy.

Acaip bir hüner göstermek istediğin zaman, bu yağı bir kandilin içine koyup, odanın kapı ve penceresini iyice kapattıktan sonra kandili yak. Böylece acaip bir hüner gösterirsin. Bunu görenler çok şaşırır.

 

 

 

FİLMİHARİK

 

 

YAKMAK HAKKINDA

Bu bölüm ihrak (Yakmak) hakkında olup, çok acaip bir yakmadır. Bu mum ile bir haneyi altın gibi par par yanar gösterirsin. Bunun için: Talakı zehebi ve Senderus isimli eczaları alıp, yumuşakça dövdükten sonra, İpekle eleyerek Mum ile karıştır. Bunları birbiriyle iyice karıştırdıktan sonra, Zaferan, Alemi asfer ve Mastaki ile mumun içine koyacağın fitili boya. Fitili boyadıktan sonra bu fitil ortada kalacak şekilde bir mum dök. Mum haline getirdikten sonra bu mumu bir hanenin

içinde yak. Hanenin içi altın gibi parıl parıl parlamaya başlar.

 

 

DUHANE-İ FELATUNİYYE

 

 

GÜNDÜZÜ GECE GİBİ GÖSTERMEK

Hakim hazretleri buyururki: Gündüzü gece gibi karanlık göstermek istersen, bu duman ile başarılı olursun. Hatta bu dumanla, yıldızlar ve ay dahi görünüp, orada bulunan halk o anda çok korkup hayrete düşerler.

Bunun için: Mastarun, Kızıl kükürt, Hacerüş şemsi ve Yarasa isimli kuşun başını alıp, hepsini güzelce döv. Daha sonra kır Kaplumbağası ve Bahriyye nin ödünü dövmüş olduğun eczalar ile karıştırıp macun haline getirdikten sonra, yüksek bir yerde, Böğürtlen çalısının

 

ateşine bu macunu buhur olarak at. Gündüzün kapkaranlık gece gibi olduğunu görürsün. Orada bulunan halk o anda şaşırır ve çok korkarlar.

 

FİL SURETİNDE GÖSTERMEK

Bu öyle acaip bir dumandırki, bu dumanı bir topluluğa tüttürsen herkes kendini Fil suretinde görür.

Bunun için: Kaküncel hindi isimli bitkinin sakızından alıp iyice döv. Filin içyağı ile karıştırıp macun haline

 

getir. Bu macundan nohut miktarı kadar haplar yapıp iki hafta beklet. Daha sonra bir topluluğun kapısında buhurdanlığı yakıp, hapları ateşe at ve içeriye doğru tütüt. Duman içeriye girdiği an o topluluk birbirlerini Fil şeklinde görürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kardes sagolasin heralde bunlar buyu deil dimi bilmedigimden soruyorum ?

Ve sanki tam yazilmamis gibi geldi formuller yaniliyormuyum ?

Eger elinde varsa sivilce lekeleri gibi bi formul varmi gecirmek icin : ))

 

FORMÜLLER TAM EKSİK YOK ozamanlar hileyle insanların gözlerini nasıl boyadıklarının belgesi bu zat kitabında yayınlamıştır sivilce icinde var tabi onuda yayınlarım burda büyüyle uzaktan yakından alakası yok sadece göz boyama daha neler var böyle sırayla hepsini yayınlıcam arkadaşlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

FORMÜLLER TAM EKSİK YOK ozamanlar hileyle insanların gözlerini nasıl boyadıklarının belgesi bu zat kitabında yayınlamıştır sivilce icinde var tabi onuda yayınlarım burda büyüyle uzaktan yakından alakası yok sadece göz boyama daha neler var böyle sırayla hepsini yayınlıcam arkadaşlar

 

Eyvallah Kardesim yakin zamanda yayinlarsan sevinirim sivilce lekelerini de unutmassan sevinirim : ))

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...