Jump to content

Çocuklar Ve Biz


eğitimci
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Çocuklar Ve Biz

Çocuk yetiştirmek gerçekten meşakketli bir süreç. Yeri gelecek özveriler göstereceksiniz yeri gelecek kızacaksınız yeri gelecek onu anlamayacaksınız. Şu konuda çocukların sizden ne kadar etkilendiğini anlatmıştım. Sizleri ve en yakınlarını örnek alan çocuklarda bazen istenmedik davranışlar ortaya çıkabiliyor. Tabii ki bu durum sizi fazlasıyla üzecektir. Bu durumda ne yapabiliriz, bu durumun oluşmaması için ne şekilde davranmalıyız?

İlk öncelikle siz yanlışlarınızı düzeltin. Eğer yanlışlarınıza devam ediyorsanız bun çocuğunuzun yanında tekrarlamayınız. Kötü örnek olmayınız. Çevresinde kötü örnek olanlar var ise onlardan uzaklaştırınız.

Onun yaşantısına giriniz. Onunla olunuz. Onu dinlemesini biliniz. Onun duygularını keşfetmeye çalışınız. Bir varsa güzel üslupla konuşunuz ve başkalarıyla kıyaslamayınız onu.

Neden kelimesi zor bir kelimedir. Nasıl veya ne soru kelimesini kullanınız. Sorunu tanımlaya çalışınız. Sorunu bölümlere ayırarak sırasıyla çözmeye çalışınız.

Çocuğunuza onun duygularını önemsediğinizi gösteriniz.

Her zaman tavırlarınız tutarlı olsun. Kurallarınızı belirleyin. Kuralları belirlerken çocuğunuzda mutlaka görüşünü alın. Hatta onun için ayrıca bir kural koyabilirsiniz kendisinin belirlediği.

Kıyaslamalarınız onu rencide edebilir. Yan komşudan gıcık olmasını istiyor iseniz kıyaslama yapınız. Tavsiye etmiyoruz ama. Çocuğunuz özeldir. Özel olduğunu ona hissettirin.

Çocuğunuz hata yapacak bu doğal bir şey eğer hata yapmıyorsa her şey yolunda ise o zaman sorun olabilir. Acaba size yalan mı söylüyor veya hata yapmamak için hiçbir etkinliğe karışmayıp sönük bir tip mi oluyor?

anne_baba_tutumu.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Bebekler ve Çocuklar Tehlikede!..

   Bebekler ve çocuklar tehlikede!     AB ülkelerinde yapılan araştırmada, bazı ürünler nedeniyle bebeklerin zeka ve bağışıklıklarının tehlikede olduğu belirtildi. AB ülkelerindeki birçok ürün Türkiye'de de satılıyor.   Plos One dergisi, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde pirinç bazlı mamuller üzerine yapılan araştırmanın sonucunu yayımladı. Buna göre, AB'de geçen yıl çıkan gıda ürünlerinde organik olmayan arsenik miktarına limit getirilmesine rağmen, marketlerde satılan pirinç bazlı bebek mama

   , Yer: Sağlık Haberleri

  • Emanet Çocuklar

   Şayet... Bir anne veya baba Emanet edilen çocuklarını Kin ve nefretle, hiddet ve şiddetle yetiştirirse Ve kendi nefsi hastalıklarını onların üzerinden gidermeye girişirse Onların umut ve ufuklarını karartarak öç ve intikam için seferber ederlerse canidir, katildir, zalimdirler   Mustafa Cilasun

   , Yer: Üyelerimizden Şiirler & Denemeler

  • Çocuklar Öğlen Uyumalı mı Uyumamalı mı?..

   Çocuklar öğlen uyumalı mı uyumamalı mı?     Öğle uykusu çocuklar için hangi yaşlardan sonra gereksizdir? Hangi yaş ne kadar uyumalı? Kreşe başlayan çocuklara öğle uykusu uyutulmalı mı? Öğle uykusu uyumayan çocuklarda ne tür sorunlar meydana gelebilir? Akıllara takılan bu soruları uzmanlara sorduk...   Çocuklarımız için hep en iyiyi en güzerli isteriz. Onlar için en doğru kararları alıp, onları en güzel şekilde yönlendiririz. Hayatımızın üçte birini oluşturan uyku konusunda da çocuklarımız

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

  • Çocuklar Tablet, Televizyon ve Bilgisayar Karşısında Ne Kadar Kalmalı?..

   Çocuklar tablet, televizyon ve bilgisayar karşısında ne kadar kalmalı?     Amerikan Pediatri Derneği, çocukların ne kadar ekran başında kalması gerektiğini ortaya koyan tavsiye kararını açıkladı.   Amerikan Pediatri Derneği (AAP), çocukların gün içerisinde ne kadar ekran başında kalması gerektiğini ortaya koyan tavsiye kararını açıkladı.   18 ayın altındaki çocukların kesinlikle hiçbir ekran görüntüsüne maruz kalmaması gerektiğini belirten ABD’li çocuk doktorları, 2 ila 5 yaşındaki çocu

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

  • Çocuklar Zekasını Kimden Alıyor?..

   Çocuklar zekasını kimden alıyor?     İskoçya'daki Glasgow Sağlık Merkezi'nin gerçekleştirdiği bir araştırma çocukların zekasını babadan değil, anneden aldığını ortaya koydu.   Daha önceki araştırmalarda zekanın babadan geçtiği düşünülüyordu.   Ancak, son yapılan araştırmalarda zeka genlerinin X kromozomlarında bulunduğu, söz konusu X kromozomlarından kadınlarda iki, erkeklerde ise bir adet bulunduğu ifade edildi.   Genleri dışında, çocukları daha zeki olan kadınların onlarla sıkı bağ

   , Yer: Sağlık Haberleri

×
×
 • Yeni Oluştur...