Jump to content

Bilim Dünyası Türk Doktoru Konuşuyor


farizat

Önerilen Mesajlar

almanya-turkdoktor.jpg

 

[h=1]Bilim dünyası Türk doktoru konuşuyor![/h] [h=2]Bu keşif psikiyatride çığır açacak.[/h]

 

Geçtiğimiz yıl beyinde yaşlanmaya neden olan hücreyi bularak bilim çevrelerinin takdirini kazanan Dr. Önder Albayram (32), şimdi de psikiyatride çığır açacak bir keşif yaptı. Bonn Üniversitesi Moleküler Psikiyatri Enstitüsü'nde görevli olan Dr. Albayram, manik-depresyon (bipolar bozukluk)hastalığının Neurocan (NCAN) adlı gendeki bozukluk sonucu ortaya çıktığını buldu.

Albayram bu önemli buluşu, aralarında kendi enstitüsünün yanı sıra Mannheim Üniversitesi Psikiyatri Merkezi'nden de bilim insanlarının bulunduğu 10 kişilik araştırma grubuyla yaptığı çalışmada elde etti. Psikiyatrik bozukluğu olan yaklaşık 1500 hasta üzerinde iki buçuk yıl süren klinik çalışmadan çıkan bu sonuç büyük yankı uyandırdı. Amerikan Psikiyatri Dergisi'nde ana başlık olarak yayınlanan çalışma, sağlıkla ilgili beş bine yakın basın bülteninde de kullanıldı.

 

Araştırmada bir diğer önemli sonuca ise farelerde yapılan deneylerde ulaşıldı. Farelerdeki NCAN genini genetik mühendisliği yöntemiyle değiştiren ekip, insanlardaki gibi manik-depresif davranış belirtileri gözlemledi. Ayrıca, normalde manik-depresyon hastalarının terapisinde kullanılan Lityum bazlı tedavilerin bu farelerde de başarılı olduğu görüldü. Bulguların önemine dikkat çeken Dr. Önder Albayram, çalışmayla ilgili DHA mikrofonuna şunları söyledi:

 

"İnsanda ve faredeki NCAN geni birbirine çok benziyor. İnsanlarda netice veren tedavi yöntemlerinin, NCAN geni değiştirilmiş fare modelinde benzer sonuçlar vermesi son derece önemliydi. Artık NCAN geninin manik-depresif hastalıkları etkileyen bir fonksiyonu olduğunu biliyoruz. Bu keşif ve elde edilen fare modeli sayesinde, psikiyatrik hastalıkların moleküler ve genetik temellerinin anlaşılması, bunun devamında da etkin tedavi yöntemlerinin

belirlenmesi açısından önemli bir adım atmış bulunmaktayız."

GENETİK ETKİLER TARTIŞILIYORDU

 

Manik-depresif kişilik bozukluğu olarak da bilinen psikiyatrik hastalık, duygusal yaşamı etkileyerek kişinin davranışlarını bozuyor. Hastalığın temel özelliği, nöbetler halinde gelen manik (taşkınlık) veya depresif ataklar. İlerleyen aşamalarda şizofreniye kadar giden ve beyin kimyasındaki bozulmayla ilişkilendirilen bu hastalığın genetik temelli bir psikiyatrik bozukluk olduğu uzun zamandır tartışılıyordu.

DHA

 

Bilim dünyası Türk doktoru konuşuyor! | Mynet Haber

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

​hah işte bu haberleri verin.oyuncu şarkıcı dizi saçmalıklarında çok daha güzel olaylar başarılar var.hımbıl bir toplum olduk.akademik başarılar umurumuzda olmuyor.bu doktoru tebrik ederim.gururlandım.inşallah daha güzel haberler alırız..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

​hah işte bu haberleri verin.oyuncu şarkıcı dizi saçmalıklarında çok daha güzel olaylar başarılar var.hımbıl bir toplum olduk.akademik başarılar umurumuzda olmuyor.bu doktoru tebrik ederim.gururlandım.inşallah daha güzel haberler alırız..

 

şanaa sılınen konularımın yarısı bılım konusu :D

kımse tsk bıle etmedı:cray:

ben bılım haberlerını cok severım ve cokta paylastım halk dedıkodu ıstıyor ne yapayım:D

ben halkın beklentılerı dogrultusunda paylasım yapıyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...