Jump to content

Kaybetmek İçin Doğanlar


eğitimci
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kaybetmek İçin Doğanlar

Hayat bizi bir mermer verir. Biz bu mermerin üstünde yatarak soğuğuyla geçirebiliriz veya mermerle bir güzel bir heykel yapabiliriz. Hayatınıza sanatsal bir şeyler katmak veya onu değerlendirmeye çalışmak sizin elinizde.

İnsanlar bazen kazanmayı başaramayabilirler bu noktada görkemli kaybetmeyi seçenler olabilir. Kendilerince kazanmışlardır. Gerçekte ise kayıplar hanesine biri daha eklenmiştir. Kaybetmeği görkemleştirirsek her sefer bu görkemin vermiş olduğu küçük mutluluğu! kazanmak için bütünü kaybedebiliriz. Kaybetmeyi kimlikleştirmemek gerekir. Nitekim belli bir dönemde kaybetmek kendini müziklere yansıttı ve insanları mutlu etti. Arabeskleşmeyelim lütfen. İnsan neden kaybeder? Hayat ona al bu ve bunları sana hediye ediyorum demek mecburiyetinde mi acaba? Sen ne yaptın da kaybettin?

İç disiplini kuvvetli olmayanlar kaybeder. İraden yoksa eğer kaybetmeye yakınsındır. İradeni mercek gibi odaklaştırman gerekir. Işınları bir araya getirdiğinde alev çıkar. İradesi olmayanlar yönetilmeye mahkümdur.

Zaman en büyük silahtır kullanmasını bile bilmeyene ise tam bir hezayandır. Bir gün 24 saatdir. Bu süre sana veya bana göre farklılık gösteriyor mu? Zamanı değerlendirme için yapacaklarını zamana göre planla onu böl ve o bölüm anında yapman gerekeni yap.

Kaybedenler hep başarısızlıklarını başkalarından veya dış etmenlerden olduğunu belirtir. Hayatındakiler kendi kararlarındır. Şansa bırakmak kaybetmek için doğanlarındır.

-se ve –sa ekleri kaybedenlerin ekleridir. Olsaydı, etseydi, yapsaydı… şu olsaydı şunu yapardım. Olanı yapabildin mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Kaybetmek İçin Doğanlar

      Tolga ÇELEBİ   Kaybetmek için doğanlar; kaybetmeyi alışkanlık haline getirenlerdir. Kaybetmek için doğanlar; kaybetmeyi ve yenilgiyi benimseyen ve içselleştirenlerdir. Kaybedenler; kendilerinin yanında, etkileşim halinde oldukları diğer insanlara da zarar vermeye başlarlar. Sonunda kaybetmek bağımlılık haline gelir.   Herkes ne yapacağını bilir, bununla birlikte yapması gerekeni yapan insan sayısı çok azdır. Çoğumuzda “atalet” denen bir huy var, yani eylemsizlik hali. Ne yapması gerektiğini

      , Yer: Kişisel Gelişim

×
×
  • Yeni Oluştur...