Jump to content

Kimler Şahit Olmayı Reddedebilir?


eğitimci
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kimler şahit olmayı reddedebilir?

Hukuken davada tarafların şahit göstermeleri konusunda herhangi bir sınırlama yoktur. Yeter ki kişi dava ile ilgili bizzat bilgiye veya görgüye vakıf olabilsin.

 

Çocukların tanıklığında bir sakınca yoktur. Ancak 18 yaşını doldurmamış çocuklar şahitliğin yaparken yeminsiz olarak yapacaktır. Bunun nedeni çocuğun hayal dünyasının geniş olması çevresindeki büyüklerin etkisi veya baskısı altında kalabilecek olması veya çocuğun yemin kavramının anlamını bilmeyecek olmasından kaynaklanmaktadır.

 

Akıl hastalığı olanlarda yeminini niteliğini gücünü anlamayan kişiler de yeminsiz olarak dinlenir. Şahidin yalancı şahitlik yapması veya bir menfaat karşılığında şahitlik yapması yada olayla ilgisinin olmadığında şahide itiraz edilebilir. Hukukumuzda kural olarak çağrılan kişilerin mahkemeye gitmesi gerekir ama kişiler meslek, sanatları gereği şahitlikten çekilme hakları vardır. Kişiler şahitlik yapacakları zaman kendilerine yakınlarına zarar gelecekse şahitliği reddedebilirler. Karı ile kocanın birbirine şahitlik yapma hakkı vardır. Mahkeme gerekli görürse çekilme isteğinde bulunanları mahkemeye çağırabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...