Jump to content

Aşık Edebiyatı


eğitimci
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Aşık Edebiyatı

Aşıklar genellikle okuryazar değildir. Çoğu şiirlerini bağlama adı verilen saz eşliğinde çalıp söyler. Şiirlerini yazıyla değil söz ve saz aracılığıyla yayarlar. Sazlarını omuzlarına alıp diyar diyar gezerler. Aşıklar toplumdan saygı gören kişilerdir. Aşıklar köy ve obalardan, kasaba ve şehirlerden bir de asker ocaklarından yetişirler. Rüyalarında bir pirin elinden bade içerek aşık olurlar. Aşıklıkta usta çırak geleneği vardır. Şiirlerini hazırsızlık doğaçlama olarak söylerler.

Şiire meraklı kişiler saz şairlerinin şiirlerini kendilerine göre özgü, deriyle kaplı bir deftere toplarlar. Bu deftere cönk adı verilir. Cönk sahibinin ilgisine göre bu defterlerde her türlü folklor ve edebiyat malzemeleri yer alabilir.

Bazı dönemlerde aşık edebiyatının temsilcileri divan şiirine özenmiş aruz ölçüsüyle şiirler yazmışlardır. Aşık edebiyatı ürünlerinde genellikle sade bir dil kullanmakla birlikte Divan şiirlerine öykünen şairler şiirlerinde arapça farsça kelime ile tamlamalar kullanmışlardır. Şiirlerde belirli mecaz ve mazmunlarda kullanılır.

Aşık edebiyatı ürünleri nazım türündedir. Başlıca ürünler koşma semai varsağı ve destandır. Halk şairi şiirin son dörtlüğünde adını söyler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Genel Hatlarıyla Azerbaycan Aşık Edebiyatı

   Aşık Şiiri Azerbaycan Halk Edebiyatının önemli bir kısmını Azerbaycan aşık şiiri, yahut aşık yaratıcılığı oluşturmaktadır. Aşık şiirinin yaratıcıları halkın arasından yetişmiş sanatkarlar aşıklardır. Âşık, Azerbaycan çevresinde zaman zaman halkın inandığı, güvendiği, kendi derd ve kederlerini açıkladığı, zor durumlarda yardımına koştuğu bilge bir insandır. Aşık halkın düşünce ve fikirlerinin danışmanıdır. Ona göre de ata sözlerinin birinde "Aşık el (halk anlamında-V. M.) anasıdır."- denilir. Aş

   , Yer: Edebiyat

  • Aşık Tarzı Türk Edebiyatı

   Şiirini, aşk, doğa, kahramanlık gibi konularda, sazıyla birlikte söyleyen şairlere İslâm’dan önce “ozan”, “baksı”, “kam” denilirken, İslâm’ın kabulünden sonra “âşık” ya da “saz şairi” denmiştir. Âşık, bir yönüyle eski destan (epope) geleneği sürdüren, ama başka bir yönüyle, adının da belirttiği gibi “sevda şiirleri” (lirik türden şiirler) söylemekle görevlenmiş bir sanatçıdır. Bu âşıkların oluşturduğu edebiyata da “âşık tarzı Türk edebiyatı” denir. Âşık tarzı Türk edebiyatı (şiiri), Anadolu’da

   , Yer: Edebiyat

  • Aşık Edebiyatı ve Temsilcileri

   Aşık Edebiyatı Nedir, Aşık Edebiyatının Özellikleri, Aşık Edebiyatının Temsilcileri Hakkında Bilgiler     Halk şairi, saz şairi sözleriyle aynı anlama gelen aşık edebiyatı, kedilerini aşık adıyla anan halk sanatçılarının geleneksel eserlerini kapsar. Şairliği bir aşk tutkusu ile eş değerde gören tutum bütün ortaçağ edebiyatlarının ortak ölçüsüdür. Bir yanıyla eski destan geleneğini sürdürerek, bir yandan da aşk ve tabiat şiirleri söyleyen, çalıp çağırarak telden söyleyen, irticai olarak eser

   , Yer: Edebiyat

  • Aşık Edebiyatı Nazım Biçimleri

   Koşma Güzelleme Taşlama Koçaklama Ağıt Semai Varsağı Destan KOŞMA Halk edebiyatı nazım biçimleri içinde en çok kullanılan türdür. İşlenen konuya göre değişik adlar alır. Hece ölçüsünün 11 ’li kalıbıyla söylenir. Dörtlük sayısı en az 3, en fazla 8'dir. Uyak düzeni “abab, cccb, dddb...” şeklindedir. Aşk, sevgi, doğa güzellikleri, türlü acılar, yurt sevgisi, yiğitlik, savaş gibi konular işlenir.

   , Yer: Edebiyat

  • Aşık-Tekke Edebiyatı

   Âşık,Türk Halk Edebiyatında XVI. yy'ın başından itibaren görülen şair tipidir.Âşığın şairlik gücünü rüyasında pirin sunduğu "âşk badesini" içmekle ve "sevgilisinin hayalini" görmekle kazandığına inanılır.   Rüya da genellikle âşık adayının karşısına bir sevgili veya saz çıkmaktadır.Rüyaların süsü ak sakallı bir derviş ve bazen bir bazen üç dolu bardaktır.Bardağın rüyada tas halinde görülmesine de sık sık rastlanır.Ozanlara rüyada sunulan tasların içindeki mayilere aşk dolusu denir. Fars

   , Yer: Tasavvuf Edebiyatı

×
×
 • Yeni Oluştur...