Jump to content

Hz. İdris (a.s.) ve Azrail (a.s.) Kıssası


Ryu
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Azrail ve Hz. İdris

 

Hz. İmam Muhammed Bakır (Aleyh’is Selam) Hz. Peygamberin (Allah’ın selamı O’na ve Ehl-i Beyt’ine olsun) şöyle buyurduğunu naklediyor:Meleklerden birisi Allah katında bir makam sahibiydi.Bir kusurundan dolayı Allah (c.c) onu yeryüzüne yolladı.O, Hz. İdris’in yanına gelerek şöyle arzetti:

Allah’ın dergahında bana şefaatçi ol.

 

Hz. İdris üç gün oruç tuttu.Bu üç gün oruçta iftar vakitlerinde hiçbir şey yemedi.Üç gece boyunca bıkıp usanmadan Allah’a ibadet etti.Üç gün ve gecenin ardından seher vakti Allah’ın dergahına o melek için şefaatçi oldu.Allah (c.c) da onun şefaatini kabul ederek o meleği yeniden gökyüzüne çıkmasına izin verdi.

 

Melek gökyüzüne çıkarken Hz. İdris’e şöyle dedi:Bana yaptığın bu iyilikten dolayı bir arzu ve hacetini yerine getirmek isterim.

 

Hz. İdris şöyle buyurdu:Allah’tan arzum ve hacetim şudur:Ben Azrail’i görmek istiyorum.Onu görürsem belki alışırım.Zira onu andıkça Allah’ın bana bahşettiği tüm nimetler neredeyse anlamını kaybediyor.

 

Melek kanatlarını açarak binmesini söyledi.Hz. İdris’i birinci semaya götürdü.Orada Azrail’i sordular.İkinci semaya çıktığını söylediler.Melek Hz. İdris’i ikinci semaya çıkardı.Aynı şekilde yukarı çıkarken dördüncü sema ile beşinci sema arasında şaşkınlık içindeyken gördüler.Melek, Azrail’e şaşkınlığının sebebini sordu.

 

Azrail şöyle cevap verdi:Ben, Arş’ın altında idim.Allah, Hz. İdris’in canını dördüncü ve beşinci sema arasında almamı emretti.Şimdi onu karşımda buldum.

 

Hz. İdris bu sözü duyunca titremeye başladı ve meleğin kanadından düştü.Azrail’de hemen oracıkta canını aldı.Allah (c.c) şöyle buyurmaktadır: ”Biz onu yüce bir yere yükselttik.”(Meryem/57)

 

Keşf’ul Esrar tefsirinin yazarı Hz. İdris’in gökyüzüne çıkması hadisesini İbn-i Abbas ve bir grup müfessirden naklen şöyle anlatmaktadır:Hz. İdris havanın sıcak olduğu bir zamanda sahraya gitti.Sıcaktan dolayı iyice bunalınca şöyle dedi:Ben bu sıcaklığa bir saat dayanamıyorum.Peki, onu taşıyan melek onun sıcaklığına nasıl dayanıyor.Bu halde iken şöyle dua etti:Ey Rabbim!Güneşi taşıyan melek için onun ısısını ve ağırlığını hafiflet.

 

Allah, Hz. İdris’in o melek hakkında yaptığı duayı kabul etti.Güneşin o melek için ısı ve ağırlığını hafifletti.Melek bu durumla karşılaşınca Allah’a şöyle nida etti:Ey Rabbim! Bu hüküm nedir?Neden benim hakkımda böyle bir hükümde bulundun?

 

Allah şöyle buyurdu:Kulum İdris’in duasına sebep bunu yaptım.

 

Melek şöyle dedi:Ey Rabbim!Beni onun yanına yolla ve benimle onun arasında bir dostluk sağla.İzin verilince Hz. İdris’in yanına geldi.Hz. İdris şöyle buyurdu:Senin misafir olarak gelen meleklerden olduğunu biliyorum.Yine de biliyorum ki Azrail’in yanında belli bir yerin var.Senin sözünü kabul edecektir.Benim için şefaatçi ol.Canımı almayı biraz ertelesin.Bana biraz zaman tanısın ki Allah’a ibadet edeyim ve nimetlerine şükranımı daha fazla sunayım.

 

Melek onu kendi kanatlarına alarak gökyüzüne götürdü.Onu güneşin doğduğu ufka oturttu.Kendiside Azrail’in yanına giderek şöyle dedi:Benim senden bir arzu ve isteğim var.Hz. Adem’in evlatlarından ismi İdris olan bir dostum beni şefaatçi olarak sana yolladı.Ona biraz vakit ver.

 

Azrail şöyle dedi:Bu benim elimde olan bir şey değil.Aynı şekilde mahlukların ecellerini erteleme veya öne alma diye bir şey olamaz.Ona göre hazırlık yapsın.

 

Azrail ömürlerin yazılı olduğu divana baktı ve şöyle dedi:Sen öyle bir adamdan bahsediyorsun ki onun ömründen geriye pek bir şey kalmamış.Onun ömrü güneşin ufkunda olduğu yere kadardır.

 

Melek şöyle dedi:O, şu an güneşin ufkunda oturuyor.Ben şimdi onun yanından geldim.

 

Azrail: Dönünce onu canlı bulamayacaksın.

Melek geri geldiğinde Hz. İdris vefat etmişti.

 

Veheb şöyle diyor:Hz. İdris kendi döneminin en çok ibadet eden insanıydı.Dünyaya itina etmez.Sürekli cenneti arzulardı.Bir an bile Allah’a ibadet etmekten geri kalmazdı.Her gün onun amelini gökyüzüne götürüyorlardı.Melekler bile onun ibadetinin fazlalığından dolayı şaşkındılar.Azrail onu görmeyi çok arzuluyordu.Allah’tan H.z İdris’i ziyaret etmesi için izin istiyordu.Allah ona ziyaret izni verdi.Azrail insan kılığında Onu ziyaret etti.Sürekli oruçlu olan H.z İdris akşam namazından sonra iftar etti.Azrail de insan kılığında ordaydı.Onu da yemeğe davet etti ama o bir şey yemedi.

 

Azrail şöyle dedi:Ben Azrail’im.Allah’tan seni ziyaret etmem ve seninle sohbet etmem için izin istedim.

 

H.z İdris senden bir hacet ve arzum var dedi.

 

Azrail:Nedir?

 

H.z İdris:Benim canımı almanı istiyorum.

 

Azrail:Bunu ancak Allah’ın emriyle yapabilirim.

 

Allah katından kendi istiyorsa canını al diye emir geldi.Azrail onun canını aldı.Allah (c.c) hemen H.z İdris’i diriltti.

 

Azrail:Ey İdris!Ne gördün?

 

H.z İdris:Fena halde zorluklar ve dehşete düşüren azaplar gördüm.Neden sordun bunu?

 

Azrail: Hiçbir zorluk ölüm kadar zor değildir.Kendini iyice hazırla.

 

H.z İdris.Başka bir hacetim daha var senden.Beni gökyüzüne götürmeni istiyorum.Cennet ve cehennemi gözlerimle görmek istiyorum.

 

Azrail, Allah’ın emriyle onu gökyüzüne götürdü.H.z İdris şöyle dedi:Cehennem meleklerinden cehennemin kapılarını açmalarını iste.Günahkarları bekleyen çeşitli azapları görmek istiyorum.Kapılar açıldı.

 

H.z İdris onları görünce zorluk ve çetinliklerinden dolayı dehşete kapılıp bayıldı.Kendine gelince bana cenneti de göster dedi.Azrail Allah’ın da izniyle cenneti de ona gösterdi.H.z İdris bir müddet cennette dolaştı.Allah’ın oradaki nimetlerini gördü.Azrail şöyle dedi:Cennetten çıkalım ve ilk yerimize dönelim.

 

H.z İdris bir cennet ağacına sarıldı ve buradan çıkamam dedi.

 

Azrail çıkalım artık henüz buraya yerleşme vaktin gelip ulaşmadı dedi.

 

Allah onların arasında hükmetmesi için başka bir melek yolladı.Melek gelerek neden çıkmıyorsun diye sordu.

 

H.z İdris şöyle dedi:Allah’ın hükmü şudur ki “Her canlı ölümü tadacaktır.” (Ankebut/57)Ben ölümü tattım.

 

“Sizden bir tek kişi bile yoktur ki oraya (cehenneme) uğramasın” (Meryem/71) Ben oraya da uğradım.Yine Allah şöyle buyurmaktadır. ”Ne de oradan (cennetten) çıkarılırlar.” (Hicr/48)İşte bu delillerden dolayı ben dışarı çıkmıyorum.

 

Allah (c.c) Azrail’e şöyle vahiy etti:Benim iznimle cennete girdi.Benim emrimle o artık oradan canlı olarak dışarı çıkmayacaktır.Bundan dolayı Allah (c.c) şöyle buyurmaktadır: ”Biz onu yüce bir yere yükselttik.”(Meryem/57)

 

(Tefsir-i Keşf’ul Esrar ve İddet’ul Ebrar c.6 s.56)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Meleklerden birisi Allah katında bir makam sahibiydi.Bir kusurundan dolayı Allah (c.c) onu yeryüzüne yolladı.O, Hz. İdris’in yanına gelerek şöyle arzetti:

Allah’ın dergahında bana şefaatçi ol.

ehl-i sünnete göre melekler kusur işleyemezler, iradeleri yoktur. hristiyanlık inancında meleklerin kusur işleyebildikleri inancı vardır. Melekler belirli vazifeleri yapmak için yaratılmışlardır. Fiziki kanunlar gibidirler. Bir meleğin günah işleyebilmesi, güneşin ısıtmaması gibi muhaldir.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ehl-i sünnete göre melekler kusur işleyemezler, iradeleri yoktur. hristiyanlık inancında meleklerin kusur işleyebildikleri inancı vardır. Melekler belirli vazifeleri yapmak için yaratılmışlardır. Fiziki kanunlar gibidirler. Bir meleğin günah işleyebilmesi, güneşin ısıtmaması gibi muhaldir.

Evet meleklerin nefisleri yoktur ama en doğrusunu yine de Allah bilir. Harut ile Marut'un hikayesini bilirsiniz. Nefisleri olmamasına rağmen insanları kınamışlar ve bir hataya düşmüşlerdir. Dediğim gibi; en doğrusunu Allah bilir.

 

Allah sizlerden de razı olsun...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...