Jump to content

Bir Deli Kıssası


SIR
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

zamanın birinde bir deli tutturmuş ben padişahın kızıla evlenicem diye,herkese söylüyormuş...millet yapma etme nasıl olur bak başın gider dedikçe o ben ALLAH a teslimim ve Ondan istiyorum,inşallah verecek diyormuş...tabi bu söz padişahın kulağına gitmiş,padişah vezire sormuş ne yapalım???vezirin cevabı netmiş;vuralım kellesini...padişah adaletli biriymiş,yav bu adamın deli diye lakabı çıkmış amaben araştırttım çok Mert yiğit ALLAH a inancı tam biri,bu yüzdenkimseden çekinmiyor,hem sevmek ne zamandan beri suç,biz ona öyle bir iş verelim ki yapamasın ve yapamayıncada nasıl olsa merttir kendine yedirmez bu konuyu kapatır demiş...padişahla deli bir kayığa binmiş Deniz'in ortasına kadar gelmişler,padişah yüzüğünü parmağından çıkarıp denizin ortasına bırakmış ve demişki benim yüzüğümü bul getir kızım senin demiş gitmiş...delide düşünmüş bi tenekeye bir ip bağlamış YA ALLAH BİSMİLLAH demiş daldırmış denize,niyeti ya Deniz'in suyunu çeke çeke bitiricem yada yüzük bu tenekede gelecek...birkaç gün devam etmiş,balıklar toplanmış,bu tenekenin sesinden bıktık demişler eee bu suyun çekmeyle biteceği yok,bu delininde vazgeçeceği yok en iyisi biz yüzüğü buna verelim diye karar almışlar ve yüzüğü tenekeye koymuşlar,deli yüzüğü alıp padişaha gitmiş ve kızıyla evlenmiş,erenler Meclisi'de bu olay üzerine şu eşsiz lafı söylemiş ; SABİT-İ KADEM OL,DUR TEMENNİNDE EHLİL...MAKSUDUNDA REHBER OLAN AGAH TECELLİDİR...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

''O kadar ALLAHA güven ki sana halk deli desin artık '' diye bir alim sözü vardır. Ne zaman sana deli denmeye başlandıysa, o zaman olmuşsundur :)

 

Ebu Said el-Hudrî anlatıyor, Peygamberimiz (a.s.m) şöyle buyurdu:

“Allah’ı öyle çok zikredin ki, tâ -insanlar- size mecnun/deli desinler.”(Ahmed b. Hanbel, 3/68; Hâkim, 1/499; Mecmau’z-Zevaid, 10/16).

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...