Jump to content

Zam Yok Demedik


farizat

Önerilen Mesajlar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Müsteşarı Metin Kilci'nin, doğal gaz ve elektriğe "1 Ocak 2013'te zam yok" sözlerine açıklık getirerek, Müsteşarının 'zam yok' demediğini, sadece şu an itibarıyla maliyetler üzerinde böyle bir baskı görmediklerini ifade etti. TBMM Genel Kurulu'nda, bakanlığının 2013 yılı bütçesi hakkında milletvekillerinin konuşma ve sorularını yanıtlayan Bakan Yıldız, elektrik ve doğal gaz zammı başta olmak üzere özetle şunları söyledi:

taner-yildiz.jpg

 

 

 

 

'ZAM YOK DEMEDİK'

Sayın Müsteşarımız, o gün Ekonomi Muhabirleri Derneğiyle alakalı bir toplantıda "Ben zam yok demedim. Biz sadece şu an itibarıyla maliyetler üzerinde böyle bir baskı görmüyoruz." dedi. Ben ne diyorum her zaman? O ayın sonunda bakılır, petrol fiyatlarına, döviz fiyatlarına. Biz, bunu döviz alıp TL'yle satan ve açık pozisyona düşme ihtimali olan bir kuruluşuz, bir ülkeyiz; herkes gibi dolarla alıp euroyla veya dolarla alıp dolarla satmıyoruz. O açıdan, biz bunları o zaman değerlendireceğiz, dedim. Sayın Müsteşarımız da farklı bir şey söylemiş değil. Tabii ki bu yetki, EPDK'nın komple bu havuzu değerlendirmesiyle oluşacak yetkidir.

 

'AB'DEN UCUZ'

Ben tabii burada elektrik pahalı mıdır, doğal gaz pahalı mıdır, çok fazla bunun tartışmasına girmek istemem ama Avrupa Birliği üyesi ülkeler içerisinde 27 tane ülkede doğal gazda sanayide 2'nci, konutta 3'üncü sırada ucuz doğal gaz kullandırıyoruz şu anda vatandaşımıza. Elektrik fiyatlarında, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin ortalamasından daha düşük fiyatta elektrik vatandaşımıza temin edilmektedir.

 

'RUSYA'YA BAĞIMLILIK'

Bizim aldığımız doğal gazın yaklaşık yüzde 50'si Rusya Federasyonu'ndan. Elde ettiğimiz elektriğin yaklaşık yüzde 50'si de doğal gazdan. Dolayısıyla, toplam Rusya'dan aldığımız ve elektrik üretimindeki payının yüzde 25,4'ler civarında olduğunu söylemem lazım. Nükleer güç santrallerinin Rusya Federasyonu tarafından Türkiye'ye yapılmasıyla beraber bu bağımlılık artmayacaktır arkadaşlar.

 

'İŞADAMI YOKTU'

Irak'a indirilmeyen uçakta iş adamı var mıydı? Cevap: Yok. Uçak Başbakanlık'tan bana tahsis edilen ve 6 tane uçaktan bir tanesiydi. Genel yayın yönetmenleri vardı uçakta ve mesai arkadaşlarım vardı.

 

Zam yok demedik! - Finans haberlerinin doğru adresi - Mynet Finans Haber

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zam yok demesine gerek yok zaten zam yapılmış bu ay faturam fazla gelince eski faturayla karşılaştırdım birim fiyatı 1.25 ten 1.75 çıkmış trt payı yine artmış yani zaten %30 zam yapılmışta bakan unutmuş galiba herkes eski faturasıyla yeni faturasını karşılaştırsın.

 

Herşeyi anladımda trt payı niye zamlanıyor onu anlamadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...