Jump to content

Dedemin İnsanları (Eleştirel Yorum)


Rorschach
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Yönetmen: Çağan Irmak

Senaryo Yazarı: Çağan Irmak

Oyuncular: Çetin Tekindor, Hümeyra, Zafer Algöz, Yiğit Özşener, Gökçe Bahadır, Mert Fırat

Filmin Konusu: Dedemin insanları Ozan ile Dedesi Mehmet Bey’in aracılığıyla ülkemizin gerçeklerini yalın, bazen eğlenceli bazen de hüzünlü bir dille bize anlatıyor.

Filmin Özeti: Film Ozan ve dedesi Mehmet Bey’in hikâyesini bize sunuyor. Mehmet Bey cumhuriyetin ilk döneminde daha çocuk yaşında mübadele sonucu Girit’ten Ege’nin doğu kıyılarına, Anadolu’ya göç ettirilmiş bir Girit Türk’ü. Göç ettiği şirin Ege kasabasında herkesin sevip saydığı bir esnaf olmuş. Ama içindeki Girit özlemi hiç bitmemiş hep doğduğu evi düşünüyor. Her gün bir şişe içine Yunan diliyle mektup yazıp denize bırakıyor sırf doğduğu yerden Girit’ten haber gelsin diye. Yaşadıkları kasaba 80’li yıllara kadar mübadele sonucu birçok Türk’e kucak açmış bir kasaba. Ama hep yeni gelenler ötekileştirilmiş. Ozan’da öteki olmaktan hep korktuğundan hırçınlaşmış bir çocuk. Sırf ona da “gâvur” demesinler diye öteki olmak zorunda bırakılmış insanlara zarar vermekten çekinmiyor. Hatta nefreti öyle ileri boyuttaki çevresinde ne kadar masum insan varsa zarar veriyor ve incitiyor. Mehmet Bey Ozan’ın hal ve hareketlerini beğenmiyor kısa sürede durumu düzeltiyor. Daha sonra 80 ihtilali oluyor ve Ozan’ın babasına iftira atılıyor ve Belediye başkanı vekilliği görevine son veriliyor. Mehmet Bey bu suçlamalara son vermesi için belediye başkanıyla konuşuyor ama o da ağır hakaretlere uğruyor. Ertesi gün de bu durumu kendine yediremediğinden doğduğu Ege’nin sularında intihar ediyor. Mehmet Bey’in ölümünden sonra Girit’ten doğduğu evden bir mektup alıyor. Ama hep özlemini duyduğu Girit’e gitmesi nasip olmuyor onun yerine daha sonra Ozan gidiyor Girit’e filmden böyle son buluyor.

 

Eleştiri Kısmı

Film bize bir Türkiye geçeğini sunuyor. Bu coğrafyanın ne tür badirelerden geçtiğini bize tüm çıplaklığıyla sunuyor. Mübadele ne kadar ağır sonuçlar doğurmuş açık bir şekilde görüyoruz. Ama sadece Türk topraklarında değil Yunan topraklarında da bu tür hikâyelerin yaşandığını unutmamamız gerek. Bunların yanında darbe ve her türlü anti demokratik rejimin insanlara ne tür zararlar verdiğini görüyoruz. İnsanların içinde iyilik biterse kötülüğe yönelirler bu nedenle insanların içindeki güzellikler hiçbir zaman yok olmamalıdır.

 

Yönetmen ve Senarist olsam yapacaklarım

Belki Ozan karakterini yaş olarak biraz daha büyükçe yapardım. Ama yine de Çağan Irmak senaryosunu iyi harmanlamış oyuncularla. Bunun yanında Mehmet Bey Girit’i görse daha acıklı bir hal alırdı ve beni daha derinden etkilerdi. Yaşanmış bir hikâye olduğundan bu yapılmamış sanırsam.

Yönetmen olsam Mehmet Bey’in kasaba insanlarıyla olan sahnelerini bir iki sahneyle değil daha uzun bir metrajda çekerdim. Ama bu senaryodan kaynaklı bir eksiklik olabilir. Yine de yönetmen ve senarist aynı kişi olunca bu atlanmamalıydı.

 

Filmin kurgusunu ben ayarlasam

Mehmet Bey’in Girit’ten çıkışını filmin başına koyardım. Filmde Genç Ozan’ın ağzından anlatacaksam da Ozan’ın Girit’teki hikâyesini film de aralara serpiştirirdim.

 

Dilini, Anlatım şeklini oyuncuları, mekânları vs. nasıl yapardınız?

 

Oyuncular filme tam oturmuş yine de daha geniş bir kasaba ahalisi yapardım. Dil ve anlatım bakımından tüm karakterler Ege yöresine oturmuş. Mekânlar özellikle Girit’te çok etkileyici ama kasabayı daha geniş gösterebilirdim.

 

“Filmde çok değişiklik yapmayı uygun görmedim yapacağım ufak tefek değişikliği de yazdım. Bu değişikliklerle filmin daha bana uygun hale geleceğini düşündüm yanılmış da olabilirim ama ne olursa olsun çok güzel bir film izledim.”

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dedem ve oğlum kadar olmasa da güzeldi.Bunda daha az duygu yoğunlaşması yaşatılıyor.

 

Duygu yoğunluğu bence aynı, ama babam ve oğlumda bizim gerçekte görüp yaşadığımız şeyler olduğu için daha çok etkiledi, ama dedemin insanlarında olaylar daha eskilere dayandığı için biraz masalımsı kalmış ama aslında o da bu ülkenin bir gerçeği ve yaşanmışlığıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...