Jump to content

Göz Kuruluğu Nedir


Keskin
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Göz kuruluğu, gözün faaliyetlerinin sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlayan, göz kırması, gözdeki mikropların temizlenmesi gibi bir çok işlevi olan göz yaşlarının azalmasının sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bazı insanların gözlerinde meydana gelen, gözyaşı üretiminin azalması veya kalitesinin bozulması sonucunda ortaya çıkan hastalığa kuru göz hastalığı denmektedir.

 

Günümüzde maalesef insanlar her hastalığın doktoru insanın kendisidir düşüncesi ile, bu hastalığı mevsimlere, ortama ve alerjilere bağlanarak geçer diye nitelendirmekte ve çok fazla önemsememektedir. Bunun sonucunda hastalık ilerlediğinde telafisi imkansız hasarlara yol açmaktadır. Bu tarz durumların hastalığa sebep olmadığı ancak göz kuruluğu hastalığını daha da şiddetlendirdiği bilinmektedir.

 

Gözyaşları, kornea üzerinde sağlıklı bir göz tabakası oluşturur ve gözün çeşitli enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur. Tüm bu işlevlerin yanında bulanık görmeme ve net görme göz yaşları sayesinde sağlanabilmektedir. Uzun süreli gözyaşı kuruluğunda, gözün ön kısımlarında kalıcı hasarlar ve yaralar ortaya çıkabilmektedir.

Göz kuruluğunun ortaya çıkma sebepleri arasında lens kullanımı, klimalı ortamlarda bulunma, sigara kullanımı, ameliyatlar, bilgisayar ekranına sıkça bakma, çevresel ve yaşa bağlı faktörler sıralanabilmektedir.

 

 

Kuru gözün tedavisi

Kuru göz hastalığının semptomları maalesef çok ağır ve rahatsız edicidir. Kişinin yaşam kalite standartlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Hastanın iş verililiğini düşürür, psikolojik olarak etkiler. Bunların yanında, hastanın araç kullanmasını etkiler, bilgisayarla işi olan kişilerin işlerini görememesini sağlar.

Bu hastalığın tedavisinde öncelikle hastanın kendisine iyi bakması ve yukarıda saydığımız, b u hastalığa neden olabilecek faktörlerden kendini sakınması gerekmektedir. Kişi bu ortamlarda bulunmaz ise göz kuruluğu semptomlarında azalmalar görülür ve tedavi edilir. Ancak, hasta bu tarz ortamlarda kalmak mecburiyetindeyse ki örnek olarak bilgisayar programcılığı mesleğinde olan bir kişiden bahsedelim hasta işini yapmak zorundadır hayatı buna bağlıdır ve böyle durumlarda suni gözyaşı yardımı ile hasta rahatlatılır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Göz Kuruluğu Nedir?

      Gözyaşı, sağlıklı bir gözün olmazsa olmazıdır. Gözün nemli kalmasını sağlayarak göz kırpma hareketini kolaylaştıran gözyaşı, aynı zamanda gözün mikrobik öğelerden temizlenmesine katkı sağlar. Gözyaşının yeteri kadar üretilememesi durumunda ise göz kuruluğu hastalığı ortaya çıkar.     Göz kuruluğu, en basit tanımı ile gözyaşı üretim miktarının ya da üretilen gözyaşının kalitesinin düşmesi anlamına gelir. Sıklıkla ilerleyen yaş ile birlikte ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Bu nedenle ileri y

      , Yer: Göz Hastalıkları

×
×
  • Yeni Oluştur...