Jump to content

Kamil Sönmez Hayatını Kaybetti


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

fft2mm1337721.jpg

 

Uzun süredir böbrek yetmezliği tedavisi gören ve kısa bir süre önce kalp krizi geçiren ünlü türkücü Kamil Sönmez, bu sabah geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti

 

İstanbul Başkent Üniversitesi'nde tedavi gören Kamil Sönmez, bu sabaha karşı 02.30'da yaşamını yitirdi.

 

Başhekim Prof. Dr. Kürşat Tokel yaptığı açıklamada, " Kamil Sönmez yaygın bir beyin kanamasıyla geldi. Uyandırmaya çalıştık ama olmadı. Bu sabaha karşı 02.30'da kaybettik. Çok üzgünüz" dedi.

Sanatçı Kamil Sönmez’in cenazesi, yarın Şakirin Camisi’nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından 22 Aralık Cumartesi günü Ordu’nun Perşembe ilçesinde toprağa verilecek.

VEFA GECESİNDE AĞLAMIŞTI

 

Kamil Sönmez'e kısa bir süre önce sanat camiasından pek çok ünlünün ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katıldığı bir vefa gecesi düzenlenmişti. Gecede çok duygulanan ve gözyaşlarını tutamayan Sönmez, 'Ben bu gün bu hastalık sırasında iki şeye inandım. Benim iki kocaman ailem var. Birincisi Sönmez ailesi ikincisi de sizler. Hepiniz, sanat camiası. Ayrıca ben burada çok özel bir teşekkür etmek istiyorum' şeklinde konuşmuştu.

 

KAMİL SÖNMEZ KİMDİR?

 

Karadeniz’in usta sesi Kamil Sönmez, Ordu’nun Perşembe ilçesinde, 1947 yılında doğdu. Sanatçı, ilk ve orta öğretimini Giresun’da tamamladı.

Ankara Devlet Konservatuvarı Opera ve Şan Bölümü’nü kazanan sanatçı, askerlik sonrasında Avni Dilligil Tiyatrosu’nda profesyonel tiyatro oyuncusu oldu. Sanatçı, Ankara Sahnesi ve Ankara Kardeş Oyuncular Tiyatrosu’nda da çeşitli rollerde oynadı. Sanatçı ilk plağını Zülfü Livaneli’nin yapımcılığında yaptı.

Kamil Sönmez, 45’lik plağın bir yüzünde Ordu türküsü olan "Hekimoğlu"nu, diğer yüzünde Zülfü Livaneli’nin Çukurova’dan derlediği sözlerle bestelediği "İnce Memed" isimli türküyü söyledi. Kamil Sönmez, ilk 45’liğinin ardından, "Yaylanın soğuk suyu", "Çift Jandarma", "Maçka’da buluşalım" gibi bugün çok bilinen Karadeniz türkülerini, "Merhaba" isimli Long Play’e okudu. Sanatçı, 1980’li yıllarda da Süreyya Davulcuoğlu ile Karadeniz türküleri denince ilk akla gelen iki isimden biri oldu.

Türkülerinin yanı sıra nüktedan kişiliği ile de Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde sevildi. Oyunculuğu sinema perdesine de taşıyan Kamil Sönmez, 1979 yılından itibaren "Düşman", "Eşek Şakası", "Deli Kan" gibi birçok filmde rol aldı. Son olarak 2009 yılında, Mahsun Kırmızıgül’ün yönettiği "Güneşi Gördüm" filminde oynadı. Kamil Sönmez’e 1998 yılında "Devlet Sanatçısı" unvanı verildi. Gençliğinde Osman Yağmurdereli ve Faruk Tınaz ile aynı evi paylaşan Kamil Sönmez, sanat camiasında da en sevilen isimlerden biri oldu. Sönmez’in sanat yaşamının 45. yılı anısına, sanatçı arkadaşları kendisine destek vermek üzere bir gece düzenledi.

 

Kamil Sönmez hayatını kaybetti - Posta

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...