Jump to content

Devlet


Rorschach
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Tüm rejimlerde bireyin üstünde belirleyici, varlığını her daim bize gösteren güçtür. Kesinlikle bizi hiçbir durumda ve koşulda terk etmez.

 

Modern Devletin Ortaya Çıkışı ve Gelişimi

Devlet nasıl ortaya çıktı?

 

İnsanların toplu halde yaşarken ihtiyaçlarını gidermek için devletin ortaya çıktığını veya kendiliğinden evrimsel bir süreç olarak ortaya çıktığını savunanların yanında, insanlar arasındaki kaosu önlemek için ortaya çıktığını savunanlar vardır.

 

İnsanlar tarih boyunca devlet olmadan da yaşamıştır. İnsanlar toplu halde yaşamaya başladıktan sonra aralarında yöneten yönetilen ilişkisi oluşmuştur bu dönemlerde adına devlet denen siyasi örgütlenmeler olmuştur. Ama buradaki “devlet” kavramı tam anlamıyla modern devlet kavramını karşılamaz. Modern Devletler Avrupa’da 16. Yüzyıldan sonra oluşmaya başlamıştır.

 

Modern devleti kendinden önceki devlet formlarından ayıran en önemli fark iktidarın farklı kurumlarca paylaşılmasıdır.

 

Bugünkü tabiriyle modern devlet feodalitenin yıkılmasıyla doğmuştur. Monarkların derebeyliklere son vermesi sonucu; askeri güç, toprakların genişlemesi, vergi toplama bürokrasinin gelişmesine neden oldu. Bürokrasi gelişince tek biçimli hale geldi. İşte Modern devlet tek bir merkez altında toplanan gücü ifade ediyor.

 

Anayasacılık

 

Devlet tarihi süreçteki gelişiminde iktidar tek elde toplandı. Önceleri tek egemen olan monarkın yetkileri sınırsızdı. Yani XIV. Louis’in parlamentodaki konuşmasında dediği gibi Kral Devlet’ti. Ama evrimi süren devlet bunu kabullenmedi. Devlet bir kişiyle özleştiren anlayış sorgulanmaya başlandı. İster monark adına olsun isterse halk adına olsun devlet gücünü kullanan otoritenin sınırlanması gerekiyordu. Anayasacılık hareketi devleti sınırlandırma ve hukuka bağlamaya ilişkin ihtiyaçlar sonucu oluştu.

 

Parlamentarizm

 

R. Van Caenegem’in deyişiyle Anayasacılığın ortaya çıktığı yüzyılda, ortaya çıkan parlamentarizm, halk tarafından seçilmiş bir parlamento, gücünü halktan alan ve onlara karşı sorumlu olan hükümet ve yasama organlarının olduğu bir rejimi ifade ediyordu. Bu dönemde parlamento oligarşik bir şekilde işliyordu. Parlamentoyu seçmek belli bir zümrenin elindeydi doğal olarak parlamentoda halkı yönetenler yine aynı zümrenin üyeleriydi. 19. Yüzyılda modern devletin kurumları ve bürokrasi önemli ölçüde gelişmiştir. 20. Yüzyılda ise bireysel özgürlükler daha da gelişmiş ve anayasalda yer almaya başlamıştır. Bu yüzyılda tek bir elin yönetmediği devletler ortaya çıkmıştır. Bu devletlerde ihlal edilemez birey hakları ortaya çıkmıştır.

 

 

Demokratik Devlet

 

İkinci Dünya savaşından sonra çöken totalitarizmin sağ kanadı sonrasında devletin işlevi yeniden tanımlanmaya başlandı. Bu dönemde demokrasinin yükselişiyle olumlu, soğuk savaş nedeniyle olumsuz etkisiyle ülkeden ülkeye değişerek devlet tanımı şekillendi. Bu dönemde demokratik devlet dediklerimiz birkaç istisna dışında Batı Avrupa ve Kuzey Amerika’daki liberal demokratik devletlerdi. Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla totalitarizmin sol kanadı da çöktü. Böylece egemen devlet anlayışı demokratik devlet anlayışı olmaya başladı. Ama demokratik devlet anlayışında hala uygulamaya bağlı ciddi sorunlar bulunuyor.

DEVLET NEDİR?

 

İnsanlar devleti tanımlanması istediğinde tanımlayamasa da devletin varlığını her zaman hisseder. Bu hissiyat bazen hukuksal bazen güvenliksel bazen de ekonomik sebeplerle hissedilir. İnsanlar devleti kendilerine göre yorumlarlar bu yorum bazen olumlu bazense olumsuz olabilir.

 

Devleti en güzel tanımlayan tanım Norman Barry’nin yaptığı tanım olabilir. Onun dediği gibi ‘’modern devletin karakteristik özelliği siyasi eşitsizliktir; bazı bireylere, başkalarının yapmasına izin verilmeyen faaliyetleri yerine getirme, vergi koyma, bireyleri zorla orduya alma ve belki de daha önemlisi, hukuk yaratma yetkisi veren bir kamusal kurallar manzumesinin varlığıdır.’’

 

Devlet Hakkında Çatışan Teoriler

 

Devlet hakkında pek çok teori bulunuyor. Bunlardan en mantıklısı devletin kendiliğinden ortaya çıktığını savunan teoridir. Diğer teorilerde devleti ilahi temellere dayandırma gibi veya çatışmayı temel alan v.b bana göre ilkel teorilerde vardır.

 

Toplum Sözleşmesi

 

Devleti bazı filozoflar bir sözleşmeye dayandırır. Yani bu filozoflara göre bir kuruma ihtiyaç duyan insan devleti oluşturmuştur. Kimi filozoflar bunu insanın barış halinde yaşarken kurumlara duyulan ihtiyaçtan ötürü oluştuğunu savunurken kimi filozoflarda bunu güvensizlik ortamı nedeniyle oluşmuş bir ihtiyaç olduğunu savunur.

 

Çatışmacı teoriler

 

Bu teorilere göre devlet bir çatışma sonucu ortaya çıkmıştır. Bu çatışmanın bazen yönetenlerle halk arasında bazense bir toplumun diğer toplumu arasındaki çatışmalarla ya da diğer toplumsal nedenlerle oluştuğu savunulur.

 

Çağdaş Siyasi Doktrinler ve Devlet

Sosyalizm: Geçici Bir Kötülük Olarak Devlet

 

Devlet aslında halkı temsil eder gibi gözükse de sosyalistlere göre devlet sadece egemen güçlerin çıkarlarını temsil ediyordu. Ezilen sınıf olan halk iktidara el koyarak devletin tüm gücünü ele geçirecek böylece devlete ihtiyaç kalmayacaktı. Lenin’e göre kapitalist sistemi devirmenin tek yolu ploretaryanın devrimci diktasını kullanmasıydı.

Liberalizmin Devleti: ‘’Küçük Güzeldir!’’

 

Bu ideolojiye göre tek gerçek bireydir. Toplumda hak sahibi bireylerden oluşur. Birey başkasına zarar vermediği sürece özgürdür. Devlet ise bireyin temel hak ve özgürlüklerini korumakla görevlidir. Eğer devlet başlıca görevini yapmasa halk hakkını arayabilmelidir.

 

Muhafazakârlığın Devleti: “Ara Kurumların Sınırında Duran Devlet”

 

Bu ideolojide ise devlet çeşitli kurallar koyar ve halkın bu kurallara uymasını bekler. Böylece kendi diktalarıyla halkı yönetebilir.

 

Hukuk Devletinin Anlamı

 

Yasaların soyut olduğu, toplumun tüm bireyleri kapsadığı, kapsama alanındaki bireylerce bilinen kurarlar olduğu ve tüm bireylerin bu yasalar karşısında eşit olduğu, kişiye haklarını koruyan gözeten ve her türlü sorunu bağımsız mahkemelerce çözen devlet sistemidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Devlet Duası

   Bismillahirrahmanırrahiym Allahumme enzil aleyna devleten min devletik.Kudreten min kudratik.Nimeten min nimetik.Rızkan min rızkik.Sirran min sirrik.Sitran min sitrik.Beraketen min rizkik.Sitran min sitrik.Beraketen min beraketik.Kiramen min kerametik Allahumme afina min külli belain ve kadain ve meradin muhtelifin bi rahmetike ya erhamer rahimiyn.Vel hamdü lilllahi rabbil alemin.Ya hafiyyel eltaf,neccina mimma nehaf.Ya Allah .Ya Allah.Ya Allah. Ya muhammedü sallalahü aleyhi ve sellem sabah nama

   , Yer: İş Bulma ve Rızık İçin Dualar

  • Devlet Memuru Olmak İçin

   Yüksek bir memuriyete veya makama talip olan,devlet işine girmek isteyen,İşinde yükselmek,terfi etmek,kariyer,makam,mevkii ve rütbe sahibi olmak isteyenler,kaybetdiği işine veya makamına geri dönmek isteyen kimse; 7 Gece yatsı namazından sonra binbir (1001) kez okursun. Başlama günü: pazartesi,perşembe veya cuma gecesi başlayın 7 gün devam edin.Doğru yapan herkes istediğini fazlasıyla alacaktır.Eğer işinden makamından atılan kimse bu duayı okursa Allah'ın izniyle geri döner.En doğrusunu Allah

   , Yer: İş Bulma ve Rızık İçin Dualar

  • E-Devlet Soyağacı Sorgulama Ekranı Kilitlendi (e-Devlet'ten Soyağacı Sorgulama)

   E-Devlet soyağacı sorgulama ekranı kilitlendi (e-Devlet'ten soyağacı sorgulama) E-Devlet’te yeni başlayan alt-üst soy bilgisi sorgulama (soyağacı sorgulama) hizmeti büyük ilgi çekti. Yoğun giriş nedeniyle sistem kilitlendi. Soyağacı sorgulamasıyla 1800'lü yıllara kadar aile geçmişi görüntülenebiliyor 08 Şubat 2018, Perşembe       E-Devlet’te alt-üst soy bilgisi sorgulama hizmeti bugün uygulanmaya başlandı. Vatan

   , Yer: Serbest Kürsü

  • Kendi Gücünü Keşfetti Devlet Başkanı Oldu...

   Slovenya Devlet Başkanı Janez Drnovsek, şimdiye kadar iki adet ’kendi gücünü keşfet’ kitabı yazdı, üçüncüsü ise yolda. Yaşam tarzı önerileriyle hayvan hakları savunucusu Brigitte Bardot’a bile esin kaynağı olan Drnovsek, kanseri yenmiş, şimdi bir dağ köyünde kendi sebzesini yetiştiriyor, kendi ekmeğini yoğuruyor. SİZ de hayatın anlamlarını arayanlardan mısınız? Slovenya Devlet Başkanı Janez Drnovsek, belki bu yolculuğunuzda size yardımcı olabilir. Slovenya’nın bağımsızlığının mimarlarından olan

   , Yer: Bilinçaltı ve Farkındalık

  • Bir Demokraside, Devlet Başkanlığı Sarayında Oturmanın Faturası

   1981 yılında yemin ederek ABD Başkanlığına göreve başlamasından yaklaşık bir ay sonra dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan ve eşi Nancy Reagan, Beyaz Saray’da akşam yemeğini yedikten sonra hiç beklemedikleri bir sürprizle karşılaşırlar. Görevli garson yemeğin hesap faturasını getirmiştir. Baş kahyanın bir garsonla gönderdiği hesap faturasında sadece o akşamın değil son bir ayın bütün yemeklerinin hesabı da yer almaktadır. Sadece yemekler de değil… Ağırladıkları kişisel misafirlerin, bir aydır

   , Yer: Ansiklopedi

×
×
 • Yeni Oluştur...