Jump to content

Türkiye’de Devlet


Rorschach
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Anayasa’da Belirtilen Özellikleriyle Devlet

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Atatürk ilke ve inkılâpları doğrultusunda şekillenmiş Atatürk Milliyetçiliğini ve Laiklik anlayışını benimsemiş bir anayasaya sahiptir.

 

Pratikteki Devlet: Alternatif Yaklaşımlar

 

Pratikteki devlet tüm halkı bir bütün halinde sarıp herkesi eşit bir şekilde koruyup saran mı? Yoksa belli bir zümrenin haklarını koruyup gözeten bir kurum mu? Olduğu hala tartışılmaktadır. Farklı ideolojik fikirlere sahip ve farklı etnik kökene sahip bireylerin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden her zaman farklı istekleri ve çıkarları olmuştur.

 

Türkiye’de Devletçi Zihniyet ve Birey

 

Türkiye’de Osmanlı’dan beri ileri gelen bir devletçi zihniyet vardır. Türkiye’de devlet milletten bağımsız onun gücüne ihtiyacı yokmuşçasına işler ve ilerler.

 

Geçmişten Günümüze Türkiye’de Devlet ve Demokrasi

Türkiye’de demokratik hareketler Osmanlı Devleti döneminde başlamış. Meşrutiyet ve Anayasal hareketlilikler sonucu birçok sivil toplum örgütü ve siyasi oluşumlar ortaya çıkmıştır. Ama Cumhuriyet’in ilanıyla beraber tek partili düzene geçilmiş 1950’li yıllara kadar sivil toplum örgütleri ve siyasi oluşumlar bir şekilde engellenmiştir. Türkiye’de demokrasiye en büyük darbelerden birini de askeri darbeler vurmuştur. Darbeler sonrası Türkiye demokratikleşme atılımını devam ettirmiştir. Bu demokratikleşme adımı tartışmalı olarak hala devam etmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...