Jump to content

Karaborsa


Rorschach
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Karaborsa en kısa ifadesiyle piyasada olmayan bir ürünün, ürün fiyatının üstünde bir fiyattan satılmasıdır. Karaborsaya neden olan en büyük faktör ürünün kısa sürede tükenmesi ve bulunmaması olabileceği gibi bir ürünün toptancılar ve üreticiler tarafından devlet tarafından koyulan fiyat sınırının beğenilmemesi sonucu ürünün piyasadan illegal yollarla çekilmesi ve piyasaya azar azar fahiş fiyatlarla sunulmasıdır.

 

Karaborsaya sebep olan en büyük neden yukarıda saydığımız sebeplerden anlaşıldığı gibi arzın azalmaya başlaması, yok olması veya yapılmak istenmemesidir. Karaborsa satıcı tarafından istemli yapıldığı gibi isteksizde yapılabilir. Kar peşinde koşan kişiler her zaman bir ürünün satışı için en uygun zamanı en kıt olan anı seçerek satış yaparlar ve yüksek karlar elde ederler buda vatandaşın boynunu büker.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Karaborsa...

   Karaborsa, piyasa koşullarının ya da yapay nedenlerin yarattığı ürün darlığından yararlanarak kanun otoritesinin koyduğu ya da kontrol ettiği fiyatlardan daha yüksek fiyata satış yapılan piyasa. Özellikle yokluk dönemlerinde ya da bazı ürünlerin kontenjana bağlandığı zamanlarda ortaya çıkan bu yasadışı ve gizli ticarette, amaç herhangi bir nedenle piyasada bulunmayan bir ürünün, el altından piyasa değerinden yüksek fiyatla satılmasıdır.     Devletin koyduğu kurallara aykırı olarak yürütü

   , Yer: Ekonomi

  • Rüyada Karaborsa Görmek

   Rüyada karaborsacilik yaptigini görmek zenginlige isarettir.

   , Yer: Rüya Tabirleri Sözlüğü

  • Türkiye'de Erkek Karaborsa Olacak

   Dünya Sağlık Örgütü Ulusal Tütün Kontrol Programı Sorumlusu Dr. Ergüder Toker, Türkiye'nin 2015'li yıllarda karşı karşıya kalacağı ürkütücü gerçeği açıkladı.   Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre sigaraya bağlı olarak kalp krizi, akciğer başta olmak üzere diğer kanser türleri sebebiyle Türkiye'de on binlerce toplu ölümler yaşanacak.   İşte Bugün'den Seda Şimşek'in Dünya Sağlık Örgütü Ulusal Tütün Kontrol Programı Sorumlusu Dr. Toker Ergüder ile yaptığı söyleşiden flaş bölümler; 3 KİŞİDEN Bİ

   , Yer: Sağlık Haberleri

×
×
 • Yeni Oluştur...