Jump to content

Mevlana ile İlgili Şok İddia!


Sidre

Önerilen Mesajlar

"O söz aslında ona ait değil"

 

806276_detay.jpg?1356429876

 

Mevlana ile özdeşleşmiş ünlü 7 öğüt ile ‘Ne olursan ol gel yine gel’, ‘Nice insanlar gördüm üzerinde elbise yok, nice elbiseler gördüm içinde insan yok’ sözlerinin ünlü düşünüre ait olmadığı iddia edildi.

 

İSLAM dünyasının en önemli düşünürlerinden biri olan Mevlana Celaleddin-i Rumi’ye atfedilen ünlü ‘Gel ne olursan ol yine gel’ sözünün ünlü düşünüre ait olmadığı iddia edildi. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kurduğu Diyanet TV’de Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zülfikar Güngör’ün dile getirdiği iddia gündeme bomba gibi düştü.

 

Güngör’ün büyük sansasyon yaratan iddiasına bilim dünyasından da şaşırtıcı bir destek geldi.

 

"O SÖZ EBUL HAYR’A AİT"

Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç.Dr.Nuri Şimşekler, “Gel ne olursan ol yine gel’ rubaisi 30 yıldır gündemde. Mevlana’nın şiir divanına dikte edilmiş ve kendisinin zannedilerek atfedilmiş bir beyittir. Ancak 1368 yılına ait en eski ve muteber Divan-ı Kebir’de bahsi geçen rubai yer almamaktadır. İlerleyen yıllarda bu sözler, rubai sıralamasında en sona, farklı karakterle yazılmıştır” dedi. Şimşekler, bahsi geçen sözün yapılan araştırmalar sonucunda Mevlana’dan 200 yıl önce Horasan Bölgesi’nde yaşamış olan din alimi ve sufi Ebu Said-i Ebul Hayr’a veya Efdalüddin Kaşani’ye ait olabileceğini belirterek, “Son yıllarda Mevlana’nın 7 öğüdü diye bilinen bir mesajı ortaya atılmıştır. Oysa 7 öğüdü yoktur. ” diye konuştu.

 

"DİVAN-I KEBİR’E EKLENDİ"

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden Mevlana Araştırmacısı Prof. Dr. Emine Yeniterzi ise, şunları söyledi: “Gel, ne olursan ol, yine gel’ sözü Mevlana’ya atfedilir. Bu rubai, Mevlâna Müzesi’nde bulunan el yazması bir Divân-ı Kebir’in kabında kayıtlıdır. Diğer Divân-ı Kebir nüshalarında rastlanmadığı gibi, eserin içinde olmayıp da kapakta kayıtlı olmasından anlaşılacağı gibi; herhangi birisi tarafından oraya yazılmış, Mevlâna’ya ait olmayan bir şiirdir.”

 

"SONRADAN UYDURULDU"

Mevlana Araştırmaları Derneği Başkanı Kırıkkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr Adnan Karaismailoğlu da, “‘Nice insanlar gördüm üzarinde elbise yok gibi ya da ben lafı söyleneyene bakarım’ şeklindeki sözler de Mevlana’ya ait değildir. Bunlar sonradan uydurulmuştur” dedi.

 

"O SÖZ ONUN DEĞİL"

Türk tasavvuf düşünürü Ömer Tuğrul İnançer, "Hz. Mevlana’ya ait olmayan birçok lakırdıya sosyal medya denilen makinelerde çok rastlanıyor" diyerek şöyle konuştu:

 

"Ben Hazreti Pir’in bütün eserlerini okudum, hem de birkaç defa. O sözlerin hiçbiri ona ait değil. Meşhur 'Gel, ne olursan ol gel' diye tercüme edilen söz de onun değildir. Bunu rahmetli Şefik Can Hoca delilleriyle yazdı, kimsenin taktığı yok. O 'Ne kadar günahkâr olursanız olun Allah’ın rahmetinden ümidi kesmeyin' ayetinin dörtlük haline getirilmesidir."

 

İŞTE TARTIŞILAN O SÖZLER:

- ’Nice insanlar gördüm üzerinde elbise yok nice elbiseler gördüm içinde insan yok’

-’Gel ne olursan ol yine gel’

-’Bir lafa bakarım söz mü diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye’

-’7 öğüdü olarak bilinen; cömertlikte ve yardım etmede akarsu gibi ol, .şefkat ve merhamette güneş gibi ol, başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol, hiddet ve asabiyette ölü gibi ol, tevazu ve alçak gönüllülükle toprak gibi ol, hoşgörüde deniz gibi ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol...’

 

Mevlana ile özdeşleşmiş ünlü 7 öğüt ile ‘Ne olursan ol gel yine gel’,-En Son Sanat Haberleri-HABERTÜRK

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu sabah tarihin yeniden yazıldığına şahit oldum Az önce Seyit onbaşı o topu atmamış haberini okudum şimdide bu yuhmu desem desturmu desem Kardeşim ozaman bizi kimler aldatıyor niye bunca sene bu yanlışlar düzeltilmemiş yok kardeşim böyle şey yok denmemişte şimdi.Türk tarihini yenileme çalışmalarımı başladı mayaların çıkardığı yeni çağ dönemi bumu eski bildiğini at yenileri gelsin.Seyit onbaşı topu atmadı,Mevlana ne olursan ol gel demedi sırada ne var bize senelerdir öğretilen yanlış bilinen şeyler neler.Ence en büyük ayıbıda kendileri yapmış Mevlanayı araştırmak bukadar yılmı sürdü yoksa Mevlananın bize öğrettiği o hoş görü kavramı bazılarını rahatsızmı ettide Mevlana demedi diyorsunuz buda benim aklıma takılan düşünce.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

türkiye ve diğer türklerin içinde islamiyyet tarikatler sayesinde yayıldığı için,tarikat kurucuları ve kerametleri sözleri abartılıp ortaya atılır.hatta o kadar ileri gidilir ki,peygamberlerin isimleri unutulup şeyhlerin ismi ve kitapları kuran ve hz. muhammedin kelamı hadislerden de kıymetlidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Milletin canı çok sıkılıyor herhalde. Durmadan yeni bir şeyler uyduruyor. Geçenlerde de Atatürk'ün aslında Malatya' da dogduğu ailesinin başkaları olduğu falan konuşuluyordu. Üstelik Tıpatıp babasına benzerken atılıyor bu iddialar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...