Jump to content

Seyit Onbaşı’yı Sildiler


кυвiŁαу

Önerilen Mesajlar

[h=1]Seyit Onbaşı’yı sildiler[/h]

 

 

 

 

 

 

[h=2]Çanakkale Savaşı’nın sembol isimlerinden Seyit Onbaşı rehberlerden siliniyor.[/h] seyit_ice3.jpg

 

 

Zaman’dan Mehmet Güler’in özel haberine göre; Emekli Deniz Albay M.Haluk Çağlar, Seyit Onbaşı’nın sırtladığı 276 kiloluk mermiyle Fransız zırhlısı Ocean’ı batırmasının gerçek olmadığını iddia etti. Gelibolu Tarihi Milli Parkı Müdürlüğü’nün alan kılavuzları için düzenlediği seminerde konuşan Çağlar, Ocean’ın nereden geldiği belirsiz bir mermiyle battığını öne sürdü. Rehberlere dağıtılan kitaptan olay çıkarıldı, artık ziyaretçilere Seyit Onbaşı anlatılmayacak.

Gelibolu Yarımadası Tarihî Milli Parkı Müdürlüğü, geçen hafta Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’nde rehberlere 5 günlük hizmet içi eğitim semineri verdi. Seminerde konuşan emekli Deniz Albay Mustafa Haluk Çağlar, 18 Mart Deniz Muharebesi’nin öncesi ve sonrasında yaşananları anlattı. Seyit Onbaşı’nın görev yaptığı Mecidiye Tabyası’nın deniz savaşındaki önemine değindi. Fransız zırhlısı Ocean’ın, Mecidiye Tabyası’ndan atılan topla batırılmadığını iddia eden Çağlar, Seyit Onbaşı olayının da gerçek olmadığını savundu. Mecidiye Tabyası’ndan söz konusu geminin bulunduğu yere yetişecek top bulunmadığını ifade etti. Ocean’ın nereden geldiği belli olmayan bir mermiyle battığını ileri sürdü. Seminerin ardından geçen yıl basılan kitap rehberlere dağıtıldı. Yeni kitapta, Seyit Onbaşı kısmının olmadığı görüldü. Seyit Onbaşı’yı inkâr etmediklerini belirten Gelibolu Yarımadası Tarihî Milli Parkı Müdürü Ozan Hacıalioğlu, ders notlarını kitaplaştırdıklarını ve hocaların anlattıklarına hiçbir şekilde müdahale etmediklerini söyledi.

Rehberlere dağıtılan kitapta, Fransız zırhlısı Ocean’ın batma hadisesi şu sözlerle anlatılıyor: “Ocean, Dardanos ve Soğanlıdere bataryalarının yoğun ateşleri altında çekilip yaklaşık saat 18.05’te Irresistible’ın 1 mil uzağına geldi. Sancak yönünde bir patlama oldu. Mayına çarpmıştı. Pusulası ve üst köprüsü tahribe uğramış, baş ve kıç geçitleri suyla dolmuş, dümen yekesi alabanda iskelede sıkışıp kalmıştı. Irresistible ve Ocean’ı kurtarmakla görevli muhripler, gece yarısına kadar boğaz içinde aradılarsa da izlerine rastlayamadı. Türk kaynaklarına göre ise Irresistible, anafora tutularak Türk topçusunun menziline girmiş, kıyı bataryaları ve Dardanos’un ateşleri altında saat 19.30’da, Ocean da akıntıyla Morto Körfezi’ne sürüklenmiş ve 22.30’da batmıştır.”

2004 tarihli bir önceki kitapta ise Seyit Onbaşı ile ilgili şu satırlara yer verilmişti: “Irresistible’dan uzaklaşan Ocean, Rumeli Mecidiye Bataryası’ndan Seyit Onbaşı’nın attığı mermiyle dümen donanımından vurulur. Kontrolü güçleşir ve ardından Nusret’in döktüğü mayınlardan birine çarparak ağır yara alır. Akıntıya kapılarak Morto Koyu hizasına kadar sürüklenen Ocean batar.”

 

 

KİTAPTAN ÇIKARILDI AMA TANITIM MERKEZİNDE 8 DİLDE ANLATILIYOR

Müdürlüğün Seyit Onbaşı’yı yok sayan düzenlemesi, tanıtım merkezindeki uygulamayla çelişiyor. Zira, Çanakkale destanının gelecek nesillere ve dünyaya doğru anlatılabilmesi için Gelibolu Yarımadası’nda açılan Tanıtım Merkezi’nin 11 ayrı salonundan birinde Seyit Onbaşı’nın kahramanlığı 8 dilde anlatılıyor. Seyit Onbaşı’nın sırtındaki merminin topa yerleştirme heykellerinin de bulunduğu salonda, atılan top mermisinin Ocean zırhlısına isabet edilmesi de dev ekrana yansıtılıyor.

Atatürk ve Çanakkale Savaşlarını Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mithat Atabay, yaptıkları araştırmaların Seyit Onbaşı olayının doğru olduğunu gösterdiğini belirtiyor. Ocean zırhlısının Seyit Onbaşı ve arkadaşlarının attığı topla hasar aldığını, ardından mayına çarparak battığını söylüyor. Çanakkale Savaşları’ndan çok sayıda kahraman çıktığını, Seyit Onbaşı’nın da bunlardan biri olduğunu anlatan Atabay, ziyaretçilerin bu kahramanları bilmesi gerektiğini sözlerine ekliyor.

 

 

 

Kaynak : Seyit Onbaşı’yı sildiler | Sözcü Gazetesi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yazık valla Çanakkale savaşının olduğu yıllardan günümüze kadar anlatılır Seyit onbaşının azmi her Türk bilir Seyit onbaşıyı attığı topu şimdi yalan bir hikayemi oldu ey Türk tarihçileri buzamana kadar aklınız nerdeydi madem yalandı bu yalan 96 yılmı sürdü bırakın Çanakkale savaşı ozaman hep tesatüf eserini kazanıldı .Gemi nerden geldiği belli olmayan mermi ile batmış öylemi.Bu sizin Seyit onbaşı öyle topu atmadı hikayesinden daha komik bir hikaye sizin açıklamanız daha komik bırakın Seyit Onbaşıyıda yerinde rahat uyusun biz siz ne desenizde o bizim gönlümüzde adı bilinen şanlı Çanakkale askerlerinden biri.Fatih sultan,Kanuni Sultanla ne kadar övünürsek Seyit onbaşımızlada okadar övünüyoruz övüneceğiz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

OLAYI YAŞAYAN VE GÖREN ALMAN GENERAL VOSİTLO BİZZAT ANLATIYOR"

 

General Vositlo olayı anlatıyor ve diyor ki: "Bizim çok az topumuz vardı, onlarda zırhlılara zarar veremeyecek derecede güçsüz toplardı. Buna karşın düşman toplarının sayısının 281 olduğunu biliyorum. Zırhlı gemiler deniz kıyısında bulunan bütün tabyaları dövmekteydi. Dövülme sırası Mecidiye tabyasına gelmişti. Bizim başka bir tabyada olmamıza rağmen mecidiye tabyasına uzak değildik. Mecidiye tabyası dövülürken biz sığınaklara kaçtık. Birkaç dakika sonra dövülme işlemi bitti ve ortalık yatıştı. Ben dışarı çıktım ve bir dürbün ile mecidiye tabyasına baktım. Her şey yerle bir oluştu. Mermiler toprak altında kalmıştı. Sadece iki asker görünüyordu. Askerlerden birisi söğüt ağaçlarının altında bulunan mermilerden birisini aldı ve top arabasına koydu. Hedef Fransız zırhlısı Ocean’ı batırmaktı. Birinci, ikinci denemesinden sonra üçüncü top atışında isabet ettiren asker zırhlıyı batırdı. Daha sonra öğrendim ki bu aslan pençeli asker Seyit Onbaşı'ymış."

 

"ATATÜRK BİZZAT SEYİT ONBAŞI’YA BAŞARISINDAN DOLAYI BAHŞİŞ VERMİŞTİR"

 

Mustafa Kemal Paşa, Seyit onbaşının bu mermiyi kaldırıp attığını biliyor ve Seyit Onbaşı'nı bulduruyor. Onu hükümet konağında kendisini ağırlıyor. Ve orada bulunanlara dönerek bu adam kahramandır, Çanakkale kahramanıdır dedikten sonra günün armağanı olarak, Seyit Onbaşı’ya 50 liralık bir bahşiş veriyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

böyle seyler okuyunca cok üzülüyorum , cok yazik ...nelerle geldi Ülkemiz buraya Atatürkün de yaptigiyla ..herseyi yavas yavas yok etmeye calisiyorlar ve yapiyorlarda, ah ben türkiyede olsam kesin protesto etmekten vs tutuklanirim ...malesef tek yapacagimiz sey dogru kisiye oy vermek olsa gerek

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...