Jump to content

Türk Ordusu'nu İmhadan Kurtardılar


solitude89

Önerilen Mesajlar

turk-ordusu-nu-imhadan-kurtardilar_217228.jpg

 

Türk Ordusu'nu imhadan kurtaran Erzurumlu 3 bin şehit vefa bekliyor.

 

 

Erzurum'un 1916 yılında uğradığı Rus işgali sırasında; düşman topçu ateşi altında hareketsiz kalan askerleri kurtarmak için çocuk ve yaşlılarından oluşan 3 bin kişilik gönüllünün Kargapazarı Dağı'nda dondurucu soğuk ve top mermileri ile şehit düştüğü ortaya çıktı.

 

Şehitlerin taşlarla çevrili sembolik kabirlerini bulan Prof. Dr. Hakan Hadi Kadıoğlu, söz konusu kahramanların aziz hatırasının yaşatılması için şehit mezarlarının bulunduğu yere abide yapılmasını istedi.

 

Kars Sarıkamış'ta 90 bin askerin soğuktan donarak şehit olmasının ardından Erzurum'da da benzer bir olayın yaşandığı ortaya çıktı.

 

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Hakan Hadi Kadıoğlu, Erzurum'un Rus işgaline karşı 18 yaş altı çocuklar ile yaşlılardan oluşturulan 3 bin kişilik gönüllülerden oluşan silahlı grubun soğuk ve düşman topçu saldırısı ile şehit olduğunu açıkladı. Sarıkamış Harekatı'ndan sonra Erzurum'a ilerleyen Rus birliklerinin Türk Ordusu'nu Deveboynu Geçidi'nde 20 km menzilli top saldırısı ile hareketsiz hale getirerek Erzurum'a çekilmesine engellemesi nedeniyle çocuklar ile yaşlılardan oluşan 3 bin kişilik gönüllü gücün silahlandırılıp cephe gerisine sevk edildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Kadıoğlu,"Yoğun topçu saldırısı altında Erzurum'a çekilemeyen ordu birliklerini kurtarmak ve Rus bataryalarının dikkatini başka yöne çekebilmek amacıyla çocuk ve yaşlılardan oluşturulan 3 bin kişilik bir güç Ulucami'de silahlandırılıp 2 zabit komutasında Kargapazarı Dağı'na gönderildi. Bu gönüllüler 2 bin 700 bin rakımlı Karapazarı Dağı'nda Rus birliklerinin ve topçu bataryasının Türk ordusu üzerindeki dikkatini dağıtarak, ordu güçlerinin Erzurum'a çekilmesini sağladı. Ancak bu sırada 3 bin gönüllü soğuk ve top ateşi altında şehit düştü. Kargapazarı Dağı'ndaki şehitlerimizin sembolik mezarları bulunuyor. Bu nedenle bölgeye 3 bin gönüllü şehit anısına 'Vefa' adına abide yaptırılmasını istiyoruz.” dedi.

 

Prof. Dr. Kadıoğlu, 3 bin gönüllünün şehit olmasının ardından Rus birliklerinin şehre girdiğini belirterek,”Erzurum halkı 93 Harbi olarak bilinen 1877 Rus Harbi'nde de destan yazmıştı. Ordusuyla omuz omuza kenti savunmuştu. Bu defada destan yazdı. Fakat bu tarihte örneğine rastlanılmayacak bir destandı. Dünya tarihinde orduların kurtardığı kentler var. Ordusuyla omuz omuza savaşan halklar biliniyor ama ordusunu imhadan kurtarmak için kesinlikle şehit olacağını bilerek savaşa giden bir halk bilinmiyor. Bunu tarihe Erzurumlu yazdı. Erzurumlu 3 bin kişi Kargapazarı’nda şehit düşerken sadece Türk Ordusu'nun kalıntısını kurtarmadı. Gelecekte cumhuriyetin kuruluşuyla taçlanacak Kurtuluş Savaşı’nın da tohumunu attı. Bu şanlı şehitlerin mezarı ve hatta uzun süre makamları olmadığı gibi şimdilerde kendilerinden ve yaptıklarından haberdar olmayan nesillerinin olması düşündürücü ve üzüntü verici.” diye konuştu.

 

Kaynak:http://gundem.bugun.com.tr/turk-ordusu-nu-imhadan-kurtardilar-haberi/217228/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Allah razı olsun kardeşim ..

bunlar gibi adı sanı bilinmeyen ne kadar isimsiz kahraman var kara toğrağın altında kimbilir ...

Allah dostlarını yeryüzünden kaybatmez diye okumuştum bir yerde, burada yatan Allah dostları şehitler bu şekilde açığa çıkmış oldu ...zamanla anıt mezar yapılıp ziyarete açılır inşaAllah ...

ruhlarına 3 ihlas bir fatiha okudum Allahım onlardan sonsuz razı olsun makamlarını sonsuz yükseltsin ...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu olayı Erzurumlu arkadaşlardan dinlemiştim yıllar önce.Haber yapılması ile gerekeni yetkililer yaparlar umarım.Mehmet Akif Ersoy "Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı" derken ilham almadığını kimse inkar edemez.Vatanın her karış toprağının şehit kanlarıyla dolu olduğunu hatırdan çıkarmamak lazımdır.Allah sizden razı olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tabutu, sözde kürdistan bezine sarılı olarak gömülen masumlara ağlandığı kadar bunlara ağlansaydı, bu durumda olmazdık. Yolu belli olmayanlara çok yazık, hümanistlik dağda 3 kurşunla şehit olan, sonra tv'de 45 saniye haberi geçen kardeşini gördükten sonra, bitiyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Erzurum'un işgalinde,Hınıs'ta gerçekleştirilen zulümlerde,Ağrı Patnos'ta yapılan katliamlarda Ruslar yanlız dağildi.İçimizdeki ermeniler lojistik destek varmeseydi bunların olması mümkün değildi.Ruslar ele geçirdikleri köy ve kasabalarda, ermeni işbirlikçilerle sıcak ocak başlarında tirit yiyerek zulüm ve katliamlar yaparken, 90 bin Mehmetçik kar ve soğukla mücadele ederken donarak ölüyordu.Hepimiz ermeniyiz diyenler azınlıklarla ilgili gerçekleri araştırsınlar.Camilere doldurularak yakılan,toplu halde kuşuna dizilerek ellerinde Kur'an çukurlara gömülen müslüman kardeşlerimizi hatırlasınınlar.Acaba hepimiz Türk'üz,hepimiz müslümanız diyebilecekleer mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tevbe suresi 111.ayet

إِنَّ اللّهَ اشْتَرَى مِنَ الْمُؤْمِنِينَ أَنفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُم بِأَنَّ لَهُمُ الجَنَّةَ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ اللّهِ فَيَقْتُلُونَ وَيُقْتَلُونَ وَعْدًا عَلَيْهِ حَقًّا فِي التَّوْرَاةِ وَالإِنجِيلِ وَالْقُرْآنِ وَمَنْ أَوْفَى بِعَهْدِهِ مِنَ اللّهِ فَاسْتَبْشِرُواْ بِبَيْعِكُمُ الَّذِي بَايَعْتُم بِهِ وَذَلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ

 

 

 

 

İnnallâheşterâ minel mu’minîne enfusehum ve emvâlehum bi enne lehumul cenneh(cennete), yukâtilûne fî sebîlillâhi fe yaktulûne ve yuktelûne va’den aleyhi hakkan fît tevrâti vel incîli vel kur’ân(kur’âni), ve men evfâ bi ahdihî minallâhi, festebşirû bi bey’ıkumullezî bâya’tum bihî, ve zâlike huvel fevzul azîm(azîmu).

 

 

 

 

Şüphesiz Allah, mü’minlerden canlarını ve mallarını, kendilerine vereceği cennet karşılığında satın almıştır. Artık, onlar Allah yolunda savaşırlar, öldürürler ve ölürler. Allah, bunu Tevrat’ta, İncil’de ve Kur’an’da kesin olarak va’detmiştir. Kimdir sözünü Allah’tan daha iyi yerine getiren? O hâlde, yapmış olduğunuz bu alışverişten dolayı sevinin. İşte asıl bu büyük başarıdır.

 

 

Allahın ordusu saymakla bitmez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Allah rahmet eylesin hepsinede vatanı uğruna canını veren nice şehitlerimizede ,bizde kıymetini bilmemek için bu kadar uğraşaduralım yazıklar olsun ne diyelim.Kurtuluş savaşımız gibi Çanakkale savaşıda yok sayılıyorken bu topraklarda yaşamaya yüzümüz varmı .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...