Jump to content

Sgk'dan Şehit Babasına Şok!


кυвiŁαу

Önerilen Mesajlar

[h=1]SGK'dan şehit babasına şok![/h]

İsmail Arslan, otobüs kazasında hayatını kaybeden komiser oğlu Yakup Arslan için 3 yıl şehit maaşı aldı. Şimdiyse SGK, işçi emeklisi maaşı aldığı gerekçesiyle 3 yılda ödenen 21 bin 899 lirayı şehidin babasından geri istiyor.

 

 

 

 

Van Emniyet Müdürlüğü’nde komiser olarak görev yapan 2 çocuk babası Yakup Arslan (30), 18 Şubat 1990’da görev için otobüsle Ankara’ya giderken Malatya’da geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirdi.

Şehidin babası işçi emeklisi olan İsmail Arslan 2003 yılında SGK’ya başvurarak kendisine şehitlik maaşı bağlanmasını istedi. Ancak SGK İsmail Arslan’ın işçi emeklisi olmasını gerekçe göstererek maaş talebini reddetti. Arslan 2003 yılında Ankara İdare Mahkemesi’ne SGK aleyhine dava açtı.

2004’te mahkeme Arslan’a şehitlik maaşı bağlanmasına karar verdi. Arslan’a şehitlik maaşı bağlandı, SGK mahkeme kararını temyize götürdü.

Danıştay 11’inci Dairesi 2007 yılında Ankara İdare Mahkemesi’nin aldığı kararı bozarak yerel mahkemeye dava dosyasını geri gönderdi. Bunun üzerine davayı yeniden değerlendiren Ankara İdare Mahkemesi, Danıştay 11’inci dairesinin aldığı karar doğrultusunda şehitlik maaşının İsmail Arslan’a verilmemesine karar verdi.

Bu defada Arslan karara itiraz etti. Danıştay 11’inci dairesi tekrar dava dosyasını inceleyip Ankara İdare Mahkemesi’nin ikinci kararını 2009 yılında onayladı.

 

 

21 BİN LİRALIK MAAŞ TUTARINI GERİ İSTİYORLAR

SGK 2004-2007 yılları arasında İsmail Arslan’a verdiği 21 bin TL’lik şehitlik maaşının geri ödenmesi talebiyle Perşembe Asliye Hukuk Mahkemesi’ne 2010 yılında dava açtı. Geçen ay dava sonuçlandı.

Mahkeme SGK’nın talebini kabul ederek verilen maaşın toplam tutarı olan 21 bin 899 TL ile 546 lira yargılama gideri ve 2 bin 627 lira vekalet ücretinin 24 ay içerisinde SGK’ya ödemesine karar verdi.

 

 

KARAR TEMYİZ EDİLECEK

Perşembe İlçesi’ne bağlı Hacılar Köyü’nde yaşayan İsmail Arslan, oğlunun şehit olması gelini ve torununda ertesi gün hayatını kaybetmesinin ardından aileden geriye kalan tek torunumu Ömer Arslan’ı kendisinin büyüttüğünü belirterek,

"Oğlum ilk şehit olduğunda ben maaş alabileceğimi bilmiyordum. Daha sonra bana arkadaşlarım şehit ailelerinin maaş aldığını söyleyince be nde başvurdum. Önce kabul etmediler, ben de mahkemeye gittim. Mahkeme kararıyla maaş bağlandı. Sonra mahkeme kararıyla maaş kesildi. Şimdi SGK bana 3 yılda verdiği parayı geri istiyor. Bu nasıl iş anlamıyorum. Oğlum bu vatan için canını verdi. Devlet şehit yakınlarına destek oluyor, ben geriye kalan tek torunumu büyüttüm. Bana destek vermiyor. Yardım istiyorum" dedi.

Şehit babası İsmail Arslan, Perşembe Asliye Hukuk Mahkemesi’nin verdiği kararı temyiz edeceğini de söyledi.

 

fft2mm1354316.jpg

 

 

 

 

Kaynak : SGK'dan şehit babasına şok! - Posta

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...