Jump to content

Karşılaştırma,


durmuş göktekin
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

KARŞILAŞTIRMA,

Her şeyin yaratılışı bir maksat içindir. Hiçbir şey gayesiz, maksatsız başıboş yaratılmamıştır. Mesele böyle olunca özellikle insanın yaratılmasından maksat yaratanını bilmek ve ona kulluk yapmaktır. İnsan; alayı illiyinden esfeli safiline uzanan yolda yürüyen şuurlu bir varlıktır. İnsanın hayat boyu temiz kalması mümkün değildir. Dolayısıyla insan nefsi yüzünden her zaman kirlenebilir. Günahla kirlendiği zaman tövbe ederek temizlenmelidir. Sevaba girince de şükretmelidir. Bunlar yaratılışının gereğidir.

İnsan işlediği günah için tövbe eder temizlenir. Günahın zararlı, sevabın yararlı olduğunu yalnız insan bilir. Kedi bunları bilmez ve anlamaz. İnsan yaptıklarıyla insanlığını ispat eder, kedi de yaptıklarıyla kediliğini gösterir. Bu durum hayatın normal seyridir. Hayatında, günah çamuruna düşmeyen insan olmaz. (Peygamberler hariç) Ne var ki insan kirlendiğinde tövbe ederek temizlenir. Kedi tövbe etmesini bilmez. Hiçbir zaman bir ayağını kaldırıp ben de bundan sonra kediliği bıraktım insanlık sıfatları takındım diyemez. İnsan, insanlık sıfatlarını muhafaza etmek için dikkat ve kontrollü yaşamak zorundadır. Akıl, nefis ve ruh arasında, insanlık vasıflarının ortak malıdır. O kimin idaresine girerse onun hesabına çalışır. Nefsin idaresine girdiğinde Allah’ın yasak ettiklerini yapar. Ruhun idaresine girdiğinde O’nun emrettiklerini yapar. Dolayısıyla atalarımız; “akılsız başın cezasını ayaklar çeker” demiş.

Nefsin kalbinde bulunan 19 grup hastalık: 1) Cehalet 2) Cimrilik 3) Dedikodu gıybet, 4) Fitne, fesat 5) Gurur, kibir 6) Hırs, şehvet 7) Hased ve düşmanlık 8) İsyan 9) Kötü alışkanlıklar 10) Kin ve nefret 11) Küfür 12) İki yüzlülük 13) Nankörlük 14) Öfke ve gayz 15) Sabırsızlık 16) Vefasızlık 17) Yalan, tekzip 18) Zulüm 19) Zan.

Ruhun kalbinde bulunan 19 grup haslet: 1) Sevgi 2) İman 3) Doğruluk 4) Adalet 5) Edeb 6) Kemalat 7) Cömertlik 8) Sükûnet 9) İtaat 10) Sabır 11) Tevazu 12) Kanaat 13) Şükür 14) Ketumiyet 15) Hakikat 16) Meziyet 17) Vefa 18) Samimiyet 19) Tevhid.

Nefsin kalbinde bulunan 19 grup hastalıkların tedavisi, nefsin terbiyesi ile mümkündür. Bu da Allah’ın emrettiklerini yapmakla olur.

Ruhun kalbinde bulunan 19 grup hasletten faydalanmanın yolu, bu gruptaki kavramları yaşamaya bağlıdır.

Oluşumda dahli yoktur insanın

Tahribatta suçu çoktur insan.

Doğan büyür, sanır hayat çok uzun,

Bakınırken geçer gider ansızın.”(D.G,)

Geçip giderken, işe yarar şeyler götürebilmek dileğiyle

30. 12. 2012

Durmuş Göktekin

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Atatürk İnkılapları’nın Öncesi ve Sonrası - Karşılaştırma

   Türk milletinin kurtarıcısı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Milli mücadele sonrasında ülkemizi çağdaş medeniyetler ve ülkeler seviyesine çıkarabilmek maksadı ile çok çeşitli alanlarda seri inkılâplar ve köklü değişiklikler yapmış ve bu sayede yurdumuz ve milletimizin çok kısa bir süre içerisinde dünya ile entegrasyonunu sağlamıştır. Atatürk bu yönüyle de reformist büyük bir devlet adamıdır. Şimdi bu inkılâpların neler olduklarını öncesi ve sonrası bakımından

   , Yer: Atatürk

  • Sosyal Karşılaştırma Teorisi

   Sosyal Karşılaştırma Teorisi; Festinger tarafından ortaya atılan bu teoriye göre bireyler kendileri hakkında bir kanaate varmak için görüşlerini, değerlerini, yeteneklerini veya duygularını değerlendirme ihtiyacı hissederler. Bu ihtiyaç objektif yollardan giderilemediğinde, kendilerini diğerleriyle karşılaştırarak bir fikre varmaya çalışırlar. Genel olarak birey ile diğerleri arasındaki fark (bireyin aleyhine) çok büyükse karşılaştırmadan kaçınılır. Festinger, sosyal karşılaştırma teorisi çerç

   , Yer: Psikoloji

  • Günlük Trans Hallerini Formel Hipnozla Karşılaştırma

   Trans hali garip veya esrarengiz değildir. Hayal kurmaya veya uykuya dalmadan önceki hallere benzeyen tamamen normal bir durumdur. Farkına varmadan hipnoz halini yaşayabilirsiniz; örneğin, tanıdık bir yolda arabanızı sürerken yolculuk hakkında her şeyi hatırlamadan hedefinize varabilirsiniz. Yol boyunca bir yerlerde bilinçli zihniniz, araba sürme işini ve güvenliğinizi bilinçaltınıza bırakarak düşünceleriniz tarafından emilerek kaybolmuştur.   Bu, zaman duygusunu kaybettiğiniz ve nerede olduğ

   , Yer: Bilinçaltı ve Farkındalık

×
×
 • Yeni Oluştur...