Jump to content

Rum Ortodoks Okulunda Türban Krizi


кυвiŁαу

Önerilen Mesajlar

[h=1]Rum Ortodoks okulunda türban krizi[/h]

Londra'daki bir Rum Ortodoks ilkokuluna devam eden Müslüman kızın ailesi, kızının artık başörtüsü takması gerektiğini söyleyince yönetimle mahkemelik oldu.

 

 

 

fft2mm1362873.jpg

 

İngiltere'de yayınlanan Daily Mail gazetesi, Londra'nın güneyindeki St Cyprian Rum Ortodoks İlkokulu'nun, öğrencilerin başörtüsü takmasını yasaklamasının ardından bir aile tarafından mahkemeye verildiğini aktarıyor.

 

Gazeteye göre, dokuz yaşındaki bir kız öğrencinin ailesi, okulun başörtüsünü yasaklamasıyla önce kızlarını okuldan aldı, ardından da olayı mahkemeye taşıdı.

 

Daily Mail, ailenin, kızlarının ergenlik çağına girdiğini; bu yüzden de erkek öğretmenlerin önünde saçının görünmesinin günah olacağını söylediğini yazıyor.

 

Habere göre, aile okul yöneticilerinin desteğini alamayınca başörtüsü yasağının kaldırılması için yasal yollara başvurdu.

 

Daily Mail, okulun üniforma kurallarının çocuğun dini özgürlüklerini çiğnediği iddiasıyla Yüksek Mahkeme'de dava açıldığını aktarıyor.

 

Daily Mail'in haberine göre Londra'nın Thornton Heath semtinde bulunan St Cyprian Rum Ortodoks İlkokulu'nun müdürü Kate Magliocco ise kızları 7 yaşında okula kabul edildiğinde ailenin üniforma kurallarından haberdar edildiğini söylüyor.

 

Müdür ayrıca, kızın erkek kardeşinin okulda hâlâ eğitim aldığını da belirtiyor.

 

Gazete, müdürün şöyle konuştuğunu yazıyor: "Okulumuzun veliler tarafından kabul edilen belli üniforma kuralları var, ve ben bunlara uymak zorundayım. Bu öğrencinin velileri çocuklarını özellikle okulumuza yazdırmak istedi. Kayıt olmaya geldiğinde velilerle üniforma kurallarımızı görüşmüştük. Aile çok iyi bir aile ve bunun yaşanması çok üzücü."

 

Öğrenci üniformaları hakkında devletin belirlediği kuralların dini gereklere gelince okulların 'makul ölçülerde davranmasını' söylediğini hatırlatan Daily Mail, yine aynı kuralların son kararı müdüre bıraktığını yazıyor.

 

Daily Mail haberin sonunda davanın gelecek ay görüleceğini belirtiyor.

 

Kaynak : Rum Ortodoks okulunda türban krizi - Posta

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Archangel tesekkurler emeginize saglik.Sacmaligin en alasi,musluman dindar bir ailenin cocugunun rum ortodoks ilk okulunda isi ne ,okul bence sonuna kadar hakli oraya cocugunu gonderen aile bilerek gonderdigine gore ,bizde mesela imam hatip lisesinde biri hac takip gelicem dese kiyamet kopar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...