Jump to content

Türkiye Şehitlerine Yürüdü


Hak Aşığı

Önerilen Mesajlar

 

22 Aralık 1914- 15 Ocak 1915 tarihleri arasında Enver Paşa komutasındaki birlikler, Sarıkamış'ın Allahu Ekber Dağlarında Rus kuvvetlerini püskürtmek isterken karakışa yenilmişti. Bazı tarihçilere göre 90 bin, Genelkurmay kayıtlarına göre de 60 bin asker düşmana değil şiddetli soğuk, açlık ve yetersiz kıyafete yenilmişti. Erzurum'daki 9'uncu Kolordu Komutanlğı ile Sarıkamış'taki subayların Allahuekber Dağlarındakı sessiz anma törenleri, Alaattin Karaca Başkanlığındakı Dağcılık Federasyonu ile 2003 yılında Erzurum Kalkınma Vakfı Başkanı olan Necati Bölükbaşı ve Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez'in çabaları ile kamuoyuna mal edildi.

 

 

 

Türkiye'nin dört bir tarafından gelen ve her yaştan yaklaşık 10 bin kişi, şehit düşen Mehmetçikler'i anmak için Sarıkamış'ın Kızılçubuk Köyü'nde buluştu. Tören alanında yürüyüşe katılanlar karanfillerle karşılandı. Çelenklerin konulmasın ardından saygı atışı yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Sarıkamış'ta görevli kadın Yüzbaşı Nilüfer Karabulut, harita üzerinde harekatı anlattı.

YOĞUN KAR YAĞIŞI ALTINDA

Dün geceden itibaren başlayan yoğun kar yağışı altında 'Dedeciğim ben geldim' sloganıyla yapılan yürüyüşü İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç başlattı. Saat 09.30'da başlayan yüyüyüş sırasında eksi 13 derece, kar kalınlığının 1 metreyi bulması dikkat çekti. Bayraklarla zorlu yürüyüşe katılanlar, 8 kilometrelik Şehit Kurmay Albay Faruk Sungur yolunu izledi. Trafik yoğunluğu nedeniyle bir çok otomobil, yol güzergahında yan yattı. Kazalarda can kaybı olmaması sevindirdi.

Yürüyüş sırasında Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın kafilenin en önünde yer aldığı görüldü. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ise arkada yürüdü. Şehit Kurmay Albay Faruk Sungur güzergah toplama merkezi önünde duran Bakan Şahin, okunan dualara ellerini açarak 'amin' dedi.

Yolun karlı olması nedeniyle yaklaşık 30 kişi yol boyunca baygınlık geçirdi. Bayılanlara ilk müdaheleyi yürüyüşte görev alan 112 Acil Servis ekipleri yaptı. Soğanlı Dağları zirvesi inişinde, tipi nedeniyle yürüyüşe katılanlar zor anlar yaşadı. Çok sayıda asker ve özel harekat timinin de katıldığı yürüyüşte yol boyunca tekbir getirildi. Katılımcılar acıkınca, yürüyüşün başlama noktasında üzerinde '3'ncü Ordu azığıdır' yazılı olan ve içerisinde helva, çikolata, meyve suyunun bulunduğu kumanyadan yiyerek enerji depoladı.

Bakanlar ve yürüyüşe katılanları Yukarı Sarıkamış Mahallesi'ndeki tören alanına geldikleri sırada, onları bekleyen iki grup arasında olay çıktı. Ülkücü ve sol görüşlü oldukları belirtilen ve tekme- tokat birbirbirine giren gruplara polis ve askerler müdahale ederek kavgayı önledi.

BAKAN KILIÇ: KAT KAT GİYDİK, ONLARIN HİSSETTİKLERİNİ DUYAMADIK

Tören alanında İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'a çeşitli illerin şehitliklerinden getirilen ve içinde toprak bulunan vazolar verildi. Tiyatro sanatçısı Ahmet Yenilmez, Bakan Kılıç'ı savaş yıllarının komutanı olarak karşıladı ve günü anlatan bir şiir okuyarak yaşanılan acıyı dile getirdi. Anma töreninde ilk olarak konuşan Bakan Suat Kılıç, 81 ilden gelen 10 bin gençle birlikte önemli birg üne tanıklıt ettiklerini söyledi. Kılıç, şöyle devam etti:

"Tekbirler getirerek Allahuekber Dağları'nı aştık. Ama üşümedik, üzgünüm. Kat kat giyindik, onların donma hissini iliklerine kadar hissettikleri o duyguyu hissedemedik. 10 bin üniversiteli gencimiz, askerimiz, özel harekat birlikleri, komandomuz ile birlikte bu dağları aştık. Vize ve belkide sınavlarından feragat ederek buraya gelen üniversiteli gençlerimiz beni duygulandırdı. O gençlerin dünyaya gelmesine vesile olan ana ve babalarından Allah bin kere razı olsun. Allahuekber Dağları'nı aşarak Sarıkamış'a gelenleri, burada ellerinde Türk bayrağı çiçek ve sevgi gösterileriyle karşılayan Kars halkına teşekkür ediyorum. Şehitlerimizin aziz hatıraları önünde saygı ile bir kez daha eğilirken, sizlerden onlara fatiha okumanızı istirham ediyorum."

ŞAHİN: SARIKAMIŞ'TA 100 BİNLERLE BULUŞMAK DİLEĞİYLE

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de, Sarıksmış Harekatı'nda Türk askerinin vatan müdafaası için ağır şartlarda, üstün fedakarlıkları ortaya koyduğunu bildirdi. Türk milletinin tarihte sürekli çetin sınavlardan başarılı çıktığına işaret eden Bakan Şahin, Türk milletinin ve kahraman ordusunun ateşle imtihan olduğunu vurguladı. Şahin şöyle devam etti:

"98 yıl önce yürünen bu güzergahta bugün de 10 binler yürüdü. Her yaştan her bölgeden ve her duygudan ama ortak duygu Türk vatanı, ortak payda Türk milletinin onurlu, özgür, gururlu birer ferdi oluşumuz. Askerimiz 98 yıl önce olduğu gibi bugün de Türk milletinin vatanseverliğinin, kudret ve kabiliyetinin, yaşama iradesi ve azminin çelikleşmiş bir ifadesidir. 98 yıl önce düşmana ve doğaya karşı gözünü kırpmadan bedenini ortaya koyarak dimdik ayakta şehit olan 10 binleri ve onların şahsında bütün şehitlerimizi bu memleketin birliği, dirliği ve kardeşliği için canını feda eden polis, asker, köy korucusu ve vatandaş herkesi rahmetle, minnetle anıyorum. Bu ülkenin varlığı ve bağımsızlığı için yaralanarak gazilik unvan ve rütbesiyle aramızda yaşayan gazilerimizi de yine minnet ve saygıyla anıyorum. Yine hep birlikte 10 binler değil, 100 binler olarak Sarıkamış Dağları'nda Mehmetçiğin yollarında buluşmak dileğiyle hepinize bu günlük veda ederken, seneye tekrar buluşalım diyorum."

(DHA)

 

http://haber.mynet.com/turkiye-sehitlerine-yurudu-671522-guncel/

1212902-20.jpg

 

 

1212900-18.jpg1212899-17.jpg

 

537242_358344464264896_825185667_n.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir camide toplanıp herkes bildiği duaları okusa daha faydalı olurdu, o kadar insan yollara düşmüş karda kışda ya başlarına birşey gelse onlarda donup kalsa çığ düşse Allah korusun, ne kadar gereksiz bir etkinlik şehitlere bir faydan olmasını istiyorsan onlara birer dua oku yeter.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

berresu o dediklerinde yapıldı mevlidler okutuldu camilerde dualar edildi.Anma törenleri düzenlenip dualar edildi.. Bahsettiğin şekilde çığ düşecek insanların zarar göreceği bir yer değil orası.Her yl düzenlenir -ki 90.000 şehit orda donarak şehit oldu bunu anlayabilmek için en iyi yol onların yerine kendimizi koyarak bu tarz bir anma töreni.Binlerce insan tek yürek oldu o soğukta kar yağışı altında yürüdüler,çeşitli illerden insanlar geldi....

Ama ne yaparsak yapalım Bakan Kılıç'ında dediği gibi kat kat giysilerle onları anlamak mümkün değil...

 

 

 

 

http://www.facebook.com/36kars?ref=stream299047_10151218685446378_897806490_n.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...