Jump to content

Fethullah Gülen'den İmralı Sürecine Destek.''El De Öpülebilir Etek De Öpülebilir''


KATSİMATO

Önerilen Mesajlar

Fethullah Gülen, İmralı'da Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmeleri değerlendirdi. "Sulh hayırdır, hayır sulhtadır" diyen Gülen,"Milli onur, milli gurur ayaklar altına alınmama kaydıyla, o mefkureye saygı devam ettiği müddetçe bence el de öpülebilir, etek de öpülebilir." şeklinde konuştu.

 

Fethullah Gülen'in, son siyasi süreci değerlendirdiği konuşması herkul.org sitesinde yayımlandı. Gülen, 'Sulh hayırdır'bakışını öne çıkardığı görüşlerinde "gerekirse kan kusulması ama kızılcık şerbeti içmiştim" denilmesi gerektiğini ifade etti.

 

Sitede yer alan açıklamadan bazı başlıklar şöyle:

 

'KAN KUSTUM KIZILCIK ŞERBETİ İÇTİM DİYELİM'

 

“Kur’an meseleyi en küçük daire olan aileden başlatarak orada sulhun hayırlı olduğunu söylemiştir. Demek ki, sulh kasaba dairesinde evleviyetle, şehir dairesinde evleviyetle, devlet dairesinde evleviyetle ve cihan dairesinde evleviyetle hayırlıdır. Hangi dairede olursa olsun sulh-u umumîyi temin etmeye çalışmak ve barış içinde beraberce yaşanabileceğini ortaya koymak lazımdır.” diyen Hocaefendi, Alevî Sünnî, Kürt Türk, Laz Çerkez… şeklinde bölünüp parçalanmak istenen insanımız arasında sulh temin etmek için de elden gelen her şeyin yapılması, gerekirse kan kusulması ama “kızılcık şerbeti içmiştim” denilmesi gerektiğini ifade etti.

'HAYIR SULHTADIR SULH HER ZAMAN HAYIRLIDIR'

 

"Milli onur, milli gurur ayaklar altına alınmama kaydıyla, o mefkureye saygı devam ettiği müddetçe -bence- el de öpülebilir, etek de öpülebilir. Heyet-i İslamiye, heyet-i milliye arasında huzurun temini adına katlanılabilecek her şeye katlanmak lazım. Hayır sulhtadır, sulh her zaman hayırlıdır.

'BİZE TERS GELEN ŞEYLER OLABİLİR'

 

Bize ters gelen bazı şeyler olabilir; ‘Keşke şu görüşme olmasa.. şu anlaşma olmasa.. şu uzlaşma olmasa.. biz Türk milleti.. şöyle onurumuz var, böyle gururumuz var; b oyun eğmesek.. bazı şeylere evet demesek’ denilebilir. Muhtemel o türlü şeylerle bazı problemler çözülecekse, işte o Hudeybiye Sulhu mülahazasıyla, Hudeybiye Sulhu’ndaki mantık ve muhakemeyle, yapılması gereken şey neyse onu yapmak lazım. Güzergâh emniyetini tehlikeye atmamak lazım. Ülkenin parçalanmasına meydan vermemek lazım. Devletimizin bir devlet-i aliyye olması istikametinde yoluna devam etmesini sağlamak lazım. Devletler muvazenesinde muvazene unsuru olmasını sağlamak lazım. Bu kadar vâridâtı, getirisi olan bir şey karşısında bazen kafamıza uymayan şeylere de katlanabiliriz.”

 

HUDEYBİYE BARIŞ ANLAŞMASI

Medine'de bulunan Müslümanlar, Mekke'ye gidip hem akrabalarını ziyaret etmek, hem de hac yapmak istediler. Mekkeliler Hz. Muhammed'in şehri alacağından korktular ve bu topluluğu Mekke'ye sokmak istemediler. Bu gerginliğin sonucunda Hudeybiye Barışı imzalandı.

http://www.mavikocaeli.com.tr/gundem/el-de-opulebilir-etek-de-opulebilir-h166847.html

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hoca efendi çoğu şeyi önceden tahmin edebilmiş bir zattır bence eskilere bakılırsa... Amma velakin maksat başka cümle başka gibi görünüyor bu mülahazada. Büyük güçlerin Türkiye üzerindeki oyunlarını hepimiz az-buçuk biliyoruz artık. Özellikle son 30 kusur yılda Türkiye'yi ikiye, üçe katlayabilecek kadar, zaten büyük ülke olduk dedirtecek kadar meblağı (yaklaşık 300 milyar dolar) iki dağ eşkiyasına harcadık. doğuda insanlarımız bize küstü göç etti belkide zor şartlar altında çok kötü yollardan sonlar oldu.

işin kötüsü büyük planda halen sürdürülmekte bu oyun. Nasıl kıracağız oyunu nasıl çıkacağız bu işin içinden. işin aslı 2 nesildir propaganda ve gizli savaş ile yetiştirilmiş nesil de var ortada...

belirgin özellik artık "Kürtlük" ilan edileli yıllar geçmiş zaten. dinde dilde amaçlarda politikalarda herşeyde yollarını ayırmaya meyilli güdümlü destekler hazır ortada...

 

kim ne derse desin bu cihette illa ki kuzey ırak kuzey iran kuzey suriye ve güney Türkiye den bir kürdistan kurmak tek sözleri... hangi siyasi parti ile hangi söylemlerle gelirlerse gelsinler nihai amaç bu ... buna hazırlan Türkiye yada tavizler senin haklarından da üstün olacak şekilde ver denilirken dışarıdan işte mevzu bahis o süper "yeni dünya düzeni" deyip duran güç.

sen ne diyeceksin ? işte birisi de çıkmış el mecburen barış için her yol mübahtır demeye getirmiş. a

ma asıl uyanık olmamız gereken nokta bence NEYİN BARIŞI?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

el etek öpmeyi mecazi anlamda kullandığını düşünüyorum Fethullah Gülen in. asıl demek istediği sonuç eğer sulh olacaksa ne var yani müzakere yapmanın demek istemiş.

Sonuçta ne demişler deliyle bir olunmaz. Teröristlerle bir olup savaşıp bir sürü insanımızı kaybetmektense barış yoluyla uzlaşmak daha mantıklı tabiki de. ama bunlar pislikler inanmıyorum ki güzel dilden anlayacaklarını, o yüzden başbakanın iyi niyetini suistimal edeceklerine eminim. Allah ıslah etsin

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"Milli onur, milli gurur ayaklar altına alınmama kaydıyla, o mefkureye saygı devam ettiği müddetçe bence el de öpülebilir, etek de öpülebilir."

 

Feytullah Gülen Hoca Efendi Hazretleri vs vs'nin bu dediği cümleyi olumlu yönden bakmaya çalışmak gibi bir cinslik yapalım ! Aynısını Selahattin Demirtaş söylese ne tepki verirdiniz ? Mecazi anlamıyla,şusuyla busuyla diyerek süslermiydiniz ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cengiz han buhara ve semerkanta savaş açtığında buharadakiler savaşmadan anlaşma yapmayı teklif ederler,nitekim Cengiz han buhara ya girer ve tüm alimleri toplayarak şu soruyu sorar;sizin dininizde savaşmayıp teslim olmak varmıdır...hayır derler,aksine küffarla savaşın emri vardır derler,Cengiz han da kendi dinine kitabına uymamanın cezasını elbette çekeceksiniz der,askelerine döner ve emir kesindir; HEPSİNİ ÖLDÜRÜN...sanırım anladın hoca efendi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fetullah öpsün elde etekde ,tam kendine yaraşır bir açıklamayla katılmış olaya,amacına ulaşıyor yazıklar olsun,ilkokul mezunu biri çıkıyor ülke kaderiyle ilgil, konuda açıklama yapıyor ,ne günlere kaldı vatan .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ilginç bir açıklama cümlesi kuracaktım ama, ağlayarak iletişim kuran bir insandan, el etek öpme cümlesi olağan.

 

elbette barış, çok kan döküldü, sadece bunu yaşayanların bileceği acılar var.

 

barışsada, insanca, ağlamadan el etek öpmeden.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...