Jump to content

Sigara..


Lakito

Önerilen Mesajlar

erdemselvi_adamsigara-1.gifSigaraKarikatur1-1.jpg

 

wwwyeniresimcom__Karikatr__Sigara_me_Ya-1.jpg

 

2sigara1-1.jpgbebeksigara-1.jpg

sigara-1.jpg

 

MeFt5kQv-1.jpg

hatto_321_1_800x600-1.jpg

Tütün içiminin Avrupa’da 1559 yılında başladığı ve buraya 1556’da Amerika’dan geldiğini daha önce söylemiştik. Kâtip Çelebi’ye göre tütün 1601 tarihinde İngilizlerin eliyle İstanbul’a gelmiş ve bazı göğüs hastalıklarına iyi geldiği rivayetiyle(söylentisiyle) hızla yayılmıştır. Zamanın cerrahlar şeyhi İbrahim Efendi tütün aleyhine fetva vermiş, daha sonra ise IV. Murat tütünü yasaklamıştır.1690 yılında kendisi bir tütün müptelası olan Şeyh’ül-İslam Bahayi Efendi helal olduğuna dair fetva vermiştir. 17. yüzyıldan itibaren tütün yaygınlaşmış, 19.yüzyıldan itibaren de ince kağıda sarılarak (sigara halinde) kullanılmıştır.

 

untitled-1.gifTütün alışkanlığı dünyada görülen en yaygın alışkanlıktır. Dünya Sağlık Teşkilatı’nın yayınlarına göre kişi başına en fazla tütün tüketen ülkelerin başında Türkiye gelmektedir. Sigaranın zararları geç anlaşılmış ve ondan sonra aleyhine kampanyalar başlatılmıştır. Ancak ekonomik ve politik nedenlerle hükümetler yeterince ilgilenmediğinden istenen neticeler alınmamaktadır.

 

Dünya Sağlık Teşkilatı sigara içmeyi salgın bir hastalık (epidemi) olarak nitelemektedir.Teşkilatın bu değerlendirmesi 30yıllık bir sürede gerçekleştirilen 8 büyük araştırmanın sonuçlarına dayanmaktadır. Bu projelerde 2 milyona yakın insan ve 290 bin kadar ölüm vak’ası tetkik edilmiştir. Tütün dumanında binden fazla madde bulunmaktadır.Bunlar arasında insana zararlı olanların bir kısmı şunlardır:

 

 

 • Nikotin: Muhtemelen alışkanlık oluşumuna yol açmaktadır.Sinir sistemini uyarıcı ve baskılayıcı etkileri,ayrıca kalp-damar sistemine zararlı tesirleri bulunmaktadır.
 • Kansorejen Maddeler: Tütün dumanındaki kimyasal maddelerin bir çoğunun kanser yapıcı olduğu anlaşılmıştır. Bunlar arasında nitrozaminler,benziprenler,fenoller,hidrokarbonlar önemlidir.
 • İrritan(tahriş edici)Maddeler: Solunum yollarında daralmaya sebep olurlar. Solunum yollarının yabancı maddelerden, kirlerden, mikroplardan temizlenmesinde çok önemli rolü olan “titrek tüylü epitel tabakası”nın bozulmasına ve aşırı müküs ifrazatına sebep olurlar.
 • Karbonmonoksit: Tütün dumanında %1 ilâ %5 kadar bulunabilen bu madde, kanda karboksihemağlobin artışına yol açarak oksijenin taşınmasını aksatmaktadır.Buna bağlı olarak doku ve organların beslenmesi bozulur, kişinin iş kapasitesi azalır. Karbonmonoksit ayrıca,kandaki C vitamininin azalmasına yol açar.

Sigara içmek bir alışkanlık olmasının ötesinde bir kitle zehiridir. Sadece kendi zararıyla kalmaz, aynı zamanda daha zararlı alışkanlıklara da sürükler. Esrar gibi bir takım zararlı maddeleri muhafaza eder. Sigara içenlerde alkol ve uyuşturucu kullanma eğilimi daha fazladır. Eroin ve diğer uyuşturucu alışkanlıkları genelde sigara ile başlamaktadır. Sigara irade zayıflaması, tembellik ve rehavete alıştırır. Biraz keyif verir, fakat bu keyfi kısa zamanda çok fazlasıyla götürür.Rûhî gerginlik ve sıkıntıyı azaltmak için bir anlık içilen sigara, zamanla rûhî bir alışkanlık ve davranış biçimi olmaya başlar.Kesildiği zamanlar sıkıntı artar, zihnî faaliyetler zayıflar,yorgunluk, bitkinlik, iştahsızlık,uykusuzluk,baş ağrısı belirtileri kendini göstermeye başlar. Bunlar sigara eksikliği belirtileridir ve artık kişi sigaraya bağımlı haline gelmiştir. İrade dışı bir şeye bağımlı olma hali sigaranın yol açtığı zararların başında gelmektedir.

 

Sigara, erken ölüm ve hastalıkların önlenebilir en önemli sebebini oluşturmaktadır.Bu alışkanlık milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine ve çok daha fazlasının sakat kalmasına yol açmaktadır.Sigara büyük ölçüde vücudu etkilemekte ve pek çok hastalığa sebep olmaktadır.Bu hastalıklar arasında sigarayla ilişkisi net olarak belirlenmiş olanları şöyle sıralayabiliriz:

 

 • Kanser
 • Kalp-Damar Sistemi hastalıkları
 • Solunum Sistemi hastalıkları
 • Sindirim Sistemi hastalıkları

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben sigarayı bıraktım 2 sene oluyo.:) bi daha içmicem dedim ertesi günden itibaren içmedim. geçtiğimiz Aralıkta yine başladım 1 ay içtim aman içmicem bu ne ya dedim, kokuyodum resmen, tiksindim yine bıraktım. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • Soru: Sigara Bırakmak

   Merhabalar. Ben sigara bırakmak için etkili bir Esma öğrenmek istiyorum. Forum'u araştırdım. Ama çok farklı dua ve tavsiyeler var. Ben etkili ve gün içinde pratik okuyabileceğim bir Esma istiyorum. Konu hakkında bilgisi olan var ise ve benimle paylaşırsa çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

   , Yer: Sorular

  • Bir Akşam Bir Sigara

   Sadece güneş silinmedi akşam sisiyle Sigara dumanlarında sende kayboldun Benim için... Bir akşam bir sigara  Son akşam son sigaramı içtiğimde  Huzur sabah soğuna karışır  İçim belki bu sabah güneşle ısınır. Söyle bana  şimdi bedenim buna nasıl alışır. Aklım karanlığa karıştığında...

   , Yer: Üyelerimizden Şiirler & Denemeler

  • Elektronik Sigara Daha Fazla Bağımlılık Yapıyor

   Elektronik sigara daha fazla bağımlılık yapıyor Sigarayı bırakmak isteyenler tarafından ilgi gösterilen elektronik sigara yani e-sigara, kişiyi sigarayı bırakma motivasyonundan uzaklaştırıyor. E-sigaranın bağımlılığı pekiştirici etkisine dikkat çeken uzmanlar, özellikle gençlerin zararsız olduğu gerekçesiyle kullandığı bu cihazların sigara kullanımına başlamak için bir geçiş maddesi olduğunu vurguluyor. SİGARAYI DENEMEK BAĞIMLILIK SÜRECİNİ BAŞLATIYOR Sigaranın içerisinde niko

   , Yer: Sağlık Haberleri

  • 30 Yıllık Sigara, 4 Kilo 380 Gram Zifire Bedel...

   30 yıllık sigara, 4 kilo 380 gram zifire bedel İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi yönetimi, hastalara iyi örnek olabilmek için kendi personeli arasında sigarayı bırakma kampanyası başlattı. İlk etapta 10 sağlık personeli dumansız hayata geçiş yaptı. 30 yıl boyunca sigara içen biyoloğun "Vücuduma 4 kilo 380 gram zifir aldım" itirafı, kampanyanın en etkili cümlesi oldu. Kentin asırlık sağlık kuruluşu, Türkiye'nin tek belediye hastanesi İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefp

   , Yer: Sağlık Haberleri

  • Sadece Birkaç Damlası Sigara İsteğini Kesecek...

   Sadece birkaç damlası sigara isteğini kesecek Sigaranın sağlık açısından çok zararlı bir alışkanlık olduğunu, bu alışkanlığınızdan bir an önce vazgeçmeniz gerektiğini zaten söylememize gerek yok. Ancak her türlü yöntemi denemenize rağmen sigaradan bir türlü vazgeçemiyorsanız size çok etkili bir tarif sunacağız. İşte sadece birkaç damlasını pamuğa damlatıp, koklamanız sonucunda sigara isteğinizi kesecek olan karışım tarifi… Malzemeler 1 çorba kaşığı papatya suyu 1 çorba

   , Yer: Sağlık Haberleri

×
×
 • Yeni Oluştur...