Jump to content

Verem Bulaşıcıdır...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Dr. Murat Türkyılmaz Verem Haftası nedeniyle verem hastalığı hakkında açıklama yaptı.

 

Manisa Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Murat Türkyılmaz Verem Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada özellikle hastalığa yakalanma riski yüksek olan sağlık çalışanlarını, öğrencileri, yaşlıları ve kalabalık yaşayan kişileri uyardı.

 

Dr. Murat TÜRKYILMAZ veremin soluduğumuz hava ile akciğerlere giren verem bakterisinin (mikrobunun) yol açtığı bulaşıcı bir hastalık olduğunu ve aktif verem hastalığı olan bir kişinin öksürmesi, hapşırması ya da konuşması ile havaya yayıldığını söyledi. TÜRKYILMAZ ayrıca; vereme genellikle verem hastası birisi ile uzun süre kapalı bir yerde birlikte bulunmak suretiyle yakalanıldığını ve yemek tabaklarından, bardaklardan ya da diğer nesnelerden başkalarına bulaşmadığını ekledi. Bazı kişilerin ya da meslek gruplarının Tüberküloza yakalanma riskinin diğer kişilere göre daha fazla olduğunu belirterek riskli grupları şöyle sıraladı;

 

Sağlık çalışanları, yaşlılar, kalabalık ortamda yaşayanlar (cezaevleri, yurtlar, huzurevleri..vb), alkol ve madde bağımlıları, genel yaşam standartlarının altında olanlar, HIV virüsü taşıyıcıları ve AIDS olanlar, bağışıklığı düşük olanlar, uzun süre kortizon kullananlar, diyabet hastaları, ağır böbrek ve karaciğer hastaları.

 

Nasıl Bulaşır?

 

Verem mikrobu soluduğumuz hava ile akciğerlerimize girerek orada çoğalmaya başlar. Bu mikroplardan bazıları böbrekler, kemikler ya da beyin gibi, vücudun diğer kısımlarına yayılır. Bu kişiye artık verem mikrobu bulaşmış demektir. Vücut mikroplarla savaşırsa da genellikle hepsini yok edemez. Vücudun savunma mekanizmaları, etkisiz durumda olan mikropların çevresinde kapsül ya da duvarlar örer. Bu aşamada kişi kendisini henüz kötü hissetmez. Verem mikrobu bulaşmış olan bir kişinin vücudunda verem mikrobu bulunmaktadır. Ancak, hastalık belirtisi yoktur ve kişi bu aşamada mikrobu başkalarına bulaştıramaz. Bu aşamada yapılan tıbbi tedavi, verem mikrobunun verem hastalığına yol açmasına engel olabilir.

 

Fakat mikropların aktif hale gelmeleri ve çoğalmaya başlamaları halinde, kişi artık verem hastasıdır. Bu durum bir yıl içinde ya da uzun yıllar sonra, genellikle vücudun HIV/AIDS, şeker hastalığı, böbrek hastalığı, zatürre (pnömoni) ya da kanser gibi başka enfeksiyon ve hastalıklarla mücadele sonucu zayıf düştüğü bir sırada ortaya çıkabilir. Verem hastası olan kişi verem mikrobunu taşır ve hastalığın belirtilerini gösterir.

 

Belirtileri Nelerdir?

 

Kişi Tüberküloz olduğunda belirtileri öksürük, yorgunluk, gece terlemeleri, kilo kaybı ve kan tükürmeyi kapsayabilir. Verem olan bir kişinin hastalığı başkalarına da bulaştırma riski vardır. Bu nedenle verem hastasının toplumsal duyarlılığı yüksek olmalı ve tedavisi boyunca kesinlikle maske kullanarak hastalığı bulaştırma riskini en aza indirmeye çalışmalıdır.

 

Nasıl Teşhis Edilir?

 

Manto testi [Mantoux Test] adı verilen bir deri testi, vücudumuzda verem mikrobu olup olmadığını gösterebilir. Zararsız bir madde kolunuzdan deri içine verilir. Aradan iki ya da üç gün geçtikten sonra bir sağlık görevlisinin deride şişme olup olmadığını kontrol etmesi gerekir. Size söylenen günde gelerek deri testini kontrol ettirmeniz çok önemlidir. Test sonucu size bildirilir ve başka tetkiklere gereksiniminizin olup olmadığı söylenir. Gerek duyulursa akciğer röntgeni ve diğer bazı testler yapılabilir.

 

Tedavisi

 

Verem hastalığı ve bazı verem mikrobu bulaşması vakaları ilaçla tedavi edilmektedir. Veremin tedavisinde modern ilaçlar çok etkilidir. Birçok kişi düzenli olarak büyük kamu hastanelerinde, verem savaş dispanserlerinde ayakta tedavi yöntemiyle ya da uzman doktora giderek tedavi görebilirler. Verem hastalığının geçmesi için, kişinin en az altı ay ilaç kullanması gerekir. Bununla beraber, bazı vakalarda bu süre daha uzun olabilir. Verem ilaçlarının düzenli olarak alınmaması ya da verilen ilaçların bitirilmemesi halinde, hastalık yeniden ortaya çıkabilir ve bu kez tedavi etmek daha da güç olabilir.

 

Bu nedenle, iyileşmek için kişinin ilaçlarını düzenli olarak kullanması ve tüm tedavi setini bitirmesi gerekir. Aile bireylerinin herhangi birisinin verem olması halinde, ailenin geri kalan tüm bireyleri ve yakın temas içinde bulunan kişiler, kendilerinde verem olup olmadığının belirlenmesi için tetkikten geçirilirler.

 

Manisa'daki tüm kamu hastanelerinin veremle mücadelede yetkin olduğunu ifade eden Dr. Murat TÜRKYILMAZ vatandaşların verem şüphesi duyduklarında Kamu Hastaneleri Göğüs Hastalıkları bölümüne veya Verem Savaş Dispanserlerine müracaat etmelerini önerdi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...