Jump to content

Suudi Din Adamları Kadınların Yüksek Şura'ya Katılmasını Protesto Etti


кυвiŁαу

Önerilen Mesajlar

[h=2]Suudi din adamları kadınların Yüksek Şura'ya katılmasını protesto etti[/h] arabistan_kadin_ic_0.jpg

 

 

 

Suudi Arabistan'da bir grup din adamı, kralın kadınların Yüksek Şura'ya atanmasını öngören kararını protesto etti.

Suudi Arabistan'da bir grup din adamı, Kral Abdullah'ın Yüksek Şura'nın beşte birini kadınların oluşturulması ile ilgili kararını başkent Riyad'daki kraliyet sarayı önünde protesto etti.

Kral'ın kararına ilişkin olarak ülkede “tehlikeli değişiklikler” oluyor diyen din adamları, Yüksek Şura'ya yapılan atamaların ülkenin “hayır sever ve iyi insanlarını” temsil etmediğini söyledi.

Saray önünde toplanan yaklaşık 50 din adamı, kralın öncesinden tamamı erkeklerden oluşan Yüksek Şura'ya 30 kadını ataması kararını eleştirirken, benzer bir hakkın kendilerine tanınması için Kral Abdullah'a çağrı yaptı.

Üyelerini kralın atadığı Yüksek Şura danışmanlık görevi görüyor ancak yasama yetkisi bulunmuyor.

Kadınların yaşaması için zor bir ülke olan Arabistan'da kadınlar birçok temel vatandaşlık hakkından yoksun bırakılmış durumda. Okumak ya da çalışmak için kadınların “erkek velilerinden” izin alması gerekiyor. Öte yandan, ülke dünyada kadınların araba sürmesinin yasak olduğu tek ülke konumunda, hatta yasağın ihlali durumunda kadınlar hapis cezası alabiliyor. Yine ülkede erkeklerin kadınlar üzerindeki denetimini artıran başka bir gelişme de geçtiğimiz kasım ayında yaşanmıştı. Krallık, erkeklerin kadınları takip edebilmesi için elektronik takip sistemini uygulamaya sokmuştu.

 

 

“Kadınlar yeterli akla sahip değil”

Bununla birlikte, ülkenin şeyhleri kadınlarla ilgili yaptığı skandal açıklamalarla da sık sık gündeme geliyor. Örneğin, şeyh Salih bin Fuzan, geçtiğimiz Temmuz ayında kadınların telefon ve internet kullanımına ilişkin yaptığı açılamada, “Bu araçların akıl sahibi, dindar erkelerin elinde olması gerekir, kadınların değil. Kadınlar yeterli akla ve inanca sahip olmadığı için bu aletleri kullanmamaları gerekir” diye konuşmuştu.

 

Kaynak : Suudi din adamları kadınların Yüksek Şura'ya katılmasını protesto etti | soL Haber Portalı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

iste buna yobaz diyebilirsiniz böylesi yobazlar yüzünden islamin ve müslümanlarin adi rezil rüsvay oluyor.

 

Oralardaki düzene imrenen ve Araplara iman eden milyonlarca yobaz var bu ülkede.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

canim ordaki düzenin ne islamla nede insanlikla zerre kadar alakasi yok islam adi altinda kadinlara insanlara zulüm var. Ordaki kanunlar yasalar islami yasa degil güzelim dinimizin imajina zarardan baska bisey degil.

 

Peygamber efendimiz seriat ile hükmetti asla ve asla hic kimsenin bir kilina zarar gelmedi haksiz yere böcek bile öldürülmedi kadinlar bas taci edildi dileyen diledigi dine inandi kimse inanci icin hor görülüp asagilanmadi haksizlik edilmedi efendimiz ve müslümanlar herzaman sevgi ile merhametle dinimizi yaydilar Suriyedeki yobazlar gibi ezerek keserek degil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Örneğin, şeyh Salih bin Fuzan, geçtiğimiz Temmuz ayında kadınların telefon ve internet kullanımına ilişkin yaptığı açılamada, “Bu araçların akıl sahibi, dindar erkeklerin elinde olması gerekir, kadınların değil. Kadınlar yeterli akla ve inanca sahip olmadığı için bu aletleri kullanmamaları gerekir” diye konuşmuştu

 

Kadınların aklı ve zekası yoksa bu kadınlar nasıl oluyorda akıllı ve zeki erkekler doğuruyor.Böyle mantıktan yoksun bir cümle ancak arabistandan çıkardı...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...