Jump to content

Sarayın İmgeleri


Melâl

Önerilen Mesajlar

36990.jpg

 

Tarihe meraklı okuyucularımız için Sarayın İmgeleri adlı kitabı öneriyoruz. İşte size resimlerle tarih...Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Sarayın İmgeleri/Osmanlı Sarayının Gözüyle Resimli Tarih kitabının yazarı Emine Fetvacı, bu çalışmasında 16. yüzyıl boyunca Osmanlı Sarayı'ndaki kimlik oluşumunda resimli tarih kitaplarının merkezi rolünü inceliyor.

Osmanlı sarayı 16. yüzyılın ikinci yarısında bu türden kitapların daha önce rastlanmamış bir şekilde üretimine tanık olmuştu. Resimli tarih kitapları padişaha yönelik basma kalıp övgü yazmaları olmayıp, dönemin güncel olayları üzerinde yorumlarda bulunmalarının yanı sıra, Osmanlı sarayının mevcut ve müstakbel mevcutlarının perspektiflerini oluşturmada da etkin bir rol oynamıştı. Osmanlılar bu resimli elyazmaları sayesinde kendi kamuoyunda değil, ayrıca İslam dünyası ve Avrupa'da da daha geniş alanlarda yer aldıklarını kanıtlamıştı.

Emine Fetvacı, kitabında işte bu resimli tarih kitaplarının üretim süreçleri, kullanım alanları ve mesajlarını aydınlatmayı amaçlıyor.

Sarayın İmgeleri, bu bağlamda, sarayın toplumsal hiyerarşilerinin müzakere edildiği görsel ve sözel olarak hizmet veren resimli tarih kitaplarının sadece gelişmekte olan Osmanlı’nın kendini tanıtımını somutlaştırmadığını, bunun yanı sıra kendi kimlik oluşumuna katkıda bulunduğu da gösteriyor. Son derece zengin görsel malzemeyle süslü olan Sarayın İmgeleri, ele aldığı konu itibariyle eşine zor rastlanır bir çalışma.

 

Kaynak: elmaelma

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...