Jump to content

Doğal Cilt Bakım Kremleri...


Renan

Önerilen Mesajlar

Cildimiz özellikle kış aylarında daha çabuk gerilir ve hemen çatlar. Bu nedenle de daha özel bir bakım ister. Üstelik kış mevsiminde cildi korumak da çok kolay değildir. Çünkü evdeki sıcak ve kuru hava ile dışarıdaki soğuk hava arasında yaşanan gelgitler sonucu cildimiz, özellikle de yüzümüz epey zarar görür. Bu değişim yüzünden cildimizde istemediğimiz kızarıklıklar ve yanaklarımızda damarcıklar oluşur. Hava soğuyup kurudukça cildimiz için çok değerli olan nem de azalır. Ortaya çıkan çatlak dudaklar ve pürüzlü eller de kış aylarında adeta cilt bakımının önemini vurgularcasına gözümüze batar. Eğer siz de bu dertlerden yakınıyorsanız işte size yardımcı olacak öneriler:

 

Cildimiz Neden Kurur?

a- Soğuk havalarda cildimiz çok daha fazla nem kaybına uğrar. Bu nedenle de cilt susuz kaldığı için kurur.

 

b- Aşırı cilt temizliği bu durumu daha da artırır. Çünkü bildiğimiz o duş jelleri ve sabunlar "emulgator" denilen bir katkı maddesi içerirler. Bunlar temizlenen bölgedeki kirin ciltten uzaklaştırılmasını sağlar. Ancak bu maddeler aynı zamanda cildin kendine has yağlarını da yok etmektedirler. Cildin kendine öz yağları, nem kaybı ve zararlı etmenler açısından önemli bir koruma görevi üstlenmektedir. Bu nedenle de bu yağlar cilt açısından çok önemlidir. Bu durumda cildinizi gerektiğinden fazla kozmetik ürünüyle temizlemekten kaçınmalısınız. Özellikle de cildinizin kurumasına sebep olabilecek sabunlara dikkat etmelisiniz. Kullandığınız sabunun cildinize uygun olmasına özen göstermelisiniz.

 

c- Yağ tabakası ince veya fazla gözenekli olduğunda, cilt daha fazla su kaybeder ve dolayısıyla kurur.

 

d- Ayrıca parfüm veya kozmetik madde içeren bazı özel malzemeler, cilt gözeneklerine daha kolay ulaşıp cildi tahriş ederler.

 

e- Rüzgar ve güneş gibi dış etkenlere maruz kalan cilt de daha fazla kurur.

 

 

f- Cildiniz C, E ve F vitaminlerinin eksikliğinden dolayı da kuruyabilir.

 

g- Cildin kurumasının başka bir nedeni de yaşlılıktır.

 

Ciltte bu nedenlerden dolayı çatlaklar oluşur, kaşıntı meydana gelir, kepekli bir doku gelişir, cilt pul pul olur, alerjiye yakalanma riski artar ve deri soyulması oluşur.

 

 

Zaman hızla ilerliyor ve buna karşılık da bizler hızla yaşlanıyoruz. Yaşlanmanın kaçınılmaz sonucu ise cildimizin gençlik güzelliğinin kaybolmasıyla ortaya çıkan cilt kırışıklıkları. Öncelikle beslenmemize dikkat etmemiz, sonra da cildi beslemeyi unutmamamız gerekiyor. Bunun için ekonomik malzemelerle, yapımı çok kolay nemlendirici kremi kendimiz hazırlayabiliriz:

 

 

Lavanta Kremi

 

 

Yerfıstığı yağının koruyucu ve dinlendirici etkisine sahip olan bu karışım, özellikle kuru ciltler için idealdir. Bu krem cildi dinlendirip bakımını sağladığı için özellikle geceleri uyumadan önce kullanırsanız daha etkili sonuç elde edersiniz.

 

Malzemeler:

50 ml yerfıstığı yağı ,3 gr balmumu ,3 gr kakao yağı, 20 gr lanolin ,30 ml gül suyu ,8 damla lavanta yağı

 

Hazırlanışı:

Önce balmumu, kakao yağı ve lanolin, 60 derecede ısıtılır. Aynı anda gül suyu da kendi kabında aynı ısıda ısıtılır. Bu karışımda ısının aynı olması son derece önemlidir, aksi halde bileşenler birbirine karışıp bir bütün oluşturamazlar. Karışımların ısıları ayarlandıktan sonra yerfıstığı yağı da karışıma eklenip tekrar 60 derece ısıya ayarlanır. Son olarak da gül suyu karışıma katılır. Ardından karışım ocaktan indirilir ve karıştırmaya başlanır. Bunun için tahta bir çubuk kullanabilirsiniz. Karışım soğuyana kadar yavaş yavaş karıştırılır. Ardından lavanta yağı eklenip karıştırmaya devam edilir. Soğuduktan sonra cam bir kavanoza konulup kapağı açık bir şekilde bir saat kadar beklettikten sonra kullanabilirsiniz. Bu arada kremi buzdolabında tutarsanız kullanım süresini uzatabilirsiniz.

 

 

Nemlendirici Krem

 

Malzemeler:

1 çay bardağı ceviz içi ,1 paket bebek pudrası, 1 çay bardağı zeytinyağı, 2 su bardağı su, 1 çay kaşığı boraks

 

Hazırlanışı: Cevizler küçük bir tencerede kaynatılıp kabukları soyulur ve mikserde incecik çekilir. 2 su bardağı su, bir tencereye dökülüp içine zeytinyağı ilave edilip kaynatılır ve su kaynadıktan sonra altı kısılır. Böylece kısık ateşte bir saat kaynaması gerekir. (Tencerenin kapağını tamamen kapatılmadan az aralık kalsın, arasına kaşık koyabilirsiniz.) Bir saat kaynayan su bir kaba alınarak içine pudra ve boraks (Boraks, tuzlu göl sularının evaporasyonu ile oluşan bir mineraldir.) eklenip yaklaşık 5-10 dakika iyice çırpılır. Pudra, zeytinyağlı suyu çekecek ve yavaş yavaş katılaşmaya başlayacaktır.

 

Kremin üzerine fazlalık olarak biriken suyu dökülür. Daha sonra incecik çekilmiş ceviz içi eklenir ve mikser yardımıyla tekrar çırpılır. Tamamen pütürsüz bir krem haline geldikten sonra boş bir krem kabına veya cam kavanoza boşaltılır. En az üç ay buzdolabında bozulmadan saklanabilir. Erkekler traştan sonra rahatlıkla kullanabilirler. Bayanlar da yüzlerinde ve vücutlarında gönül rahatlığıyla kullanabilirler.

 

NOT: Ceviz yerine, ayçekirdeği içi kullanabilirsiniz. Ayçekirdeği, cevizden daha yüksek oranda E vitamini içermektedir.

 

 

Kırışık Kremi

Malzemeler: 1 çorba kaşığı lanolin, 2 tatlı kaşığı badem yağı, 2 tatlı kaşığı maden suyu, 2 tatlı kaşığı tahin yağı

 

 

Hazırlanışı:Tüm yağlar hafif ateşte benmari usulü ile ısıtılır. Karışım düzgün bir kıvam alınca maden suyu konur, kap ateşten çekilir. Soğuyuncaya kadar karıştırılır. Cilde yumuşaklık vermesi için yedirilerek kırışık bölgelere ve tüm cilde sürülür.

 

 

Kuru Ciltler İçin Krem

Malzemeler:2 çorba kaşığı soya yağı, 2 çorba kaşığı badem yağı, ½ kahve fincanı kakao yağı, 1 çorba kaşığı bal mumu, 2 çorba kaşığı portakal çiçeği suyu, ½ çay kaşığı boraks, 5 damla portakal çiçeği özü

 

 

Hazırlanışı: Yağlar karıştırılıp ısıtılır. Kakao yağı ayrıca ısıtılıp ilave edilir. Balmumu eritilip mikserle çırpılarak yağlara yavaş yavaş ilave edilir. Biraz soğuyunca portakal çiçeği yağı ilave edilir. Soğuyunca cam kavanoza konulup muhafaza edilir. Sabah- akşam kullanılabilir.

 

 

Kuru Ciltler İçin Krem

Malzemeler:118 ml tatlı badem yağı, 5 yemek kaşığı gülsuyu, 2 yemek kaşığı bal mumu, ¼ çay kaşığı boraks

 

 

Hazırlanışı:Balmumu ve badem yağı tencerede eritilir. Ayrı bir tencerede orta ısıda gülsuyu ısıtılıp boraks ilave edilir. Eriyinceye kadar karıştırılıp ateşten alınır. Diğer karışımla beraber tekrar karıştırılır ve koyulaşıp soğuyuncaya kadar karıştırılır. Cam kavanoza alınıp serin yerde muhafaza edilir. (Kullanım süresi içerisinde ara sıra karıştırmak gerekir.)

 

 

Isırgan Kremi

 

 

Malzemeler:100 gr ısırgan ,su bardağı su

Hazırlanışı: Isırgan tohumu suyla kaynatılır. Yağı çıkınca ocaktan alınıp süzülür. Cilde ılık olarak uygulanır.

 

 

Normal Cilt Kremi

Malzemeler:4 çorba kaşığı soya yağı, 2 tatlı kaşığı salatalık suyu, 6 çorba kaşığı civan perçemi, 1 tatlı kaşığı mum, 5 damla reçine sakızı

 

 

Hazırlanışı:Mum kısık ateşte ısıtılır. Isıtılmış soya yağı ile salatalık suyu birlikte çok iyi karıştırılarak muma ilave edilir. Civanperçemi çok az suda ısıtılarak demlenir. Süzdükten sonra yağ ve mum karışımına ilave edilip ocaktan alınır.

 

Soğuyuncaya kadar çırpılır ve son olarak da reçineyi de ekledikten sonra cam kavanozda muhafaza edilir. Temizlenmiş göz çevresi ve dekolte dahil tüm cilde sabah-akşam uygulanır.

 

 

Yağlı Ciltler İçin Krem

 

 

Malzemeler:15 gr beyaz balmumu, 60 gr tatlı badem yağı, 1 salatalık

Hazırlanışı: Balmumu benmari usulü eritilir. Badem yağı ilave edilir. Salatalık soyularak çok ince doğranır. Kavanoza balmumunu örtecek kadar salatalık konur. Kavanozun ağzı yaldızlı kağıtla kapatılır. 1 saat kadar benmari usulü (su dolu kabın içinde) kaynamaya bırakılır. Ateşten aldıktan sonra iyice karıştırılır. Cilde sürülerek kullanılır.

 

Canlandırıcı Gece Kremi (Tüm Ciltlere Uygun)

 

 

Malzemeler:3 çorba kaşığı badem yağı, 3 çorba kaşığı lanolin, 2 çorba kaşığı kakao yağı, 2 tatlı kaşığı gül suyu, ½ tatlı kaşığı süzme bal

 

 

Hazırlanışı: Badem yağı, lanolin ve kakao yağı bir kapta benmari usulü eritilir. Ateşten alındıktan sonra düzgün bir krem haline gelinceye kadar iyice çırpılır. İçine gül suyu ve bal ilave edilir. Soğuyuncaya kadar karıştırılır ve cam bir kavanoza konur. Gece kremi olarak rahatlıkla kullanılır.

 

 

Badem Yağından Temizleme Kremi

Malzemeler:120 gr tatlı badem yağı, 30 gr suyu alınmış lanolin, 30 gr vazelin

Hazırlanışı:Yağlar bir kaba konulur. Bu kap, su kaynayan bir tencerenin içine oturtulur. Yağlar eriyince ateşten alınıp soğuyuncaya kadar çırpılır. Temiz cam bir kaba aktarılır. Cildi temizlemede kullanılır.

 

 

Kayısı Yağından Temizleme Kremi

Malzemeler:4 çorba kaşığı kayısı yağı, 2 çorba kaşığı susam yağı, 2 çorba kaşığı tereyağı, 1 çorba kaşığı damıtık su

Hazırlanışı: Tüm malzemeler birbirleri ile iyice çırpılır. Çırpma sonucu karışım düzgün bir hale gelmelidir. Bu kremi temiz cam bir kavanoza koyup cildinize uygulayabilirsiniz. Buzdolabında saklanması uygun olur.

 

 

Kırışık Açıcı Lavanta Kremi

 

 

Malzemeler:1 su bardağı lavanta çiçeği, 1 bardak portakal suyu, ½ salatalık, 1 yumurta sarısı , 2 çay kaşığı bal, Mısır unu veya yulaf unu

 

 

Hazırlanışı:Lavanta çiçeği, bir bardak portakal suyunun içinde kısık ateşte ısıtılır. Soyulmuş salatalık ezilerek karışıma ilave edilir ve birlikte karıştırılır. Bir yumurta sarısı, bal ve biraz mısır unu veya yulaf unu ilave edilerek krem haline getirilir. Birkaç saat buzdolabında dinlendirdikten sonra cildinize maske olarak uygulayabilirsiniz. Bu krem cilde bir ay boyunca haftada iki defa tatbik edilirse hem kırışıklıklarınızdan hem de sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

 

 

Çillerin Giderilmesi İçin Krem

 

 

Malzemeler:Yarım fincan ekşimiş süt, 1 tatlı kaşığı rendelenmiş bayır turpu, 2 çorba kaşığı mısır unu

Hazırlanışı: Malzemeler macun kıvamına gelinceye kadar iyice karıştırılır. Bu karışım temiz bir gazlı bez arasına konularak çillerin üzerine konulup yarım saat beklenir. Daha sonra cilt ılık su ile yıkanır.

 

 

NOT: Hazırladığınız kremlerin içine eczaneden alabileceğiniz birkaç damla asilbent tendürü damlatırsanız, kremlerinizi buzdolabında bozulmadan muhafaza edebilirsiniz.

 

 

Unutulmamalıdır ki, cildimiz bizim giysimizdir. Onu değiştiremeyiz. Ancak temiz tutarak, doğal malzemelerle temizleyerek beslersek, ona en güzel iyiliği yapmış oluruz…

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...