Jump to content

Reflünün Komplikasyonları...


Renan

Önerilen Mesajlar

barret hastalığı - barrett özefagus nedir - barrett özefagus tedavisi

 

Reflü hastalığında ciddi komplikasyonlar günümüzde azalmıştır. Bunun nedenleri düzensiz ilaç alımı, reflünün daha tanınır olması, erken doktora gitme ve alınan önlemlere bağlı olabilir. Fakat az da olsa asit reflüsü bazen ciddi sonuçlar doğurabilir. Asit teması ile yemek borusunda ciddi yaralanma ve kanamalar olabilir. Uzun süren iltihap ile lümende yutma güçlüklerine neden olan daralmalar olabilir.

 

En önemli konu reflü ve kanser ilişkisi nedir; bu bize sıklıkla sorulmaktadır. Bazı kişilerde uzun süreli reflüye bağlı olarak alt yemek borusunda hasara bağlı hücre değişikliği meydana gelir Barrett özefagus oluşur. Barrett hastalığında kişide yıllık % 1'e yakın yada yaşam boyu % 10 kanser gelişme riski olur ki bu son derece düşük bir rakamdır. Dolayısı ile bu hastalar ömür boyu periyodik gastroskopi ve biyopsi ile takip edilirler.

 

BARRETT ÖZEFAGUS VE KANSER

 

Şiddetli uzun süreli reflüye bağlı olarak yemek borusu alt uçta dokuda değişikliğe yol açan hasar oluşabilir ve buna Barrett özefagus adı verilir. Reflüde şikayetler değişik olduğu için ve günümüzde bir çok kişi hastaneye gitmeden eş, dost yada eczaneden rahatlıkla asit baskılayıcı ilaç kullandığından dolayı reflü hastaları genelde doktora geç gelir, ya da hastayı doktora getiren başka diğer şikayetlerde dikkatli sorgu ile reflü hastalığı tanısından şüphelenilir. Barrett özefagusu yıllar boyu reflü sonucu oluşabilir ve biz ilk kez doktora başvuran hastalarda yeni tanı olarak barrett özefagusunu görmekteyiz. Reflü hastalarında gerekli ilaç, diyet ve yaşam alışkanlıklarında değişiklikler ile çoğunda rahatlama sağlanır, fakat az bir grupta yıllar içerisinde reflüye bağlı olarak Barrett gelişebilir. Dolayısı ile bazı durumlarda uzun süreli ilaç tedavisi ya da reflüyü engelleyici endoskopik yada gereğinde cerrahi tedavi seçenekleri sunulmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin tam bir koruma sağlamamakla beraber asit kaçışını azalttığı gösterilmiştir, fakat Barrett özefagus gelişimi üzerine etkileri önümüzdeki yıllarda daha bir kesinlik kazanacaktır. Bu durumda mutlaka konunun uzmanı bir gastroenteroloji uzmanı tarafından değerlendirilmeli ve seçenekler hasta ile konuşulmalıdır.

 

Reflü hastalığında ilaç tedavisi veririz fakat bugün için Barrett özefagus gelişmisse ilaç ile geri dönmez, halen kanser riski taşıyan hastalara söylenmeli ve dikkatli takip programı belirlenmelidir.

 

Cerrahi tedavi; Reflü hastalarında şu durumlarda önerilebilir;

 

Geniş mide fıtığı varsa.

Şiddetli ve özelliklede kanamalı özefajit ( yemek borusu iltihabı, hasarı ) varsa.

Yemek borusunda tekrarlayıcı daralma varsa.

Asit reflüsüne bağlı şiddetli bronşit, pnömoni ve boğaz problemleri varsa.

Medikal tedaviye yanıt yoksa ya da tekrarlayıcı şikâyeti olan ve uzun dönem ilaç kullanmak istemeyen hastalarda.

 

Barrett hastalığında birden kanser olmaz; hastalar 2 yıllık aralıklarla uygun sayıda biyopsi alınarak izlenir. Bu hastaların en çok korktuğu noktadır; ya biyopsi yetersiz ve yanlışsa, beni 6 ayda bir ya da yıllık takip edin derler. Hasta ile detaylı konuşma ve kanser olasılığının azlığı vurgulanmalıdır. Barrett özefagusunda önce hafif ve sonra yüksek dereceli kanser öncesi hücreler ( displazi ) görülür. Hafif ya da düşük ( low grade displazide ) hastalar daha kısa periyotlarda izlenir. Yüksek dereceli displazi veya direkt kanser saptananlarda cerrahi düşünülmelidir.

 

Barrett hastalığında displazide kanser dönüşümünü engellemek için cerrahi tedavi yerine değişik tedavilerde uygulanmaktadır. Bunlar aşağıdaki yöntemlerdir ve amaç Barrettli dokuyu ortadan kaldırmaktır; değişik fizik kanunları ile hareket ederler. Dünya da en az 10 yılı aşkın tecrübe olsa ve yurt dışında bazı merkezler kullansa da, sınırların çizilmesi ve rutin uygulamalar gelecekte gözükmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...