Jump to content

Akut Bronşit Nedenleri...


Renan

Önerilen Mesajlar

Akut bronşit, solunum yollarının yani bronşlarımızın, özellikle sonbahar ve kış mevsiminde çok yaygın olarak görülen iltihabi bir hastalığıdır. Çoğu kez soğuk algınlığını takiben ortaya çıkarsa da, grip ve kızamık gibi başka hastalıkların bir komplikasyonu da olabilir. Hemen belirtelim ki, akut bronşit halkımız arasında yerleşmiş yanlış inancın aksine, korkulacak bir hastalık değildir.

 

·Akut bronşitin nedenleri:

Akut bronşitin nedeni çoğu kez rinovirüs, coronavirüs, adenovirüs, parainfuenza virüsleri gibi bir solunum yolları virüsüdür. Bakteriler de çok daha seyrek olarak akut bronşite yol açabilirler. Virüs ve bakteri gibi mikroplar dışında, bazı kimyasal maddeler ve zehirli gazların solunması da akut bir bronş iltihaplanmasını meydana getirebilirler.

 

·Risk faktörleri:

Akut bronşitin ortaya çıkmasında çevre ve iklim koşullarının büyük önemi vardır. Hava sıcaklığındaki ani değişiklikler, hava kirliliği, soğuk ve kuru hava akut bronşite zemin hazırlayan faktörlerdir. Sigara içilmesi, burundan nefes almayı engelleyen burun kemiği eğriliği ve polip gibi kişisel nedenler de akut bronşit için risk yaratır.

 

·Akut bronşitin belirtileri:

Belirtiler hastaların çoğunda bir soğuk algınlığını takiben ortaya çıkar. Başlangıçta burun akıntısı, hapşırma ile gözlerde kızarma, yanma gibi belirtiler vardır. Bunları, kuru ve yakıcı bir öksürük ile boğaz ağrısı izler. Ateş yavaş yavaş yükselir. Akşamdan sonra 39’ a kadar çıkabilir. Öksürürken göğüs kemiği arkasında batar tarzda ağrılar olması çok tipiktir. Şiddetli öksürük özellikle yaşlı ve sigara tiryakisi kişilerde nefes darlığı ile birliktedir. İlerleyen günlerde öksürük yumuşamaya başlar. Hastalar, sarı-yeşil renkte ve yapışkan nitelikte balgam çıkararak rahatlarlar. Bir çok hastada halsizlik ve iştahsızlık da vardır.

 

·Akut bronşit tehlikeli bir hastalık mıdır?

Akut bronşit sıradan bir hastalık olarak kabul edilebilir. Normal koşullarda 1-2 haftada tamamen düzelir. Küçük bebekler, ileri yaştakiler ve kalp hastaları için ciddi tehlikeler, örneğin solunum ve kalp yetersizliği tabloları ortaya çıkabilir.

 

Bebeklik çağında geçirilen bazı viral bronşitlerin ileri ki yıllarda astım için bir risk faktörü olabileceği de ileri sürülmektedir.

 

·Akut bronşit tedavisi:

Birkaç günlük yatak istirahatinin belirtilerin çabuk düzelmesi bakımından büyük önemi vardır. Kesinlikle sigara içilmemeli, hava kirliliği, deodorant, böcek ilaçları ve diğer tahriş edici maddelerden kaçınılmalıdır. Akut bronşitin etkeni çoğu kez virüslerdir ve antibiyotiklerin de virüslere karşı hiçbir etkisi yoktur. Virüs enfeksiyonuna bakteriler eklenmişse veya bronşitin nedeni doğrudan bakteriler ise o zaman uygun bir antibiyotik tedavisi gerekir.

 

Öksürük kesici ilaçlar da ancak doktor önerisiyle alınmalıdır. Bronşite bağlı olarak fazla miktarda balgam çıkaran hastanın öksürük reflekslerini kesmek doğru değildir.

 

Balgamı sulandırarak ve yumuşatarak dışarıya çıkarılmalarını kolaylaştıran şuruplar yanında, bol miktarda sıvı içmek de aynı şekilde yararlıdır. Yüksek ateşi olan hastalara ateş düşürücü olarak parasetamol verilmeli, 16 yaşın altındakilerde aspirinden sakınmalıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...