Jump to content

Korku Sebebiyle Adam Öldürme


ELA NAZ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Türk Ceza Kanunu 461.maddesinin 2.bendinde içinde insan oturan ev bina ve benzeri yerlere belirli şekilde yapılan saldırılara karşı başvurulan yasal savunma hali düzenlenmiştir. Düzenlemenin yasal savunmanın özel bir hali olduğu konusunda doktrin ve uygulamada görüş birliği bulunmaktadır.

 

- Saldırı; bir şahsın “evine” veya “içinde adam oturur sair her türlü bina ve müştemilatına” yönelik ve “merdiven kurup çıkmak” “duvar delmek” “kapıyı kırmak” “ateş koymak” şeklinde olmalıdır. Ancak bu deyimler sınırlı olmayıp örnekleyici nitelikte olduğu unutulmamalıdır.

 

 

- Bu fiillerin gece vakti yapılması gerekir ; ancak gündüz saldırı yapılıyorsa ev bina veya benzeri yerlerin “ ücra bir mahalde bulunma”sı gerekir. - Yapılan saldırı nedeniyle ev bina veya benzeri yerlerde oturanlarda kendi güvenlikleri açısından makul bir endişeye ve ciddi bir korkuya kapılmış olmaları ve saldırının da böyle bir etki meydana getirmeğe elverişli olması gerekmektedir. - Fail saldırının yarattığı endişe ve ciddi korkunun etkisi altında savunma olarak adam öldürme veya müessir fiili suçunu işlemiş olması gerekir

 

- TCK 461. madde 2.bent açısından sınırın aşılmasından söz edilebilmesi için aynı bentte yer alan yer ve zaman koşulunun gerçekleşmemesi veya saldırıyı defetmek için kullanılan araç ve bunların kullanılış biçiminde ifrada gidilmesi gerekir.

 

- Sınırın aşılması durumunda faile verilecek ceza “asıl fiile mürettep ceza ağır hapse tahvil olunmak üzereüçte birden yarıya indirilir.

 

alıntı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Korku Sebebiyle Adam Öldürme

      Korku Sebebiyle Adam Öldürme meşru müdafa nedeniyle adam öldürme, meşru müdafa, korkuyla adam öldürmenin cezası   - Türk Ceza Kanunu 461.maddesinin 2.bendinde, içinde insan oturan ev, bina ve benzeri yerlere belirli şekilde yapılan saldırılara karşı başvurulan yasal savunma hali düzenlenmiştir. Düzenlemenin, yasal savunmanın özel bir hali olduğu konusunda doktrin ve uygulamada görüş birliği bulunmaktadır.   - Saldırı; bir şahsın “evine” veya “içinde adam oturur sair her türlü bina

      , Yer: Hukuk

×
×
  • Yeni Oluştur...