Jump to content

Pınar Selek’e Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis


ALACAKARANLIK

Önerilen Mesajlar

[h=2]MISIR Çarşısı’nda 7 kişinin ölümü, 127 kişinin de yaralanması ile sonuçlanan 1998 yılındaki patlamaya ilişkin 14 yıldır devam eden davada üçüncü kez kararını açıklayan mahkeme heyeti, Yargıtay’ın bozma kararına uyarak Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. 1998’de meydana gelen patlamanın ardından tutuklanan Selek 2,5 yıl sonra tahliye olmuştu.[/h]

 

spacer.gif

 

 

 

 

 

19027333.jpg

 

 

 

İstanbul 12’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya başka bir suçtan tutuklu bulunan sanıklardan Maşallah Yağan katıldı. Strasbourg Üniversitesi’nde doktora eğitimi gören Pınar Selek’in de arasında bulunduğu diğer sanıklar ise duruşmaya katılmadı.

Duruşmayı çok sayıda yabancı heyet,

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, oyuncu Nur Sürer, eski Milletvekili Ufuk Uras ile Selek’in halen doktora öğrencisi olduğu Strasbourg Üniversitesi rektör yardımcısı da izledi. Saat 10.00 başlaması gereken duruşma mahkeme heyetinin davanın hangi salonda görüleceği yönünde karar verememesi üzerine 11.00’de başladı. Mahkeme duruşmayı kendi salonunda yapmak yerine büyük salonda yapmaya karar verdi.

Mahkemeye daha önce Pınar Selek hakkında beraat yönünde oy kullanan hâkim Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu başkanlık yaptı. Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu Yargıtay’ın beraati bozma kararına uyan heyette yer almamıştı.

[TABLE=width: 246, align: right]

<tbody>[TR]

[TD]

19027629.jpg[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]KARAR HUKUKEN YOK[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Pınar Selek’in babası ve avukatı Alp Selek kararı şöyle yorumladı: Artık bu mahkemeler sıkı yönetim mahkemelerinden ve DGM’lerden çok daha hukuksuz işler yapmaktan çekinmiyorlar. Bu davada kesinleşmiş bir beraat kararını ortadan kaldırma cesareti, hem de savcı tarafından temyiz olmuş, genel kurula gitmesi gerekirken hAkları olmadan karardan rücu edip ceza verme yoluna gitmişlerdir. Bize göre hukuken yok bir karardır.[/TD]

[/TR]

</tbody>[/TABLE]

KARARDAN DÖNÜLMESİ MAHKEMEYİ TÖHMET ALTINDA BIRAKIR

Sanık avukatlarının, mahkemenin beraate direnme kararından dönülmesine dair kararından vazgeçilmesine ilişkin talebi mahkemece oy birliğiyle reddedildi. Talebin oy birliği ile reddedilmesine sanık avukatları tepki gösterdi. Yargıtay’ın bozma kararının ardından mahkemece verilen direnme kararı ile Selek ve Öztürk hakkında daha önce verilen beraat kararının kesinleştiğini savunan bazı sanık avukatları, “Mahkeme beraate direnme kararından geri dönemez, dönülmesi halinde mahkeme töhmet altında kalır.

Mahkemenin beraat kararında direnmesi sanıklar yönünden usuli olarak kazanılmış bir haktır. Mahkeme bundan dönemez. Siz bu kazanılmış hakkı reddederek fikrinizi de beyan etmiş oluyorsunuz” dedi.

“KARARI VERDİKTEN SONRA SAVUNMA YAPIN DİYORSUNUZ

Pınar Selek’in avukatı Akın Atalay, “Sayın mahkeme verdiği bu kararla bozmaya uyulması konusunda direndi. Bu, Pınar Selek yönünden ağırlaştırılmış müebbet hapis kararı verdiniz demektir. Siz zaten kararınızı vermişsiniz. Kararı verdikten sonra savunma yapın demek…. afedersiniz ama söyeleyerek kabalaşmak istemiyorum” diye tepki gösterdi.

“BİZ DE MAHKEME DE SON SÖZÜMÜZÜ SÖYLEDİK

Selek’in avukatlarından Bahri Bayram Belen de “Mahkemenizce beraat kararı verilmiştir. Beraate direnme kararı ile mahkeme Selek ve Öztürk yönünden dosyadan el çekmiştir. Bu yüzden savunma yapmamızı gerektirecek usuli bir süreç ve yargılama aşaması bulunmamaktadır. Esas hakkında savunma yapmamız mümkün değildir. Biz son sözümüzü söylemiştik. Aslında mahkemede Pınar Selek yönünden son sözünü söylemiştir. Bu aşamada ayrıca bir son söz söylemek için imkan yoktur” dedi.

[TABLE=width: 246, align: right]

<tbody>[TR]

[TD]

18245319.jpg[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]BAŞKAN DİRENDİ ÜYELER CEZA İSTEDİ

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Mahkeme üçüncü kararını oy çokluğuyla aldı. Daha önce Pınar Selek’in beraati yönünde karar veren Başkan Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, aynı kararında direndi ve Pınar Selek’e ceza verilmemesi yönünde oy kullandı. Üye hakimler Mehmet Hamzaçebi ile daha önce beraat kararı veren Mehmet Erdoğan ise Selek’e ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi yönünde oy kullandı.

YARGITAY’A YENİDEN GİDECEK

Pınar Selek’in 147 yıl sonra ceza aldığı dava dosyası yeniden Yargıtay’a gönderilecek. Kararı bir kez daha Yargıtay 9. Ceza Dairesi inceleyecek. Yargıtay cezayı onarsa karar kesinleşecek. Yargıtay kararı herhangi bir nedenle bozarsa dosya yeniden İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilecek ve yeniden yargılama yapılacak.

[/TD]

[/TR]

</tbody>[/TABLE]

1 SAATLİK ARANIN ARDINDAN

Mahkeme sanık avukatlarından son sözlerini sorarak, karar için duruşmaya 1 saat ara verdi. Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Pınar Selek hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

 

 

pinar_selekkk_24012013_1753_wmp4.jpgPINAR SELEK’İN GÖRÜNTÜLERİ-ARŞİV

 

 

 

ADLİYEDE BÜYÜK DAYANIŞMA

Duruşma öncesi İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanan grup basın açıklaması yaptı. Pınar Selek’in babası Alp Selek, kardeşi Seyda Selek, sanatçı Nur Sürer ve yurtdışından çok sayıda sivil toplum örgüt üyesinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 150 kişilik grup, “Pınar Selek’in beraatini geri istiyoruz” yazılı pankart açtı. Grup, “Pınar Selek yalnız değildir” şeklinde slogan attı. Basın açıklamasını okuyan sanatçı Nur Sürer, Pınar Selek’in iki duruşmadır süren davasında reddi hakim talebinin usulsüzce reddedildiğini söyleyerek, “22 Kasım Perşembe günü görülen duruşmada mahkemenin yetkisi olmadığı halde kendi nihai beraat hükmünü Yargıtay Ceza Kurulu yerine geçerek ara kararla bozmaya yeltendiğini gördük” dedi. Pınar Selek’in babası Alp Selek de, değerlendirme yapmanın zor olduğunu belirterek, davanın hukuk olmayan bir davaya dönüştüğünü belirtti. Pınar Selek’in kardeşi Seyda Selek ize “Artık 15 sene oldu. Adalet beklemiyorum. Beraatimizi geri verseler bile adalet yerini bulmaz. Artık bu davadan kurtulmak istiyoruz” dedi.

DAVANIN SEYRİ

Patlamayla ilgili 8 yıl süren ilk yargılamada, mahkeme patlamanın bombadan mı yoksa LPG’den mi kaynaklandığının tam tespit edilememesi nedeniyle Pınar Selek hakkında ceza verilmemesine karar verdi ancak beraat ettiği yönünde bir hüküm kurmadı. Yargıtay 9’uncu Dairesi, hüküm kurulması gerektiğini belirterek yerel mahkemenin kararını bozdu.

İKİNCİ KEZ YAPILAN YARGILAMADA BERAAT ETTİ

Yargıtay’ın bozma kararın ardından ikinci kez yapılan yargılamada kararını açıklayan mahkeme heyeti, Mısır Çarşı’ndaki patlamanın neden kaynakladığını tespitinin mümkün olmadığını ifade ederek patlamayı gerçekleştirdikleri iddia edilen Pınar Selek'in delil yetersizliğinden beraatlerine karar verdi.

AİHM’E BAŞVURDU

Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi yerel mahkemenin beraat kararını bu kez “ceza verilmesi” yönünde bozdu. Kararın bozulması üzerine Selek’in avukatları Mayıs 2010’da “Adil yargılama yapılmadığı”, “İşkenceye maruz kaldırğı”, “Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı ilkesi ihlal edildiği” gerekçesi ile AİHM’sine başvurdu. Olumsuz karar çıkması durumunda yeniden yargılanma hakkı da isteyen Selek, manevi tazminat talebinde de bulundu. Selek’in başvurusunu kabul eden AİHM gelişmelerin de bildirilmesini istedi.

MAHKEME ÜÇÜNCÜ YARGILAMADA BERAAT KARARINDA DİRENDİ

Yargıtay’ın ikinci kez verdiği bozma kararının ardından üçüncü kez yapılan yargılamada mahkeme heyeti oy birliği ile Pınar Selek hakkında verdiği beraat kararında direndi.

DİRENME KARARINDAN VAZGEÇTİ

22 Kasım 2012’de görülen duruşmada ise mahkeme heyeti ani bir kararla Selek ve Öztürk yönünden verdiği beraat kararında direnmekten usule aykırı olduğu gerekçesi ile vazgeçti. Mahkeme heyeti, Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi’nin Selek’in ağırlaştırılmış müebbet hapsine karar verilmesi istemiyle verdiği bozma kararına uyulmasına karar verdi. 9 Şubat 2011’de Selek ve Öztürk hakkında verilen beraat kararına direnme kararının altında İstanbul 12’inci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu üye hakimler Mehmet Karababa ve Mehmet Erdoğan’ın imzası vardı. Karardan bir süre sonra Mehmet Karababa Adalet Komisyonu üyeliğine atandı. Başkan Vedat Yılmazabdurahmanoğlu rahatsızlığı nedeniyle heyete başkanlık yapamadı. Heyette beraat kararına direnen hakimlerden sadece Mehmet Erdoğan yer aldı.

 

P

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...