Jump to content

Sigaraya Bağlı Kalp Hastalıkları Artıyor...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Niyazi Güler, genç yaşta görülen kalprahatsızlıklarının nedenleri başında sigara ve nargile alışkanlıklığının geldiğini bildirdi.

 

Prof. Dr. Güler, son yıllarda gençlerde, kalp damar rahatsızlıklarınıngörülme sıklığının arttığını söyledi.

 

Sigaraya başlama yaşının düştüğüne dikkati çeken Güler, şunları kaydetti:

 

''Kalp krizleri günümüzde gençlerde daha çok görülmeye başlandı. Bugün, dünyadaki ölüm sebeplerinin yüzde 43'ünü kalp damar hastalıkları oluşturuyor. Sigara ve nargileye bağlı kalphastalıklarının gençlerde artış gösterdiğini görüyoruz. Tekirdağ'da 16 ay gibi kısa bir sürede 3 bin 463 işlem yaptık. Gördüğümüz kadarıyla da genç hasta sayımız çok fazla. Maalesef lise öğrencilerinin çoğu sigara kullanıyor. 15 yaşında sigaraya başlayan kişinin 35 yaşında kalp hastası olma oranı da yüksek. Sigarayla büyük bir mücadele gerekiyor. Lise ve üniversitelerde sigara kullanımının önüne acil olarak geçilmesi gerekiyor.''

 

''Nargile 10 kutu sigaraya eş değer''

 

Nargilenin sigaradan daha zararlı olduğunu belirten Prof. Dr. Güler, şu bilgiyi verdi:

 

''Buharlaşmış duman dokularımızın daha fazla zarar görmesine neden oluyor. Nargilede nemlenmiş bir hava olduğu için daha fazla dokulara yapışır ve daha fazla kana geçer. Bu sebeple nargile 10 kat daha zararlı. Sigaranın içinde 4 bin 500 kanserojen madde var ve bir nargile, 10 kutu sigaraya eş değer. Bu maddeler kalp rahatsızlıklarının yanı sıra kansere de yol açıyor. O yüzden sigara ve nargile dumanından uzak durmak gerekiyor.''

 

Güler, kalp hastalıklarından korunmak için tütün mamullerinden uzak durmanın yanı sıra spor ve beslenmeye de dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...