Jump to content

Polikistik Böbrek Hastalığı...


Renan

Önerilen Mesajlar

34ffk9j.jpg

 

Polikistik böbrek hastalığı, kist kümelerinin, öncelikli olarak böbreklerde meydana geldiği bir hastalıktır. Kistler kansere yol açmayan, su benzeri bir sıvı içeren yuvarlak keseciklerdir. Genellikle böbrekler en şiddetli şekilde etkilenen organlar olmasına rağmen, polikistik böbrek hastalığı yalnızca böbreklerle sınırlı kalmaz. Hastalık, vücudun başka bir yerinde de kistlerin oluşmasına yol açabilir. Polikistik böbrek hastalığı bulunan kişiler için en büyük risk yüksek tansiyon meydana gelmesiyken, başka bir yaygın sorunsa böbrek yetmezliğidir. Polikistik böbrek hastalığının şiddeti büyük değişiklikler gösterir ve bazı komplikasyonları önlemek mümkündür. Düzenli muayene, yüksek tansiyon gibi komplikasyonlardan kaynaklanan böbrek hasarını azaltmak üzere tedaviye yönlendirebilir.

 

Belirtiler

 

Polikistik böbrek hastalığının belirtileri arasında şunlar var:

 

Yüksek tansiyon

Böbrek büyümesine bağlı sırt veya yan ağrısı

Baş ağrısı

Karın büyümesi

İdrarda kan

Sık idrara çıkma

Böbrek taşları

Böbrek yetmezliği

İdrar yolu veya böbrek enfeksiyonları

 

Doktora ne zaman başvurmalısınız? Bazı kişilerde herhangi bir belirti veya işaret olmadan ve kişinin hasta olduğu bilinmeden, yıllar boyunca polikistik böbrek hastalığı bulunabilir. Yüksek tansiyon, karın büyümesi, idrarda kan, sırt veya yan ağrısı ya da böbrek taşları gibi polikistik böbrek hastalığı belirti ve işaretlerinin bazılarını gösterdiğiniz takdirde, bunların nedenini tespit etmek üzere doktorunuza başvurun. Birinci derece bir akrabanızda; ebeveyn, kardeş veya çocukta polikistik böbrek hastalığı varsa, bu hastalık için taramadan geçmenin artılarını ve eksilerini tartışmak üzere doktorunuza başvurun.

 

Komplikasyonlar

 

Polikistik böbrek hastalığıyla ilişkili bir dizi komplikasyon arasında şunlar var:

 

Yüksek tansiyon. Yükselen tansiyon, polikistik böbrek hastalığının yaygın bir komplikasyonudur. Yüksek tansiyon tedavi edilmediğinde, böbreklerinize daha fazla zarar verebilir, kalp hastalığı ve felç riskinizi artırabilir.

Böbrek fonksiyonu kaybı. Böbrek fonksiyonunun ilerleyici kaybı, polikistik böbrek hastalığının en ciddi komplikasyonlarından biridir. Hastalığa sahip kişilerin neredeyse yarısı 60 yaş itibarıyla böbrek yetmezliği çeker, 70 yaş itibarıyla yüzde yetmiş beş kadarında böbrek yetmezliği görülür. Yüksek tansiyonunuz ya da idrarınızda kan veya protein varsa böbrek yetmezliği riskiniz daha yüksektir.

 

Polikistik böbrek hastalığı, böbreklerin kandaki atıkları ortadan kaldırma, vücudun sıvı ve kimyasal dengesini koruma becerisini zamanla kaybetmesine yol açar. Kistler büyüdükçe basınç oluşturur ve böbreklerin normal, etkilenmeyen bölgelerinde yaralanmayı artırır. Bu etkiler yüksek tansiyona yol açar ve böbreklerin atıkların toksik seviyelere ulaşacak kadar birikmesini önleme becerisini engeller. Hastalık kötüleştikçe, son dönem böbrek yetmezliğine yol açabilir. Son dönem böbrek yetmezliği görüldüğünde, ömrünüzü uzatmak üzere sürekli böbrek diyalizine veya böbrek nakline ihtiyacınız olacaktır.

 

Hamilelik komplikasyonları. Polikistik böbrek hastalığı bulunan birçok kadında hamilelik başarılı geçer ama bazı vakalarda, hayati tehlike oluşturan preeklampsi adlı bir hastalık görülebilir. Hamile kalmadan önce yüksek tansiyonu olan kadınlar en yüksek risk grubundadır.

 

Karaciğerde kist büyümesi. Polikistik böbrek hastalığı olan birinde karaciğer kistleri meydana gelme olasılığı yaşla birlikte artar. Hem erkeklerde hem de kadınlarda kist gelişimi görülmesine rağmen, genellikle kadınlarda daha büyük kistler gelişir. Dişilik hormonları kist büyümesine katkıda bulunabilir.

 

Beyinde anevrizma gelişimi. Beyindeki bir arterin lokal büyümesi, yırtılması halinde kanamaya yol açabilir. Polikistik böbrek hastalığı bulunan kişilerde, özellikle 50 yaşından önce bu hastalığa yakalananlarda, anevrizma riski daha yüksektir. Aile geçmişinde anevrizma varsa ya da kontrolsüz yüksek tansiyon söz konusuysa risk daha yüksektir.

 

Kalp kapakçığı bozuklukları. Polikistik böbrek hastalığı olan yetişkinlerin neredeyse dörtte birinde mitral kapak prolapsusu meydana gelir. Bu durumda kapakçık düzgün kapanmaz ve kanın geri akışına olanak sağlar.

 

Kolon sorunları. Polikistik böbrek hastalığı olan kişilerde, kolon duvarında fıtıklar ve torbalar ya da kesecikler (divertiküloz) meydana gelebilir.

 

Kronik ağrı. Polikistik böbrek hastalığı olan kişilerde ağrı yaygın bir belirtidir. Genellikle yanda veya sırtta görülür. Ağrı aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonu veya böbrek taşıyla ilişkili olabilir.

Tedavi ve İlaçlar

 

Polikistik böbrek hastalığının tedavisi, aşağıda yer alan işaretler, belirtiler ve komplikasyonlarla ilgilenmeyi kapsar:

 

Yüksek tansiyon. Yüksek tansiyonun kontrol altına alınması, hastalığın ilerlemesini geciktirerek böbrek hasarını yavaşlatır. Düşük sodyum ve düşük yağ içeren, orta derecede protein ve kalori içeriği bulunan bir diyeti, sigarayı bırakmayla, egzersizi artırmayla ve stresi azaltmayla birleştirmek, yüksek tansiyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir.

 

Ancak yüksek tansiyonu kontrol altına almak üzere genellikle ilaca ihtiyaç duyulur. Polikistik böbrek hastalığı bulunan kişilerde yüksek tansiyonu kontrol altına almak üzere anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri adlı ilaçlar kullanılabilir. Bununla beraber, tansiyonun iyi bir şekilde kontrol altına alınması için birden fazla ilaç gerekli olabilir.

 

Ağrı. Genellikle sırtta veya yanlarda bulunan kronik ağrı, polikistik böbrek sendromunun yaygın bir belirtisidir. Ağrı genellikle hafiftir ve asetaminofen içeren reçetesiz ilaçlarla kontrol altına alabilirsiniz. Ancak bazı kişilerde ağrı daha şiddetli ve süreklidir. Nadir görülen durumlarda, kistlerin basınca ve ağrıya yol açacak kadar büyük olması halinde, doktorunuz kistleri almak üzere ameliyat önerebilir.

 

Kist komplikasyonları. Nadiren, böbrek kistleri şiddetli ağrıya yol açtığında ya da diğer organları veya kan damarlarını tıkadığında kistleri boşaltmak üzere ameliyat olmanız gerekebilir.

 

Mesane veya böbrek enfeksiyonları. Böbrek hasarını engellemek üzere enfeksiyonların derhal antibiyotikle tedavi edilmesi gerekebilir.

 

İdrarda kan. İdrarda kan gördüğünüzde, idrarı seyreltmek üzere bol miktarda sıvı almanız gerekir. Seyreltme, idrar yolunuzu tıkayabilecek pıhtıların oluşmasını engelleyebilir. Yatak istirahati de kanamayı azaltabilir.

 

Böbrek yetmezliği. Böbrekleriniz atıkları ve fazladan sıvıları kanınızdan ayırma becerilerini kaybederse, diyalize veya böbrek nakline ihtiyacınız olacaktır.

 

Karaciğer kistleri. Karaciğer kistlerinin ameliyat harici kontrolü, hormon yenileme tedavisinden kaçınmayı içerir. Nadiren, diğer seçenekler arasında, çok sayıda olmamaları halinde semptomatik kistlerin boşaltılması, karaciğerin kısmen alınması veya karaciğer nakli yer alır.

 

Anevrizmalar. Polikistik böbrek hastalığınız ve aile geçmişinizde intrakranyal anevrizma yırtılması varsa, doktorunuz intrakranyal anevrizmalara karşı düzenli tarama yapılmasını önerebilir. Bir anevrizmaya rastlanırsa, boyutuna bağlı olarak, kanama riskini azaltmak üzere anevrizmaya cerrahi bir klips takılması tercih edilebilir. Küçük anevrizmaların cerrahi olmayan tedavisi, yüksek tansiyonun ve yüksek kolesterolün kontrol altına alınmasıyla sigaranın bırakılmasını kapsayabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...