Jump to content

'İsimsiz' Bir Performans


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kadınları ele alan bu performansa izleyiciler de dahil olacak.

 

19147325.jpg

 

Performans sanatçısı Itır Demir, 2012 senesinde Tophane’de açılan Mixer sanat merkezinde 6 Şubat Çarşamba günü “İsimsiz” adlı performans gösterisiyle sanatseverlerle buluşacak.

 

Çocuk yaşta evlenen bir kadının hayat hikayesinden yola çıkılarak hazırlanan performans gösterisinde kadının bu süreçte yaşadıkları konu ediliyor.

 

Gösteriyle ilgili bilgi veren sanatçı Itır Demir, “Performansta çeşitli göstergelerle oyunlar üzerinden kadının evliliği ve yaşamına odaklanılır. Kadınlar üzerindeki eril şiddetin devlet şiddetinden farklı olmadığı yine bu yolla ifade edilir. Performans esnasında kadın, toplumsal rollerin, cinsiyet rollerinin ve devlet denetiminin en çok kabul edildiği bir kurumun içinde yaşamaktadır. Uygulanmasıyla, toplumsal rollerin ve devlet denetiminin kabul edildiği evliliğin, kadınlar üzerindeki sonuçlarının manevi baskı ve eril şiddet olabileceği de görülmektedir” dedi.

 

KADIN CİNAYETİLERİ HATIRLATMASI

Demir’in “İsimsiz” adlı performansında ayrıca son zamanlarda çok tartışılan kadın cinayetlerinin insanların hafızalarında canlandırılması amaçlanıyor.

 

İNTERAKTİF PERFORMANS

Performans 6 Şubat Çarşamba saat 19:00-20:00 arası Mixer’de izlenebilecek. İzleyiciler ayrıca bizzat performansa da dahil olabilir.

 

'

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...