Jump to content

Yükseklerde Bir Şehir Erzurum


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Tarihi Mirasını koruyarak gelişen Erzurum,dünya liginde bir kayak merkezi olma yolunda ilerliyor; Bulunduğu noktada yeni bir cazibe noktası olma yolunda ilerliyor..

 

Uçaktan indikten yirmi dakika sonra kendimi kayak pistlerine atabilirdim ama önce Erzurum’un dokusunu keşfe çıkıyorum. Palandöken’in eteklerine kurulmuş şehre çift şeritli geniş bir bulvardan giriyor ve Cumhuriyet’in kuruluşunda önemli rol oynayan Erzurum Kongresi Binası’nın önünden geçiyorum. Bir dönemin önemli bir Selçuklu şehriydi Erzurum. İki dünya arasında köprü olduğu düşünülen ve şehirlerin koruyucusu anlamına gelen Selçuklu sembolü çift başlı kartal, sanki hâlâ şehrin üzerinde kanat çırpmaya devam ediyor. Geniş bulvarları, havuzlu meydanları ve alttan aydınlatmalı kaldırımları ile şehir merkezi, son yıllarda büyük bir değişim geçirmiş, modern bir görünüm kazanmış. Akşamları aydınlatılan Çifte Minareli Medrese ve Ulu Cami’nin görüntüsü ise şehre damgasını vurmaya devam ediyor. Eski mahalleleri gezerken her girdiğim sokak, kulağıma ayrı bir hikâye fısıldıyor: Ayağında kot pantolon, koltuğunun altında kitapları ile Atatürk Üniversitesi’nin yolunu tutan genç kızlar, evini Oltu taşı atölyesine çevirmiş yaşlı zanaatkârlar...

 

Hepsi de kent manzarasının değişmez parçaları. Gökyüzünde ise ayrı bir telaşın izleri görünüyor. Minarelerin arasından geçerek sıcak ülkelere doğru yola çıkmış saksağanların Palandöken Dağı’nı aşarak çizdiği göç yolu gözümde uzadıkça uzuyor. 1179’da yapılmış Ulu Cami ve hemen yanında 13. yüzyıldan kalma Çifte Minareli Medrese, Selçuklu taş işlemeleri ile bezenmiş iki büyüleyici yapı. Caminin tepesi, bölgede çok sık rastlanan kırlangıç yuvasını andıran biçimde örtülmüş. Bu mimari yapı sayesinde içerideki nem ve koku temizleniyor, doğal bir havalandırma sağlanıyor, içerisi gerçekten de mis gibi kokuyor. Bu tür çatı yapısı şehirdeki eski Erzurum evlerinde de hâlâ kullanılıyor. Caminin sadeliğine karşılık, yakutlar ve Erzurum taşları ile bezenmiş ahşap minberden gözlerimi alamıyorum. Buradan çıkınca Erzurum taşı olarak bilinen Oltu taşı atölyelerinin sıralandığı dar sokaklardan geçerek Rüstem Paşa Bedesteni’ne giriyorum. Erzurum’a özel siyah renkte yarı kıymetli Oltu taşı, aslında fosilleşmiş reçinelerden elde ediliyor.

 

Özellikle gümüşle birleştiğinde çok şık duruyor. Modern ve ilginç tasarımlı modeller dikkatimi çekiyor. Bedestende saatlerce dolaşıp her bir dükkânda ikram edilen koyu Erzurum çayı içmek de mümkün ama dışarıda hava kararmaya başladı. İnsanlar kapılar ardında kendi dünyasına çekilmiş bile. Biraz uzaktaki ışığa doğru yöneliyorum. Kentsel dönüşümün sembollerinden Kiremitliktepe’deki kayakla atlama kuleleri ışıl ışıl ve modern bir enstalasyon gibi şehrin kış sporları kimliğine dikkat çekme çabasıyla dikiliyor karşımda. Aslında Erzurum’un kış sporlarıyla turizme açılması 20 sene öncesine dayanıyor. Palandöken Kar Sporları Merkezi 3 bin 271 metre rakımda beş telesiyej, bir teleski, iki baby lift ve bir gondola sahip. 2011 senesinde düzenlenmiş olan Universiade Kış Oyunları sırasında yapılmış olan Türkiye’nin ilk half pipe ve boarding cruise pistleri Palandöken’i snowboard meraklıları gözünde ayrıcalıklı kılıyor. Erzurum’a 25 kilometre mesafede kayak yarışları için sıfırdan kurulmuş olan Konaklı Alp Kayağı Merkezi de dikkat çeken bir başka tesis. Toplam pist uzunluğu 60 kilometreye yaklaşan bir alana yayılan bu bölgede henüz otel bulunmadığından sadece antrenman yapan sporcular görülüyor. O yüzden kayakçıların çoğu hâlâ Palandöken’in yolunu tutuyor. Ben de onlardan biriyim. Akşam şömine başında oturup yorgunluğumu atarken beyaz tepeleri seyrediyorum. Ateşe bir odun daha atıyorlar. Bense şehrin keyfini sürüyorum. Buraya kış tatili için gelen herkes gibi…

 

Erzurum; tarihi ve kültürel zenginlikleri ile yalnızca kışın değil yılın her mevsimi ziyaretçi akınına uğruyor. Erzurum Kalesi, şehrin panoromik fotoğraflarını çekmek isteyenlere, manzarasıyla ilham verici fırsatlar sunuyor. Erzurum, sahip olduğu Selçuklu ve Osmanlı eserleriyle yaşayan bir sanat tarihi müzesi gibi. Şehir, yakın çevresindeki doğal güzelliklerle de özel bir konuma sahip. Narman Peri Bacaları ve Tortum Şelalesi, Erzurum’un doğal hazinelerinden yalnızca birkaçı.

 

YER SOFRASINDA CAĞ KEBABI

Köy evi tarzındaki yer sofralarında cağ kebabı ve diğer yöresel lezzetlerinin ikram edildiği Erzurum Evleri oldukça ilginç. Şehirde 11 yöresel ev restore edilmiş. İbrahim Paşa Mahallesi’ndeki Cumhuriyet Caddesi, Yüzbaşı Sokak’taki evler birbirine bağlanmış ve bulundukları sokağın üzeri kapatılarak küçük ve sıcak mekânlar oluşturulmuş. Duvarları ise antika hedikler (karda batmadan yürümek için ayağa takılan kafesli alet) süslüyor.

 

AHMET DEMİR

(kayak hocası)

“Palandöken’de 3 bin 170 rakımlı Ejder Tepesi gerçekten de uzunluğu ve zorlayıcı yapısı ile sporcular için heyecan verici bir pist. Erzurum kayak açısından çok avantajlı bir bölge. Pistlerden havaalanı 20, şehir merkezi ise üç dakika mesafede. Modern sağlık kuruluşlarına 10 dakikada erişiliyor. Pist yapısından dolayı özellikle snowboard’cular Palandöken’i tercih ediyor. 10 -17 Mart 2013’te Snowboard Dünya Gençler Şampiyonası da burada yapılacak.”

 

Lala Paşa Camisi’nin hemen karşısındaki tarihi binalarda kadayıf dolmasını tadabilirsiniz.

Erzurum’daki Atatürk Üniversitesi’nde öğrenciler seçmeli ders olarak kayak sporunu tercih edebiliyor.

 

İlk Erzurum Tabyaları 18. yüzyılda inşa edilmiş. Nene Hatun’la tanınan Aziziye Tabyası Kars kapısında.

 

Tarihi Rüstem Paşa Bedesteni’nde (Taşhan) şehirde kara elmas olarak adlandırılan Oltu taşından yapılmış aksesuarlar satılıyor.

 

BİLİYOR MUSUNUZ?

Erzurum’un kuşları çok meşhur. Sürmeli, toy, kara kanatlı bataklık kırlangıcı, sürmeli kız kuşu ve daha nice kuşun göç yolu Erzurum’dan geçiyor. Kuşlar kent yakınlarındaki bataklık ve sulak alanlarda yaşıyor.

 

150_3755erzurum01.jpg

 

150_3755erzurum02.jpg

 

150_3755erzurum13.jpg

 

150_3755erzurum14.jpg

 

150_3755erzurum15.jpg

 

150_3755erzurum17.jpg

 

150_3755erzurum18.jpg

 

150_3755erzurum19.jpg

 

150_3755erzurum21.jpg

 

150_3755erzurum22.jpg

 

150_3755erzurum23.jpg

 

150_3755erzurum24.jpg

150_3755erzurum26.jpg

 

150_3755erzurum27.jpg

 

150_3755erzurum28.jpg

 

skylife dergisinden..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...