Jump to content

Gemi Makineleri Mühendisliği


Sidre

Önerilen Mesajlar

Tanımı

 

Gemi makineleri mühendisi, gemilerin itici kuvvet sistemlerinin, güç merkezlerinin, ısıtma ve havalandırma sistemlerinin, dümen-dişli mekanizmasının, pompaların ve diğer mekanik ve elektrik teçhizatının projelerini yapan, bunların yapımı ve işletilmesiyle ilgili işleri planlayan ve yürütülmesini denetleyen kişidir.

 

Görevleri

 

Yeni inşa edilecek, yenileştirilecek veya onarımı yapılacak gemilerin projelerini yapar ve bu projelerin veya proje taslaklarının gemi genel planına yerleşimini sağlar, - Gemi genel planına göre ve uluslararası standartlara uygun olarak makine ve ekipmanları seçer ve geminin mühendislik hesaplarını yapar, - Gerekli malzemenin alımı için istenen nitelikleri belirler, - Projeler doğrultusunda yapım, işletim ile bakım ve onarım işlerinin yürütülmesini sağlar.

 

Kullanılan Alet ve Malzemeler

 

Bilgisayarlar ve hesap makineleri, telefon, faks gibi iletişim araçları, - Mihengir, gönye, cetvel, pergel, mikrometre gibi ölçü ve kontrol aletleri, - Şablon, rapido gibi çizim alet ve makineleri.

 

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler

 

Gemi makineleri mühendisi olmak isteyenlerin; - Üst düzeyde genel yeteneğe, - Sayısal düşünme yeteneğine, - Göz-el koordinasyonuna, - Bir işi planlayıp yürütebilme yeteneklerine sahip, - Şekil ve uzay ilişkilerini algılayabilen, - Mekanik ilişkileri görebilen, bir makineyi tasarlayabilen, - Fen bilimlerine özellikle fiziğe ilgili kimseler olmaları gerekir.

 

Çalışma Ortamı ve Koşulları

 

Gemi makineleri mühendisi tersanelerde, fabrikalarda, gemi makine dairelerinde görev yapar. Çalışma yerleri bazen kirli ve rutubetli olabilmektedir. Çalışma ortamı kapalı ve gürültülüdür. Ancak proje yaparken büroda çalışır. Görev yaparken makine zabitleri, deniz motor makinistleri, ateşçi ve makine teknisyenleri ile işbirliği halindedir.

 

Çalışma Alanları ve İş Bulma Olanakları

 

Gemi makineleri mühendislerinin iş bulma olanakları oldukça fazladır. Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığına bağlı denizcilik işletmelerinde, resmi ve özel tersanelerde; deniz taşımacılığı yapan özel kuruluşlarda, gemi makineleri imal eden fabrikalarda, bu makinelerin alım-satımını yapan ticarethanelerde, mühendislik bürolarında çalışabilmektedirler.

 

Meslek Eğitiminin Verildiği Yerler

 

Bu mesleğin eğitimi İstanbul Teknik Üniversitesi, Denizcilik Fakültesi, “Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği” bölümünde verilmektedir.

 

Meslek Eğitimine Giriş Koşulları

 

Mesleğin eğitimine girebilmek için, - Lise veya dengi okul mezunu olmak, - Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği” lisans programı için yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak, - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda “Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği” lisans programı ile ilgili en az bir yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir.

 

Eğitimin Süresi ve İçeriği

 

Meslek eğitiminin süresi 4 yıldır. Eğitimleri süresince öğrenciler; Matematik, Fizik, Atölye (Tersane), Malzeme, Gemi Resmi, Gemi Makineleri, İmal Usulleri, Gemi Elektriği, Gemi Direnci, Gemi Deniz Yapı Mukavemeti, Gemi Hidrodinamik Dizaynları gibi temel bilim dersleri alırlar. Öğrenciler eğitimleri esnasında, bakım, onarım, imal ve dizayn üzerine staj yapmak zorundadırlar.

 

Meslekte İlerleme

 

Gemi inşaatı mühendisleri eğitimlerini sürdürerek akademik kariyer yapabilirler, çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda yönetim kademelerine yükselebilirler.

 

Benzer Meslekler

 

Gemi ve deniz yapıları mühendisliği, gemi inşaatı mühendisliği.

 

Burs, Ücret Ve Kazanç Durumu

 

Eğitim sırasında; Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumunun kredi hizmetlerinden, çeşitli kurum ve kuruluşlarca sağlanan burslardan yararlanabilirler. - Kamu kurum ve kuruluşlarında teknik hizmetler sınıfından ücret alırlar. Özel sektör de ise anlaşmaya bağlı olarak değişen miktarlarda ücret alabilmektedirler.

 

Daha Ayrıntılı Bilgi İçin Başvurulabilecek Yerler

 

- İlgili eğitim kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...