Jump to content

Renkle Terapi Teşhis Ve Tedavi


Lakito

Önerilen Mesajlar

RENKLE TERAPİ TEŞHİS VE TEDAVİ:

 

Renk terapinin, renklerle teşhis ve tedavinin temelinde ışığın etkisini insanlar ve bitkiler üzerindeki fiziksel etkilerini hatırlatmak isterim. Kaynağını güneşten alan ışık elektromanyetik enerjiler ile dopdolu olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Bu enerjilerin değişik dalga boylarına frekanslarla ışık hızıyla hareket ettikleri de esastır. Bu hızın saniyede 300 km olduğunu belirtmek isterim. Güneş dünyadaki doğal hayatın sürdürülmesi görevini üslenmiştir. Bitkiler güneşten gelen enerjiyi yapraklarında bulunan klorofil sayesinde ( bitkiye yeşil renk veren pigment) yakalar ve karmaşık moleküllere dönüşür. Buda bitkinin hayatı idame ettirmesini sağlar. Bu olaya biz kısaca fotosentez diyoruz. İşte ışık ve hayat arasındaki bağlantı bu şekildedir. Işığın eksik ve yetersiz olduğunu düşünürsek canlıların yeterli hayat enerjisini alamayacaklarını böylelikle de sağlıksız mutsuz sevgisiz anlamsız ve sonuçsuz bir yaşamın içine girecekleri çok aşikardır.

 

Renkli ışıklar: Uzun süre renkli ışığa bakmak renk terapisinde veya renkle teşhis ve tedavide kullanılan bir yöntemdir. Tabiki böyle bir çalışmayı yanınızda bir uzman olmadan yapmamak gerekir. Renklerden faydalanmanın en etkili yolu renkli ışıklardan faydalanmaktır. Çünkü renkli ışıklar sinir sistemimizin üzerinde direk etkili olurlar. Değişik hastalıkların tedavisine yönelik farklı renkli ışıklar geliştirilmiştir. Bunların etki ve yoğunlukları birbirlerinden farklıdır. Renkli ışıkların yanlış kullanılması ise bünyemizde tahribatlar ve negatif sonuçlar meydana getirir. Örneğin spektrumdan rasgele seçilmiş bir ışığa maruz bırakılan kişide baş dönmesi mide bulantısı gerginlik gibi oluşumlar ilk belirtilerdir. Renkli ışıkların etkileri Amerikalı bilim adamı Robert Gerard tarafından ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. 1932 yılında ışığın etkisini mahkumlar üzerinde deneyen Gerard mahkumları önce kırmızı ışığa maruz bırakmış . Bu ışığın mahkumlarda sinirli ve saldırgan davranışlara yol açtığını görünce bu rengi sinir sistemini olumsuz yönde etkilediği belirlenmiştir. Ayrıca kırmızı enerjinin kalp atışlarını ve solunum sistemini hızlandırdığı Gerald deneyleri ile ortaya çıkmıştır. Kırmızı enerji ile yapılan deneylerin sonucu insanlarda daima fizyolojik ve zihinsel olarak normalin üstünde ataklık ve aktivite görülmüştür.

 

Mavi ışık kullanılarak yapılan deneylerde ise tam tersi sonuçlar elde edilmiştir. Bu tonlardaki ışıkların sakinleştirici etkileri görülmüş yine mahkumlar üzerindeki uyarlamada mahkumlarda uysallık ve sessizlik halleri görülmüştür. Böylece mavinin fizyolojik olarak kan basıncını düşürdüğü solunumu yavaşlattığı kas faaliyetlerini en aza indirdiği görülmüştür. Böylelikle kabızlık, deri dökülmesi, ülser, prostat tansiyon göz hastalıkları stres ve anemi hastalıkları renkli ışıklarla tedavi edilebilecek en belirgin hastalıklardır.

 

Psikolojik olarak ortaya çıkan kendine güven eksikliği içe kapanıklık cinsel sorunlar bir takım fobiler gibi rahatsızlıkların şifacılığını da faydalı olabilen bu sistemde başarılı olabilmek için renk ile terapinin renkle teşhis ve tedavinin temel ilkelerini mutlaka çok iyi bilmek gerekir.

 

RENK TERAPİSİ:

 

Renk terapisi metabolizmada sağlıklı bir denge sağlamak için renk enerjilerinden faydalanma işlemidir.Renk enerjilerinin insanın AURA sı tarafından absorbe(emilme)edildiğini hatırlamak isterim.Söz konusu enerjileri vücuda sokan diğer elamanlar ise göz deri ve Chakralardır.Vücudumuza değişik yollardan sokulan bu enerjilerle fiziksel ve duygusal bu enerjilerle fiziksel ve duygusal olumsuzlukların ortadan kaldırılmasında tam bir etkendir.Vücudun ve ruhun sağlıklı gelişmesi için sürekli olarak renk enerjilerine ihtiyaç duyarız.Uygulayacağınız renk terapisinin temel ilkeleri size basit gelebilir.Bir çok insan renklerin pozitif ve negatif özelliklerini bildirmenin bu konuda yeterli olabileceğini düşünüyorlar.Bir de bunu Chakralarla bağdaştırarak renk terapisi için her şeyin hazır olduğunu karar verebiliyorlar.Bu son derece yanlış bir yaklaşım.Başarılı bir tedavi uygulayabilmek için her şey den önce tüm renklerin özelliklerini en ince ayrıntısına kadar bilmeniz gerekiyor. Bir başka deyiş ise her rengin insan üzerindeki fiziksel zihinsel duygusal açıdan göstereceği etkiyi öğrenmenin şart olduğudur. Bunları çok iyi bilmeniz halinde bile terapi için yeterli sayılmazsınız. Bu tip bilgiler ile başkalarına tavsiyelerde bulunmanız da hiç doğru değil. Renk terapide spektrumdaki renklerin hepsinden aynı anda faydalanmanın yolu güneşe yönelmektir. Tıpkı eski yunanlıların ve mısırlıların yaptıkları gibi. ne var ki her zaman tüm renkler işimize yaramaz. Bu durumda bizlere faydalı olabilecek aletler geliştirilmiştir. Bu aletler yardımı ile vücudun ihtiyacı olan kısmı ihtiyacı olan renk ile yükleyerek faydalı olmak mümkündür. Projeksiyon ile ve renkli slaytlar yapılan bu terapilerin yan ısıra vizüalizasyon, meditasyon ve afirmasyon renkle terapinin çeşitli yollarıdır. Renkli mumlardan da yararlanılabilir.

 

Renk terapisi seansları aylık uygulanır. Tam bir renk terapisi seans süresi 9 ile 12 ay arası sürebilir. Yön tayini yapabilmek için kişinin yaşam durumu renk analizi ile eksik renklerinin belirlenmesi ve aurasının çekim ve yorumu ile ihtiyaç duyduğu renkler saptanır. Ardından ilk tercih edilen yöntem biraz sonra bahsedeceğimiz renk projeksiyon makinesi ile eksik renklerinin yüklenmesi olacaktır. Renkli ışık tedavisi dediğimiz bu yöntem ile renk seçimi için bir liste hazırlanır. Bu liste o kişide sorun yaratan dengesizlikler ve olumsuzlukların tespitinde önem taşır. Söz konusu liste esas itibari ile omuriliğin bir resmidir. Burada her omurga bir renk ile eşleşmiştir. Omurilik sinir sistemi vasıtası ile vücudun tüm sistemleri ile bağlantılıdır. Ve her organ bir omurga ile bağlantılı olduğundan hastanın rahatsızlığı anlamak için önemlidir.

 

 

Renk Projeksiyonu: eksik olan renk enerjisini kişiye yüklemek için kullanılan bu sistem için özel bir projeksiyon alet geliştirilmiştir. Şekilde gördüğünüz bir gözlük gibi takılarak renk yüklemesi yapılan bu alette eksik rengin folyosu hastanın görebileceği şekilde göz kısmına takılır . Alette kişinin yaş bilgileri ve yükleme yapılacak süre programlandıktan sonra hastanın rahat edeceği şekilde ki bu 8 dakikalık seanslar ile renk yüklemesi yapılır.

 

El Yordamı İle Renk Aktarma (Kralın Dokunuşu): Bizans saraylarında halk arasında birinin başı ağrıdığı zaman kralın önünde diz çökerdi ve kral başı ağrıyan kişinin başına dokunarak ağrının geçmesini sağlardı. Kralın dokunuşu ve mavi aspirin adlarını alan bu yöntemde kral düşünce gücü ile kişinin başına mavi renk yüklemesi yapardı. Günümüze kadar gelen bu sistem hala renk ile tedavide kullanılmaktadır. Ellerimizi kullanarak renk projeksiyonu işlevini gerçekleştirebiliriz. Bunun için uygulama yapacağınız kişinin arkası size dönük bir vaziyette gözlerini kapatarak oturmasını sağlayın. Ellerinizi onun taç çhakrası bölgesinin 5-6 cm üzerine getirerek eğer arzu ederseniz ellerinizi onun tam kafasının üzerine koyabilirsiniz. Kendinizi serbest bırakarak ritmik bir şekilde nefes alıp vermeye başlayın. Havayı içinize çekerek bedeninizin ritmik enerji ile dolduğunu ve bunu uygulama yaptığınız kişiye aktardığınızı hissedin. Soluk almaya devam ederken bedeninizden dışarıya verdiğiniz hava enerjiye dönüşerek karşınızdaki kişinin taç chakrasına girecektir. 3-5 dakika uygulamaya devam edin. Kişinin belirgin bir dengeye kavuştuğunu hissedeceksiniz.

 

MUMLARLA RENK TERAPİSİ:

 

Ateşin fiziksel etkilerinin yanı sıra iç dünyamız üzerinde de büyük etkileri vardır. Bir ateş topu olan güneş dünya üzerinde hayatın ortaya çıkmasında ve devam etmesinde büyük etmendir. İnsan ruhunun ateşlenmesi ise ilhamı ve yaratıcılığı ortaya çıkarır. Metafiziksel amaçlar için mumların kullanılması hemen hemen insanlık tarihi kadar eskidir. O zamanlarda ateş büyük güç ve güven kaynağı olarak kabul edilirdi.Mum fizyolojik ve psikolojik açıdan aktif bir insan modelinin sembolüdür. Mumlar terapi amaçlı kullanılırken dini törenlerde vazgeçilmez bir parça halindedir. Mumu yaktığınızda kendinizi karanlık ve boşluğa sonsuz bir ışık getiren olarak görmelisiniz. Bu inanışın başlangıcı bile fevkalade bir etki yapar. Yakılmamış bir mum enerjiden yoksun bir hayat gibidir. Bu hayatın bedensel ve ruhsal düzeni için ona can veren dokunuşu siz sunmalısınız.

 

Mum Kullanımını Başlıca Kuralları:

1- Mumun rengi ve titreşim gücü mum yakıldığında harekete geçer ve büyüyerek çevreye yayılır. Bu esnada yakın çevrede bulunanlar da bu rengin etkisi altına girerler.

2- Seçeceğiniz mumun rengi ihtiyaç duyduğunuz yoksun renk için uyumlu olmalı

3- Mum kullanılmadan önce iyice temizlenip yabancı maddelerden arındırılmalıdır. Böylece mumu negatif etkilerden korumuş oluruz. Mumun temizlenmesi ayrıca rengini güçlendirir."buna mum tanzimi" denir. Tanzim yağ kullanılarak yapılır. Bunun için piyasada satılan güzel mum yağları veya sıradan bir zeytinyağı kullanılabilir. Elinize bir miktar yağ döküp mumu aşağıdan yukarıya doğru sıvazlayarak tanzim edebilirsiniz.

4- Bir mumu asla iki amaçlı kullanmayın. Örneğin aydınlatma ve terapi gibi. böyle bir halde mumun rengi titreşim kaybı verir.

5- Terapi için her türlü mum işinize yarar.

6- Mum kullanılarak başka birisi için de terapi yapabilirsiniz. Ne var ki muhakkak karşı tarafın rızası alınmalıdır. Aksi takdirde kendi bütünlüğünüzde olumsuz etkiler yaşarsınız

7- Terapi seansının en son işlevi mumu söndürmek olmalıdır. Mumu üfleyerek değil üzerine bir bardak kapatarak söndürün. Nefes de mum gibi yaratıcı bir güç olduğundan yaptığınız olumlu terapiye zararlar yükleyebilirsiniz.

 

Mum renkleri: beyaz;saflığın ve gücün simgesi

Siyah: güçlü ve koruyucu

Kırmızı: Sağlık ve ihtiras

Pembe: sevgi ve başarı

Turuncu. Neşe ve yapıcılık

Sarı: altın sarısı meditasyon mumudur.

Yeşil: büyüme ve hareket

Mavi: ruhsal olaylar

Gri ve gümüş: açıklık ve şefkat

Kahverengi: nötr özellikler

Mor ve eflatun: başarı ve yükselme

 

 

Üçgen Mum Terapi: yükseltici görev yapar renklerin karışımı ile güç yükler.

Üçgen şekli tıpkı bir yükseltici gibi hareket eder ve her türlü rengin tedavi gücünü artırır. Ayrıca birlikte kullanılan renginde olumsuz etkilerini yok eder.

 

01-1.jpg

 

Kare şekli: tüm fizyolojik sistemlerin güçlenmesini sağlar

 

02-1.jpg

 

Çapraz Konum: Mumların kişinin çevresinde çapraz dizilimi ateş hava su ve toprak dengelenmesini meydana getirir. Bu şekil kalp merkezi ile direk bağlantılıdır. Bu konumun diğer bir özelliği ise fiziksel ruhsal ve zihinsel oluşumu bir arada olumlu yönde toplamasıdır.

 

03-1.jpg

 

Beşgen: Bütün renklerin etkilerini aktarır. Bu şekil insanda ruhsal enerjinin istenilen doğrultuda oluşmasını sağlar ayrıca bu şeklin şifa meleklerini insan üzerinde topladığı da kabul edilen varsayımlardandır

 

05-1.jpg

 

Altı Kollu Yıldız: Mumların altı kollu yıldız şeklinde dizilmesi kalp zihin vücut ve ruh arasındaki köprüleri güçlendirir. Bu terapi tüm sistemleri içererek gelişimini de sağlar.ayrıca güçlendirici ve koruyucudur.

 

04-1.jpg

 

Yedi Kollu yıldız: özellikle çocuk sağlığında elverişli bir sistemdir. Bu sistem tüm chakra sistemlerini dengeleyerek renk enerjilerini daha etkin bir şekilde yayılmasını ve faydalı olmasını meydana getirir.

 

06-1.jpg

 

Aşağıda bizleri Living Colour ( canlı renk) terapisinde kullandığımız bir çeşit ilk yardım rehberi sunulmuştur. Alışıldık ilaç tedavisinin dışında renk vizüalizasyonu yöntemi kullanarak tedavi süresini kısaltabiliriz. Hastalıklarla daha etkin bir biçimde mücadele edebiliriz.

 

Renkle İlk Yardım Rehberi:

 

HASTALIK

Agorofobi

Akne

Apse

Alkolizm

Anemi

Anjin

Anksiyete

Artrit (eklem iltihabı)

Astım

Bel ağrısı

Mesane sorunları

a- yüksek

b- düşük

Çıban

Bronşit

Kızarıklar

Yanıklar

Kanser

Katarakt

Nezle

Göğüs ağrıları

Klostrofobi

Soğuk algınlığı

Vücut kırgınlığı

Öksürük

Kramp

Kist

Sistit

Depresyon

Diyabet

Dispepsi

Kulak ağrısı

Egzama

Epilepsi

Zihin yorgunluğu

Ruhsal yorgunluk

Fiziksel yorgunluk

Bayılma

Ateş

Zehirlenme

Donma

Safra taşı

Gastrit-ülser TEDAVİ EDİCİ RENK

turkuvaz

turkuvaz

turuncu-kırmızı

turuncu

kırmızı

yeşil

mavi

sarı-turuncu

turkuvaz-mavi

mavi

turuncu

turuncu-kırmızı

turkuvaz

turkuvaz

yeşil-mavi

mavi

mavi

yeşil-macenta

yeşil-mavi

turkuvaz-mavi

yeşil

yeşil

kırmızı-turuncu

turkuvaz- mavi

mavi

mavi

macenta-yeşil

macenta

turuncu

sarı

turuncu

mavi-mor

turkuvaz

mavi-mor

turkuvaz

yeşil

mavi-turuncu

macenta-pembe

turkuvaz-mavi

sarı-turkuvaz

turuncu-kırmızı

turuncu-mavi

yeşil

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...