Jump to content

Аllаhın Ayeti İbret için: Kabir azabı


cicikızzz
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Fotoĝrafta Ommanın devlet hastanesinde ölen 18 yaşlı gencin resmi. Gencin cesedi gömüldükten sonra üç saat sonra babasının talebi üzerine kabirden geri çıkarılmıştı. Hastanede vefat eden genç aynı gün hoca tarafından yıkanmış, cenaze kılınıp defnedilmişti. Görgü tanıkların, akrabaların ve doktorların ifadelerine göre genç siyah saçlı, hiç bir yerinde kırık, dövülme veya işkence yeri olmadıĝı şekilde defnedilldiĝini ifade ediyorlar. Fakat gömüldükten üç saat sonra babası doktorların oĝlunun ölüme sebep olan dianoza şüphe eder ve oĝlunun kabirden çıkartılıp otopsi yapılmasına talep etmişti.

 

Üç saat önce defnedilen genç çıkarıldıktan sonra, onu gören aile fertleri ve tüm akrabaları şok olmuşlar. Çünkü kabire koydukları genç idi, fakat üç saat sonra önlerinde yatan saçları bem-beyaz olan, sanki çok ihtiyar bir insanın cesedi idi. Saçları beyaz, bütün bedenine inanılmaz seviyede işkence ve azab vermenin izleri bulunuyordu. Ellerin, kolların ve ayakların kemikleri kırık vaziyette.

 

Kaburga kemikleri kırık ve bedenin içeresine inanılmaz bir şiddetle basık durumdaydılar. Bütün bedeni ve yüzü yekpare bir morluk hale gelmişti.

 

Kurtuluşu artık ummayan ve sonsuz acıya mazhar olduĝu açık gözlerinden ve kurumuş kandan gencin inanılmaz bir işkenceye tutulduĝunu gösteriyor.

Ölen gencin akrabaları İslam âlimlere yöneldiler. Onlar da durumu öĝrendikten sonra, hepsi dilbirliĝi ile Kabir azabının ibretli bir örneĝin olduĝunu ifade ettiler. Ki Allah (c.c) ve Peygamberimiz Muhammed (s.a.v.) Kabir azaptan haber veriyor ve ümmeti sakındıryorlar.

 

Şok geçiren baba oĝlunun şımarık hayat yaşayıp, çeşitli günahlarda bulunup namazlarını kılmadıĝını itiraf etti.

 

Allahın yolunda, yani Cihadda şehid olanlardan başka ölen her bir insan Kabir imtihanından geçecektir. Kıyamet gününden önce insanı bekleyen ilk korkunç bir sınav.

 

Peygamberimizden (s.a.v.) İmam Ahmedin rivayet ettiĝi hadis şerifte şöyle naklediliyor:

 

Peygamberimiz, onun üzerine selat ve selam olsun buyurdu:

 

- Ölümden sonra ölünün ruhu tekrar cesede döndürülür. Yanına da Munker ve Nekir isimli iki tane melek gelir ve sorguya çekerler: „Rabbin kim?“

 

Insan cevap verir: „Rabbim – Allah.“ Sonra onlar sorar: „Senin dinin ne?” O cevap verir: “Dinim – İslamdır.” Sonra onlar sorar: “Size gönderilen uyarıcı kim?” O cevap verir: „O Allahın resülüdür.” O zaman onlar sorar: “Sen bunları nereden biliyorsun?” O cevap verir: “Ben Allahın Kitabını okudum ve Ona iman ettim.”

 

O zaman semadan ses gelir: “Kulum hakikatı söyledi, ona cennet döşeĝini serin ve önünde cennet kapılarını açın” - , sonra o çok sevinecek, cennet ferahlıĝına kavuşacak ve onun kabri göz alabildiĝi kadar geniş olacak.

 

Kâfire ve günâhkârâ gelince onun hakkında Allah resülü, sallallahu aleyhi vesellem, şöyle buyurdu:

 

- ve ruhunu tekrar cesede döndürürler. Yanına da Munker ve Nekir isimli iki tane melek gelir ve sorguya çekerler: „Rabbin kim?“

 

O cevap verir: „Bilmiyorum.“ Sonra ondan sorulur: “Size gönderilen uyarıcı kim?”O tekrar: “Bilmiyorum” der, ve o zaman semadan gelen ses şöyle: “Bu yalancıdır, ona ateşten döşek serin ve önünde cehennem kapılarını açın!” - , o zaman onun kabrini cehennemin harareti sarar, kabri ise dar olur ve kaburgalar birbirine girinceye kadar kabir onu sıkar.

 

Başka hadislerde söyleniyor: Sorgu esnasında Melekler kâfir olan veya günâhları çok olan müslümanı işkence edip dövecekler, ve bu işkence dehşet vericidir.

 

Peygamberimizin (s.a.v.) de Allahdan Kabir azabından kendisini korumasını ve bu duayı herkese de emir ettiĝi rivayet ediliyor.

 

Kabir azabı iki çeşittir:

Birincisi, hiç bitmeyen Kabir azabı. Bunlar hakkında Allah Taala Kur’ani Kerimde buyuruyor:

- "...o ateştir, sabah ve akş** ona giriftâr oluyorlar."

 

Bazı azap ise bir müddet devam edip sonradan kesilen Kabir azabı. Bu tip Kabir azabı günâhkâr muslumanlar için olur, azabın şiddete ve aĝırlıĝı ise işlediĝi günâhların aĝırlıĝına göredir.

 

18 yaşlı genç hakkındaki hadise inanan kalpler için bir ibrettir, kalbi mühür basılmış şahıslar için de tekrar bir masal, oyun gibi gelecektir. Çünkü onlar bakıyor fakat görmüyorlar, dinliyorlar fakat duymazlar…

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kabir Azabi

 

 

 

 

 

ALLAH'in Ayeti ibret için: Kabir azabi

 

17ix1.jpg

 

 

 

Fotografta Ommanin devlet hastanesinde ölen 18 yasli gencin resmi. Gencin cesedi gömüldükten sonra üç saat sonra babasinin talebi üzerine kabirden geri çikarilmisti. Hastanede vefat eden genç ayni gün hoca tarafindan yikanmis, cenaze kilinip defnedilmisti. Görgü taniklarin, akrabalarin ve doktorlarin ifadelerine göre genç siyah saçli, hiç bir yerinde kirik, dövülme veya iskence yeri olmadigi sekilde defnedilldigini ifade ediyorlar. Fakat gömüldükten üç saat sonra babasi doktorlarin oglunun ölüme sebep olan dianoza süphe eder ve oglunun kabirden çikartilip otopsi yapilmasina talep etmisti.

 

 

 

 

Üç saat önce defnedilen genç çikarildiktan sonra, onu gören aile fertleri ve tüm akrabalari sok olmuslar. Çünkü kabire koyduklari genç idi, fakat üç saat sonra önlerinde yatan saçlari bem-beyaz olan, sanki çok ihtiyar bir insanin cesedi idi. Saçlari beyaz, bütün bedenine inanilmaz seviyede iskence ve azab vermenin izleri bulunuyordu. Ellerin, kollarin ve ayaklarin kemikleri kirik vaziyette. Kaburga kemikleri kirik ve bedenin içeresine inanilmaz bir siddetle basik durumdaydilar. Bütün bedeni ve yüzü yekpare bir morluk hale gelmisti. Kurtulusu artik ummayan ve sonsuz aciya mazhar oldugu açik gözlerinden ve kurumus kandan gencin inanilmaz bir iskenceye tutuldugunu gösteriyor.

 

 

 

 

 

Ölen gencin akrabalari Islam âlimlere yöneldiler. Onlar da durumu ögrendikten sonra, hepsi dilbirligi ile Kabir azabinin ibretli bir örnegin oldugunu ifade ettiler. Ki Allah (c.c) ve Peygamberimiz Muhammed (s.a.v.) Kabir azaptan haber veriyor ve ümmeti sakindiryorlar.

 

Sok geçiren baba oglunun simarik hayat yasayip, çesitli günahlarda bulunup namazlarini kilmadigini itiraf etti.

 

Allahin yolunda, yani Cihadda sehid olanlardan baska ölen her bir insan Kabir imtihanindan geçecektir. Kiyamet gününden önce insani bekleyen ilk korkunç bir sinav.

 

Peygamberimizden (s.a.v.) Imam Ahmedin rivayet ettigi hadis serifte söyle naklediliyor:

 

Peygamberimiz, onun üzerine selat ve selam olsun buyurdu:

 

- Ölümden sonra ölünün ruhu tekrar cesede döndürülür. Yanina da Munker ve Nekir isimli iki tane melek gelir ve sorguya çekerler: Rabbin kim?

 

Insan cevap verir: Rabbim Allah.

Sonra onlar sorar: Senin dinin ne? O cevap verir: Dinim Islamdir.

Sonra onlar sorar: Size gönderilen uyarici kim?

O cevap verir: O Allahin resülüdür.

O zaman onlar sorar:Sen bunlari nereden biliyorsun?

O cevap verir: Ben Allahin Kitabini okudum ve Ona iman ettim.

 

O zaman semadan ses gelir: Kulum hakikati söyledi, ona cennet dösegini serin ve önünde cennet kapilarini açin

 

- , sonra o çok sevinecek, cennet ferahligina kavusacak ve onun kabri göz alabildigi kadar genis olacak.

 

Kâfire ve günâhkârâ gelince onun hakkinda Allah resülü, sallallahu aleyhi vesellem, söyle buyurdu:

 

- ve ruhunu tekrar cesede döndürürler. Yanina da Munker ve Nekir isimli iki tane melek gelir ve sorguya çekerler:

 

Rabbin kim?

O cevap verir: Bilmiyorum.

Sonra ondan sorulur:Size gönderilen uyarici kim?

O tekrar: Bilmiyorum der, ve o zaman semadan gelen ses söyle:

Bu yalancidir, ona atesten dösek serin ve önünde cehennem kapilarini açin

- , o zaman onun kabrini cehennemin harareti sarar, kabri ise dar olur ve kaburgalar birbirine girinceye kadar kabir onu sikar.

 

Baska hadislerde söyleniyor: Sorgu esnasinda Melekler kâfir olan veya günâhlari çok olan müslümani iskence edip dövecekler, ve bu iskence dehset vericidir.

 

Peygamberimizin (s.a.v.) de Allahdan Kabir azabindan kendisini korumasini ve bu duayi herkese de emir ettigi rivayet ediliyor.

 

Kabir azabi iki çesittir:

Birincisi, hiç bitmeyen Kabir azabi. Bunlar hakkinda Allah Taala Kur’ani Kerimde buyuruyor:

- ...o atestir, sabah ve aksam ona giriftâr oluyorlar.

 

Bazi azap ise bir müddet devam edip sonradan kesilen Kabir azabi. Bu tip Kabir azabi günâhkâr muslumanlar için olur, azabin siddete ve agirligi ise isledigi günâhlarin agirligina göredir.

 

18 yasli genç hakkindaki hadise inanan kalpler için bir ibrettir, kalbi mühür basilmis sahislar için de tekrar bir masal, oyun gibi gelecektir. Çünkü onlar bakiyor fakat görmüyorlar, dinliyorlar fakat duymazlar.

Alıntıdır

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...