Jump to content

Bu X-ray’lerde Çıplak Kalınıyor


Guest Lucky

Önerilen Mesajlar

Havaalanlarında artık bu cihaz olacak. Çırıpçıplak gösteren cihaz şimdiden ortalığı ayağa kaldırdı. Cihaz kemiklere varana dek gösteriyor.

Amerika’da yolcuların uzun zamandır sıkı kontrollerden geçtiği biliniyordu. Yeni geliştirilen bu sistem ise çırılçıplak taramayı sağlıyor.

New York firması L3 Communications tarafından geliştirilen bu yeni nesil x-ray sistemi ile, insan vücunu iskelet yapısına kadar taranıyor artık.

Yolcular üzerlerindeki metal eşyaları çıkardıktan sonra, ellerini başlarının üstünde tutarak cihaza giriyorlar ve üç saniye içinde bütün vücutları taranıyor.

1990 yılında çekilmiş olan bilim kurgu eseri Total Recall filminde, Marslıları tanımlamak için kullanılan sistemden esinlenerek hazırlandı yeni nesil x-ray cihazları.

Cihazın içindeki sensörler, elektromanyetik bandlar sayesinde, vücuttaki dalga boyutlarını ölçüyor. Cihazın içindeki kişinin yüzü bulanıklaştırılarak yapılan tarama sonrası elde edilen görüntüler kaydedilmiyor. Sadece güvenlik amaçlı yapılıyor taramalar.

b20090401110826-1.jpg

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği ise bu yeni teknolojiye karşı. Bu cihazın, mastektomi ya da tüp ameliyatı geçirmiş kişileri teşhir ettiğini, en önemlisi ise kişisel haklara taciz olduğunu vurguluyorlar.

Ama Ulaşım ve Güvenlik Yönetimi bu cihazları pilot bölgeler olarak belirledikleri Salt Lake City, Las Vegas, Miami, San Fransisco, Tulsa, Okla ve Albuquerque havaalanlarına yerleştirdiler bile.

 

Şu anda gönüllülük sistemi ile bu cihazı kullanıyor yolcular. Cihaza girmek istemeyen zorlanmıyor.

Yolcu Güvenliği Danışmanlarından bir sözcünün yaptığı açıklamaya göre, bu yeni tarayıcı sistemi eskisine göre çok daha iyi. “Çünkü, özellikle diz ve kalçalarında platin bulunan yolcular eski sistem nedeniyle çok güçlük yaşıyorlardı, ama şimdi bu sorun ortadan kalkacak” diye konuştu yetkili.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...