Jump to content

Hıdırellezde Bir Kağıda Dileğini Gül Ağacına Asmak Caiz midir?


cicikızzz
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Hıdırellezde bir kağıda dileğini gül ağacına asmak caiz midir?Dinimizde dilekler yalnızca Yüce Allah'tan dilenir. Çünkü dileğimizi yerine getirebilecek yegane kudret sahibi olan Yüce Allah'tır. "De ki: Allah'ım sen mülkün sahibi, sen dilediğine mülkü verirsin, dilediğinden mülkü alırsın, dilediğini yükseltirsin, dilediğini alçaltırsın. İyilik senin elindedir sen her şeye kadirsin. " (Âli İmran, 3/26)

 

Dileklerimizi öncelikle ve sadece Allah'tan dileriz. Çünkü herşey O'nun kudretindedir. O'nun izni ve haberi olmadan hiçbir şey meydana gelemez. Dileklerimizi arz ettiğimiz kulları ancak birer vasıta olarak görmeliyiz.

 

"O'nun katında izni olmadan şefâat edecek (dilekleri yerine getirebilecek) kimdir?" (el-Bakara, 2/255)

 

Ehl-i Sünnet itikadında tevessül, yani dualarımızda Allah katında makbul olduğu zannolunan kişilerin hürmetine Allah'tan istemek caizse de, bunda çok dikkatli olmak ve o kişide herhangi bir güç görmemek lazımdır. Dileğimizi, şahısların veya ölülerin yerine getirebileceğine inanmak bizi küfre ve şirke götürebilir.

 

Bu sebeple türbelere gidip dilekte bulunmak veya dileklerimizi dile getirirken Allah ile birlikte, şahısları zikretmek hususlarında dikkatli olmak gerekir. Ayrıca türbelere dilek mumları dikmek, dilek taşı yapıştırmak, mukaddes sanılan türbelere adak adamak, çaput bağlamak bâtıl ve bid'at olan ve İslâm ile ilgisi bulunmayan şeylerdir. Bunlara inanarak ve bel bağlayarak yapmak kişiyi küfre götürebilir. (Habil Nazlıgül)

 

Aynı şekide hıdırellezde de gül ağacına asılan dilek kağıtlarının bir manası yoktur. O günden veya gül ağacından medet ummak doğru değildir. Dinimiz bu gibi batıl inançları yasaklamıştır.

.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

paylaşım için teşekkürler..ama zaten dileğini Allah tan istiyorsun.Hızır ve İlyas a.s. arada aracı oluyor.ve ihtiyaç sahiplerinin,temiz kalplilerin dileklerinin daha çabuk kabul olmasında vesile oluyorlar..Yine duanı Allah'a yapıyorsun.Uygulama çarpıtılmasın lütfen..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

dilediğini yanlızca allah tan istiyorsan bunlara baş vurmak gerekmez burda arcıdan bahsedilmiyor burada dinen gül ağcına dilek yazmak dinen caiz midir değil midir die soruyor bence konuyu başka yöne çeken çarptıran sensin arkadaşım tövbe haşa burda asla hızı ve ilyas a.s mın aracı olmasında n söz edilmiyor dikkatli okuyalım..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...