Jump to content

Ashabı Kehfin İsimlerinin Havası


Guest h.kerrar
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

1048-kehf.jpg

 

imamı nisaburi rahmetullahi aleyhin rivayetine göre ashabı kehfin isimlerini bu şekilde yazmanın faydaları. yangın olduğunda bir beze bu isimler yazılıp atılırsa yangın söner. (tabi bütün maddi imkanlar tıkandıktan sonra) çok ağlayan çocuğun ağlamasını durdurmak için yazılıp başının altına konur. ziraatın verimli olması için kağıda yazıp kağıdı bir dal ucuna takarak tarlaya gömülür. kadın doğum yaparken güçlük çekerse yazılıp sol baldırına bağlanır.

 

yemliha, mekşelina,dakyanus,mernuş,debernuş,şazenuş,kefeştatayuş,kıtmir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

KEHF SURESİ AYET 21 - 22 (Özellikle 22'yi iyi okuyalım.)

 

21 - Böylece insanları onlardan haberdar kıldık ki, öldükten sonra dirilmenin hak olduğunu ve kıyamet gününden şüphe edilemeyeceğini bildirmek için, öylece şehir halkına buldurduk. Onları mağarada bulanlar, aralarında durumlarını tartışıyorlardı. Dediler ki: "Üstlerine bir bina (kilise) yapın. Bununla beraber Rableri, onları daha iyi bilir." Sözlerinde üstün gelen müminler: "Üzerlerine muhakkak bir mescid yapacağız." dediler.

 

22 - Ashab-ı Kehf'in sayılarında ihtilaf edenlerden bazıları: Onlar, üç kişidir, dördüncüleri köpekleridir" diyecekler. Diğer bazıları da "Onlar, beş kişidir, altıncıları köpekleridir " diyecekler. Her ikisi de bilinmeyen hakkında tahmin yürütmektir. (kimileri de ) "Onlar, yedi kişidir; sekizincisi köpekleridir" derler. De ki: "Onların sayılarını Rabbim daha iyi bilir." Onları ancak pek azı bilir, Bu sebeple onlar hakkında bu bildirilenler dışında bir münakaşaya girişme ve bunlar hakkında hiç kimseye de bir şey sorma!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

estağfulullah esma kardeşim senin o dediklerin süryanice isimler okunuşları ben ziyor diye karıştırmış olabilirsin bu doğaldır. ikincisi imamı nisaburi, seyyit hakkı hz. ahmet el buni gibi bazı havas alimleri bu isimleri rivayet ederler. bunların faydalarıyla alakalı mecmua-i feyziyye gibi 6 kütübi sitte dışında ki kitaplardan hadisler aktarılmıştır. bu hadis diye aktarılan sözlerin içerisinde çok daha değişik ifadeler vardır bu isimlerin faydalarıyla alakalı ama biz tecrübe ile sabit olduğunu söylediği imam nisaburinin bu kadar yazdıklarını yazdım. bunu belirtmekte fayda var. birde serpil kardeşim isimleri yanlış yazdığımı söylemiş ben okunuş şeklinin aynısı yazdım eğer arapçalarına bakarlarsa kendilerinin yanlış yazdığını göreceklerdir. şezenuş, diye okunmaz çünkü ş harfinin önünde uzatma elif vardır şazenuş diye okunur. birde mislina diye verdiğiniz isim meşilina dır neden o ismi yazmadım çünkü o isminde geçtiği rivayetler çok azdır en çok bu verdiğim isimler rivayet edilmiştir.saygılarımla

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

دبرنوش - شاذنوش - كفشتطيوش - يمليخا - مكسلينا - مثلينا - مرنوش - قطمير

 

 

arapçalarını yazmak lazım, arapçaları bildiğim kadarıyla bu şekilde yazılıyor. farklı şekilleri de olabilir bilemem. inşallah işinize yarar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...