Jump to content

Dokunmakla Başlayacak Herşey


Guest Lucky

Önerilen Mesajlar

Duyu organları ve bilincin yardımıyla eğer dokunma haz veriyorsa insanlar arasında iletişime yol açıyor. İsveç’in Göteborg Üniversitesi ve ABD’nin Kuzey Carolina Üniversitesinde, "haz veren dokunma hissi" incelendi.

"Nature Neuroscience" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, beynin görme, duyma, koklama ve tat alma duyuları ile bilincin yardımıyla dokunma duyusu, eğer haz veriyorsa insanlar arasında iletişimde önemli işlevi olduğunu gösterdi. Araştırmada yer alan Unilever şirketinden Prof. Dr. Francis McGlone, "Dokunma, iletişimin sürmesinde büyük öneme sahip olabiliyor" dedi. Evrimsel olarak üremede de dokunmanın çok önemli olduğunu kaydeden McGlone, "Ama davranışın doğal ödülünü bulması ve ilişkinin sürmesinde de önde geliyor" diye konuştu.

Araştırma sırasında 20 kişi üzerinde deneyler, önkol kısmı ve özellikle kıllı deride "dokunma" işlevinin, beyinde ilişkiyi yönlendirici sonuç verebildiğini gösterdi. Dirsekle el arasında (önkol) 4-5 saniyede bir dokunmanın "olumlu" yöndeki uyarıları da incelendi. Bu inceleme sonunda annenin bebeğini okşaması ve çiftlerin şefkat dokunmalarının sinir sistemini kuvvetlendirdiği görüldü.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...