Jump to content

Kontak Lensler Hakkında...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Görme bozukluğunun düzeltilmesinde gözlüklere alternatif olan kontakt lensler, farklı göz renklerine sahip olmak isteyenlerin de tercihi aynı zamanda. Ancak göz sağlığı söz konusu olduğundan kontakt lens kullanımı gözlük kullanımından çok daha fazla hassasiyet gerektireceği hiçbir zaman unutulmamalı. Lens kullanan biri olarak bu makalemde hem kendime hatırlatmak hem de sizlerle paylaşmak adına kontakt lens kullanırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini aktarmaya çalışacağım.

 

- Lenslerinizi elinize almadan önce hijyen kurallarını hatırlayın. Ellerinizin çok temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Sabunla güzelce yıkadıktan sonra ellerinizi kurularken temiz ve tüy bırakmayan havlu kullanmaya özen gösterin.

 

- Lens kapları genellikle plastik olur. Ve bakteri üremesine müsaittir. 1-2 ay sonra lens kabını değiştirmelisiniz. Zaten alacağınız kontakt lens solüsyonları ile birlikte genellikle lens kabı hediye edilir. Bu lens kaplarını kullanabilirsiniz.

 

- Yumuşak lens ve sert lensler için lens solüsyonları farklıdır. Size önerilen solüsyonu kullanmaya dikkat etmelisiniz. Lenslerinizi gözünüzden çıkarttıktan sonra temizlemek ve dezenfekte etmek için lens solüsyonu kullanın.

 

- Kontakt lensleri nasıl takacağınızı ve nasıl çıkartacağınızı doktorunuz size gösterecektir. Talimatlarına mutlaka uyun. İlk kez lens kullanacak iseniz lensi ilk taktığınızda gözünüzün tepki vermesi normaldir. Gözünüz yaşarabilir ve hafif bir yanma hissedebilirsiniz. Gözünüzün lenslere uyum süreci içerisinde sabırlı olun. Belli mevsimlerde oluşan alerjiniz varsa kontakt lenslerinizi daha sık değiştirebilirsiniz.

 

- Hassas gözler için tavsiye edilen UV engelleyici kontakt lensler kullanmayı düşünebilirsiniz. UV engelleme özelliği olan kontakt lensler kullansanız bile bu gözünüzün sadece bir kısmını koruyacağı için ayrıca UV engelleyen güneş gözlüğü takabilirsiniz.

 

- Kontakt lensler göze takılırken ortamda buhar ya da duman bulunmamalıdır. Sabun, kozmetik ve benzeri maddelerin lenslerinize temas etmesini engellemeli, lensinizi taktıktan sonra da saç spreyi vb. kullanmamalısınız.

 

- Sölüsyonumun bittiği gün içme suyu ile temizleyip taktığımda lensin gözüme yapıştığını fark etmiştim ve çıkarmak için çok uğraşmıştım. Kontakt lensler musluk suyu veya solüsyon harici su ve herhangi bir sıvı ile temizlenmemesi gerektiğini de bu vesileyle hatırlatmak isterim. Ayrıca kontakt lensler bir süre açıkta bırakılmış ve kurumuş ise asla tekrar kullanılmamalıdır.

 

Lens kullanıyorsanız ihtiyacınız olan ürünlere bulunduğunuz yerden ulaşmanız ve incelemeniz mümkün. Halihazırda internet başında olduğunuza göre lens, lens solüsyonu vb. ihtiyaçlarınız için size öneriler sunan firmaları ve web sitelerini inceleyebilirsiniz.

 

Melike Duru

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Kontak Lensler Hakkında genel Bilgiler...

   Kontakt lensler, kornea yüzeyine yerleştirilerek gözdeki kusurların tashihi veya bazı hastalıkların tedavisi için kullanılan lenslerdir. Refraksiyon ve optikle ilgili ilkeler gözlüklere benzer şekilde kontakt lenslere de uygulanır. Bunlar, miyopi ve hipermetropi derecesine göre kornea eğriliğini bir kontakt lens yüzeyi ile değiştirerek var olan kusuru düzeltirler. Astigmatizmaların çoğunlukla kornea ön yüzeyinin çarpıklığı sonucu oluşmasından dolayı ya sert kontakt lenslerin kullanılması ya da ö

   , Yer: Göz Hastalıkları

  • Kontak Lensler Hakkında Bilgiler...

   Kontakt lensler saat camı gibi, ince ve çevresi bilenen lenslerdir. Direk gözün içerisine oturtulur ve göz yaşı sıvısı üzerinde yüzer.   Kontakt lensler özellikle görme problemi olan insanlar tarafından tercih edilen lens türleridir. Bu şekilde görme sorunu düzeltilir veya göz yaralanması tedavisi yapılır. Bunlarla birlikte sadece kozmetik amaçla da kullanılabilir. Ancak renklerde kontakt lensler vardır. İnsanlar bunları kullanıp kendilerinde yapay olsa bile değişik bir göz rengi oluşturabili

   , Yer: Göz Hastalıkları

×
×
 • Yeni Oluştur...