Jump to content

Glokomun Türleri...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Glokom, göze giren ve çıkan sıvı arasındaki denge bozukluğudur. Glokom hastalarında ya sıvı çıkışında bir zorluk vardır ya da giren sıvıda bir artma söz konusudur.

 

Giren sıvada artış olan vakalar, daha çok geçici glokomlarda görülür. Daha fazla görülen neden, sıvı çıkışındaki bozukluktur. Çıkıştaki bozukluğun en sık görüleni, kronik glokom hastalığıdır. Diğer bir ifadeyle açık açılı glokom hastalığıdır. Bu hastalığa daha çok 40 yaş üzeri kişilerde rastlanır.

 

Kapalı açılı glokomlarda sıvının çıktığı yerdeki açı dar olabilir. Herhangi bir nedenle açı tümüyle kapandığında gözden hiç sıvı çıkmaz. Bu durum, glokom krizine neden olur. Glokom krizinin bulguları vardır.

 

Glokom krizinin belirtileri

 

Bu bulgular şiddetli baş ağrısı, gözde şiddetli ağrı, bulantı ve kusmayla birlikte, görmenin çok ciddi boyutlarda azalmasıdır. Bu durumda hemen müdahale edilmezse, hasta gözünü kaybeder.

Glokomda, bir de açıya pigmentlerin birikmesiyle oluşan glokom tipleri, konjenital glokom tipleri vardır. Yani glokomun çeşitli tipleri vardır. Ama açık açılı glokom, en sık görülen glokom türüdür.

 

Glokom ilaçla tedavi edilebilir mi

 

Glokom ilaçla tedavi edilebilir bir hastalıktır. Günümüzde glokom ilaçları oldukça gelişmiştir ve birçok ilaç mevcuttur. Bu ilaçların birisi olmazsa diğeriyle tedavi yapılabilir ya da bu ilaçlar kombine edilebilir.

 

Ancak glokom tedavisi, ömür boyu sürmesi gereken bir tedavidir. Oysa bazı hastalar, doktor reçetesindeki ilaçları kullanıp tükettiği zaman, sorundan kurtulduğunu düşünebilmektedir. Glokom hastaları tedaviyi sürdürdükleri sürece iyileşirler ama tedaviyi kestikleri anda hastalık yeniden başlar.

 

Bazı ilaçlar bazı kişilerde fazla, bazı kişilerde daha az reaksiyon yaratır. Dolayısıyla çeşitli ilaçlar denenerek hasta için en uygun ilaçlar bulunabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...