Jump to content

Glokom Tedavisi ve Ameliyatı...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Glokom Tedavisi Sonrası Kontrol Sıklığı

 

Glokom operasyonunun takibi, glokom operasyonunun kendisinden daha zordur. Çünkü operasyonun ertesi günü karşılaşılacak şeyleri kestirmek mümkün değildir.

 

Eğer ilk dönemde kişinin tansiyonu normalse ve herhangi bir enfeksiyon riski de yoksa, ilk haftadan sonra ayda bir, daha sonra ise 3 ayda bir kontrol edilir. Fakat işlerin bu şekilde gitmesi, her şeyin bittiği anlamına gelmez. Çünkü her şey yolunda gittiği halde, o kanal tekrar tıkanabilir. Bu tıkanma riski bebeklerde ve gençlerde daha yüksektir.

 

Operasyon geçirsin ya da geçirmesin, glokom hastalarının 3 ayda bir mutlaka göz doktoruna gitmesi gerekir. 6 ayda bir ise görme testinin yapılması gerekir.

 

Kortizonlu bazı ilaçlar glokoma neden olabilir. Psikiyatride kullanılan bazı ilaçlar, glokomu arttırabilir. Bu yüzde, bu ilaçlar kullanılacağı zaman mutlaka göz doktoruna danışılması gerekir. Glokomlu hastanın 3 aylık kontrollerde, aldığı bütün ilaçları doktoruna bildirmesinde fayda vardır.

 

Glokom Ameliyatı

 

Geçmiş yıllarda, glokom tedavisinde önce cerrahi yönteme başvurmak gerekip gerekmediği sorulurdu. Bunun nedeni ise damla tedavisinin yeterli olmamasıydı. Ancak günümüzde damla tedavileri oldukça gelişmiş ve çeşitlenmiştir. Dolayısıyla artık bu soru fazla sorulmaz olmuştur. Hastalar önce damla ile tedavi edilmektedir.

 

Damla tedavisinin yetersiz olduğu durumlarda lazer tedavisine başvurulmaktadır. Ya da yine lazer gibi göz tansiyonunu düşüren pnömo trabeküloplasti uygulanır. Bu uygulamada göze 1 dakika boyunca hava çekilir. Bu yöntem de göz tansiyonunu bir miktar düşürebilir.

 

Bunlar agresif teknikler değildir. Fakat bütün bunlarla bir sonuç alınamıyorsa, hastanın göz tansiyonu hala yüksekse, görme sinirinde çökmeler artıyorsa, görme alanındaki bozulmalar devam ediyorsa, bu koşullarda operasyon düşünülebilir.

 

Lazerin ya da hava vakumu yapmanın hiçbir riski yoktur. Glokom operasyonu ise risklidir. Göz içi kanamalarına, gözün tansiyonunun aşırı düşmesine ya da yükselmesine yol açabilir. Bu nedenle damla tedavisi daha çok tercih edilir. Ancak başka çare kalmadığı zaman operasyona başvurulabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...